MojAndroid

Aj keď vrcholom technológie v rýchlosti prenosu dát je momentálne technológia LTE, neznamená to, že inžinieri z vývojárskych dielní nie sú v neustálom bádaní za technológiami, ktoré prinesú omnoho vyššie rýchlosti a zvýšia sa tak hranice. Spoločnosť Huawei prednedávnom prišla s technológiou, ktorá dosahuje rýchlosť pri bezdrôtovom prenose až 30 Gbps. Technológiu nazvali „Beyond LTE“.

Možno po 2G, 3G a 4G technológiách je ešte skoro hovoriť o technológii 5G, zdá sa, po potvrdení všetkých parametrov, že máme dočinenia s technológiou, ktorá má 20 krát vyššie rýchlosti ako súčasné LTE a 6 krát rýchlejšie parametre ako LTE Advanced. Ako poznámku je potrebné uviesť, že len 7 % smartfónov v USA využíva technológiu LTE.

„Medzi kľúčové funkcie patrí: inovatívna konštrukcia antény, ktorá výrazne zvyšuje výkon a spĺňa požiadavky na širokopásmové, rádiofrekvenčné technológie, znižuje náklady a spotrebu energie a kladie nároky na ultra širokopásmovú agregáciu,“ vyjadrila sa spoločnosť Huawei.

Technológia LTE využíva 20 MHz pásmo pri rýchlosti prenosu 300 Mbps, LTE Advanced využíva 100MHz šírku pásma pri rýchlosti 3,3 Gbps. Huawei teda pravdepodobne prinesie širšie pásmo a rýchlosť by mala dosahovať až neuveriteľných 30 Gbps.

Uvidíme, ako sa bude vyvíjať situácia okolo budúcej „5G“ technológie. Na presadenie štandardu by sa museli do rozširovania pripojiť aj ďalšie spoločnosti, pritom v niektorých krajinách je ešte stále technológia 4G nedostupná a mala by sa komerčne rozšíriť do roku 2014. Celú situáciu budeme sledovať a o situácii vás budeme informovať.

Zdroj: Gizmodo

4.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+