MojAndroid

Možno ste aj vy pred niekoľkými dňami zaregistrovali na internete viacero správ, ktoré hovorili o zákaze používať na území Nemecka komponenty čínskych firiem ako Huawei či ZTE v hlavných častiach 5G sietí. Komponenty mali byť kompletne nahradené do konca roka 2029. Dôvodom majú byť obavy o kybernetickú bezpečnosť.

Mohlo by vás zaujímať:

Huawei dnes vydal tlačovú správu, v ktorej sa k zverejneným informáciám a k zmluve, ktorú podpísala nemecká vláda s telekomunikačnými operátormi, podrobne vyjadruje. Keďže vzniklo viacero špekulácií a chybných záverov, v správe uvádza veci na pravú mieru a tvrdenia konfrontuje s faktami. Otázky a odpovede Huawei prinášame nižšie v článku v pôvodnom znení a bez úprav. 

Huawei na MWC

Tvrdenie: Nemecko zakázalo čínske spoločnosti Huawei a ZTE z 5G siete.

Fakt: Nemecko dosiahlo dohodu s poskytovateľmi telekomunikačných služieb o vylúčení čínskych spoločností ako Huawei a ZTE len z jadrovej časti národnej siete 5G od roku 2029. Čínski dodávatelia môžu naďalej dodávať hardvérové komponenty, ako napr. antény do vonkajšej prístupovej 5G siete a prenosové siete.

Tvrdenie: Dohoda s telekomunikačnými spoločnosťami je právne záväzná.

Fakt: Nemecká vláda nezmenila existujúcu legislatívu ani nevydala žiadny zákaz pre čínskych dodávateľov. Ide o dohodu medzi ministerstvom vnútra a telekomunikačnými spoločnosťami Deutsche Telekom, Vodafone a Telefonica Deutschland.

Tvrdenie: Vylúčenie Huawei z nemeckej 5G siete zabezpečí úplnú ochranu pred čínskymi bezpečnostnými hrozbami.

Fakt: Nemecké opatrenia sa zameriavajú len na jadrovú časť siete. Čínski dodávatelia budú naďalej môcť dodávať hardvér pre iné časti siete. Nemeckí operátori budú musieť mať prístup k softvéru, aby sa minimalizovala závislosť na čínskej technológii.

Tvrdenie: Čínske firmy nebudú mať prístup do nemeckých 5G sietí po roku 2029.

Fakt: Nemecko sa bez čínskych komponentov nezaobíde úplne. Nemeckí operátori budú naďalej používať čínsky hardvér, pričom čínske firmy budú musieť otvoriť svoje softvérové rozhrania pre riadiace počítače vysielačov.

Tvrdenie: Plánované opatrenia majú za cieľ zvýšiť bezpečnosť pred kybernetickými hrozbami.

Fakt: Nemecká vláda tvrdí, že cieľom opatrení je ochrana kritickej infraštruktúry pred potenciálnymi bezpečnostnými rizikami. Čínska ambasáda v Nemecku označila plán za „bezohľadný pokus“ o potlačenie konkurencie. Žiadna krajina zatiaľ neposkytla presvedčivé dôkazy o bezpečnostných rizikách zariadení Huawei.

Tvrdenie: Nemecko bude mať po aplikácii dohody úplnú kontrolu nad 5G sieťou.

Fakt: Aj po stanovení termínov pre odstránenie čínskej technológie budú nemeckí operátori používať čínsky hardvér. Zmenou bude, že softvérová správa bude v rukách nemeckých operátorov, čo im poskytne väčšiu kontrolu nad ich sieťou.

Huawei ICT Day
Huawei ICT Day

Kybernetická bezpečnosť a ochrana súkromia používateľov sú hlavnými prioritami spoločnosti Huawei. Za posledných 30 rokov spoločnosť Huawei zaviedla komplexné kybernetické bezpečnostné postupy, od stratégií a dodávateľského reťazca až po výskum a vývoj, produkty a riešenia. Spoločnosť Huawei pôsobí vo viac ako 170 krajinách a regiónoch a nezaznamenala žiadne závažné incidenty v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Spoločnosť Huawei si získala dôveru zákazníkov úplným splnením ich požiadaviek na kybernetickú bezpečnosť a bude naďalej poskytovať bezpečné a spoľahlivé služby pre globálnych zákazníkov.

Náš tip
Huawei vraj v Nemecku čelí zákazu. Ako to je naozaj?

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Pridaj komentár

+