MojAndroid

Huawei teraz zažíva zostrený dohľad, ak by sme tak vyjadrili snahy alebo aj činy niektorých európskych krajín o obmedzenie čínskej spoločnosti z verejného biznisu. Zástupcovia slovenského, maďarského a poľského zastúpenia preto vydali spoločné vyhlásenie, ktoré má upokojiť neutíchajúcu búrku.

Huawei si nemôže nič priznať

Iste, nie je predsa naivné myslieť si, že Huawei by priznával verejne špionáž alebo akékoľvek snahy o túto činnosť. Cez svoje kanály publikuje vyhlásenia, ktoré majú situáciu zmierniť. V podstate celý podnet vznikol v USA, odkiaľ sa šíri a to bez toho, že by mal relevantný základ, myslí si spoločnosť. Aj náš región a zastúpenie Huawei pre Slovensko, Poľsko a Maďarsko sa pripájajú k týmto snahám, jednoducho rozptýliť obavy a strach.

Krátka citácia z ich vyhlásenia:

„Spoločnosť Huawei vstúpila na európsky trh pred 20 rokmi. Nielen v Európe, ale aj v globálnom meradle máme zreteľný historický kredit v oblasti bezpečnosti, ktorý si môžu naši zákazníci overiť. Istá malá skupina oficiálnych predstaviteľov USA sa pokúša vyvíjať tlak na európske krajiny, aby vylúčili Huawei zo zákaziek a obchodných vzťahov pre údajné bezpečnostné dôvody. Tieto obvinenia sú však nepodložené a správanie zástupcov USA prekvapivé. Veríme, že naši klienti sa budú rozhodovať na základe vlastného úsudku a informácií.“

Situácia je teraz vyostrená, avšak nie je to prvýkrát, čo sa do Huawei obuli americké úrady. Napríklad aj v roku 2013 sa bývalý šéf CIA (Michael Hayden) vyjadril, že práve Huawei vykonáva pre svoju vládu špionáž. Avšak rozsah útokov a blokácie spoločnosti, ako sa to deje v tomto období, nebola v minulosti tak intenzívna. Na Slovensku je zatiaľ pokoj, možno pred tou povestnou búrkou. Ak by sme sa pozreli na vyhlásenie Huawei pre náš región, tak sú zastúpené krajiny, kde to je opačne. V Poľsku bol zatknutý riaditeľ tamojšej pobočky tejto čínskej spoločnosti a v Čechách je boj proti firme zo strany štátnych orgánov tiež vyostrený. Už dokonca padajú vylúčenia z verejných zákaziek.

Maďarská vláda, v zásade podobne ako tá slovenská, uvádza, že pre nich nie je Huawei hrozbou. Otázka teda je, kde je skutočne pravda. Zatiaľ jediný, kto sa odhodlal verejne publikovať svoje stanovisko, je český úrad pre kybernetickú bezpečnosť. Stanovisko nie je rozsiahle, avšak konkrétne zistenia sa nedočítame. Viacerí sa pýtajú, akú majú zistenia povahu a ako na to úrad prišiel. Ak by bola hrozba skutočne vážna, mali aj naše a prípadne maďarské úrady, ktoré nemajú zatiaľ dôvody na paniku, minimálne zisťovať, čo sa to v Čechách deje iné, že sú tak znepokojení?

Aká je teda realita?

Zistiť skutočne, ako sa veci majú, je v tomto prípade podľa mňa nemožné. Snáď dá odpoveď alebo konkrétnejšie reálie americká žaloba proti Huawei, ak to vôbec dokáže. A preto ostávame v rovine kto-čo povedal a vyhlásil, avšak preukazovať tvrdenia nechce alebo nevie nikto. Huawei nemá dôvod a jednotlivé vlády zatiaľ publikujú iba nutné minimum. Tak uvidíme, čo prinesie jar.

24.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+