MojAndroid

Akvizície a partnerstva medzi spoločnosťami nie sú vo svete mobilných technológií ničím nezvyčajným. Väčšina z nich prebehne bez väčšej publicity a zaregistruje ich len pár mobilných nadšencov. Teraz sa ale uzavrelo jedno partnerstvo, ktoré môže stať za pozornosť. Podľa portálu Phandroid podpísala čínska spoločnosť Huawei dohodu s výrobcom navigácii TomTom, ktorá im poskytne cenné mapové podklady a ďalšie technológie. Tento krok je reakciou na kauzu Huawei vs USA.

Bezpečnostná hrozba alebo obchodná vojna?

Kauza Huawei v USA bola výsledkom obchodnej vojny Trumpovej administratívy s Čínou a dlhoročných podozrení o spolupráci spoločnosti Huawei s čínskou vládou. Celý spor vyvrcholil po ekonomickom úspechu Huawei v posledných dvoch rokoch. Stal sa druhým najpredávanejším výrobcom smartfónov a začal byť lídrom v oblasti poskytovania infraštruktúry pre chystané 5G siete. V máji vydalo americké ministerstvo obchodu zákaz predávania amerických technológií a zároveň aktualizácií systému Android od spoločnosti Google čínskemu Huawei.

Skladací Huawei Mate X

Oficiálnym dôvodom bola hrozba poskytovania používateľských dát z produktov Huawei čínskej vlády. Huawei následne viackrát získal trojmesačný odklad zákazu, ale len u zariadení, ktoré už boli na trhu. Nové zariadenia ako Huawei Mate 30 Pro alebo skladací smartfón Mate X nedostali certifikáciu Googlu a na trh prišli bez Google aplikácií. A práve to je aj dôvod podpísania dohody spolupráce medzi spoločnosťami Huawei a TomTom.

Vlastné mapy pomôžu Huawei k väčšej samostatnosti

TomTom, ako výrobca populárnej navigácie, poskytne Huawei prístup k svojim mapovým podkladom, informáciám o doprave a hlavne navigačnému systému. Vďaka tomu bude môcť čínska spoločnosť vytvoriť alternatívu za Google Mapy, ktoré jej necertifikovaným smartfónom chýbajú. Zároveň nemôže byť TomTom sankcionovaný kvôli zákazu, pretože sídli v Holandsku a nejde o americkú technológiu.

Huawei už pred časom predstavil niekoľko vlastných alternatív Google aplikácií, ako bol vlastný obchod s aplikáciami AppGallery alebo Huawei Mobile Services. Ten nahrádza balík služieb pre aplikácie tretích strán Google Mobile Services. Spoločnosť zároveň naďalej vyvíja vlastný mobilný systém Harmony OS. Huawei sa tak tiež priblíži konkurenčnej spoločnosti Apple, ktorá má rovnako vlastný operačný systém iOS a vlastné Apple Mapy. Používatelia iOS zariadení si ale narozdiel od používateľ nových Huawei zariadení môžu nainštalovať aj Google Mapy.

Táto nová akvizícia dáva tušiť, že Google služieb v nových Huawei smartfónoch sa tak skoro nedočkáme. To isté bude pravdepodobne platiť aj pre zariadenie dcérskej značky Honor. Huawei si pripravuje zadné vrátka a bude chcieť aj európskym alebo americkým zákazníkom ponúknuť schopné alternatívy za aplikácie od Googlu. Uvidíme, ako sa to výrobcovi podarí. Faktom ale je, že minimálne na našom trhu zatiaľ šance na úspech bez Google služieb smartfóny nemajú. Preto sa u nás ani nepredávajú.

Náš tip
Huawei P30 Lite: Aktualizácia na Android 10 spolu s EMUI 10 je spustená

 

21.1.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+