MojAndroid

USA majú momentálne veľkú snahu pôsobiť proti čínskej firme Huawei. Ak by sme sa pozreli na aktuálne dianie, tak sa boj nesústreďuje ani tak medzi smartfóny značky, ale skôr na iné, označované ako politické ciele. Huawei však napriek tlaku stále rastie.

Mieri na prvú pozíciu

Rok Huawei. To nie je nové označenie pre čínsky nový rok, ale podľa agentúry Gartner, je práve rok 2018 označovaný za rok spoločnosti Huawei. A dôvod? Už pri pohľade na samotný čínsky trh, ktorý zaznamenal pokles v oblasti nákupu a rozvoja smartfónov o 9,7% (rok 2018). Trend sa však nedotkol vôbec Huawei, ktorý napriek všetkým predpovediam zaznamenal nárast v roku 2018 o 15,5 %, na domácom čínskom trhu a drží jasné prvenstvo s tržným podielom 26,4%. Čo však zbytok sveta? Najmä USA vyvíjajú veľké úsilie v boji proti údajnej špionáži a to sa prejavuje napríklad aj na tom, že Huawei v podstate na americkom trhu neexistuje. To však nie je dôvod na obmedzenia a spoločnosť aj napriek absencii na tak veľkom a významom trhu chce dosiahnuť post svetovej jednotky na poli smartfónov.

Aj keď by sme mohli súboj USA verzus Huawei preklopiť aj do označenia Apple verzus Huawei, samotná americká spoločnosť podľa mňa nie je terčom a ani cieľom boja, ktorý má Huawei pred sebou. Celosvetovú vládu totiž drží neustále Samsung, ktorý poráža aj Apple a s podielom 20% ovláda svetové smartfóny. Viaceré závery hovoria jasne, ak by Huawei mal pokrytý aj americký trh (USA), jeho prvá priečka by bola nezadržateľná. Avšak už rok 2018 ukázal, že napriek poklesu všetkých hráčov, Huawei stále rastie. A výsledkom je záver roku 2018, keď sa čínsky gigant dostal celosvetovo práve pred americký Apple a pred sebou má už iba jeden cieľ, a tým je Samsung. Rozdiel medzi prvým Samsungom a druhým Huawei je približne 6 percent. Teraz má však Samsung svoj Galaxy S10 a je otázka, ako sa zmení trend jeho poklesu na svetových trhoch. Pretože práve Samsung klesal v predajoch v treťom a štvrtom kvartáli roka 2018 o 13,4% a o 2%. Záver roka bol však dobrý kvôli vianočným predajom, aj keď stále s poklesom o 2%. Ak si však pozrieme Huawei, ten rástol v roku 2018 o vyše 30%.

Otázka je, ako sa bude meniť vývoj svetových trhov v aktuálnom roku. Ak by sa zachoval trend, že jediný, kto rastie je práve Huawei a je úplne jedno, že je pod paľbou kritiky za údajné zneužívanie svojich technológií pre čínsku vládu, potom sa stane svetovou jednotkou možno už na sklonku roka 2019. Všetko však môže zmeniť úspech Samsungu a ich novej hviezdy a nárast zrejme pribrzdí aj jeseň, keď svoje novinky predvádza Apple, ktorý je vo svetovom rebríčku tretí.

Veľmi rozhoduje taktiež cena. Ak si pozrieme tú, ktorá svieti pri Samsungoch alebo iPhone najvyššej rady a porovnáme napríklad s Huawei P30 Pro, je to rozdiel. A práve cena pre mnohých zákazníkov znamená jediné kritérium, čo kúpiť. Uvidíme, ako teda boj roku 2019 o kráľa smartfónov dopadne, pretože sa momentálne začína.

7.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

 • Ján

  Huawei tam dávno je.
  Hlavne pokiaľ ide o siete 5G.
  A to je to čo Amerike nevonia.

 • Peter Kmec

  Huawei síce stále rastie, ale pokiaľ sa nespamätá softwar-ové oddelenie Huawei, tak dopadnú ako HTC alebo LG.
  Update-y síce chodia pravidelne, ale častokrát viac pokazia ako vylepšia. Proste v Huawei si zo zákazníka, ktorý nemá od nich to najnovšie, robia viac-menej srandu a stáva sa pre nich nepodstatným (bezpečnostné záplaty nepočítam lebo to je tak všetko čo od nich chodí – aj to s meškaním).

  PS: Písané na Huawei P20 Pro…

  • Ján

   Ty si uplne mimo misu.
   Huawei nie je iba o zaprdenej placke čo nosis vo vrecku gati.
   Huawei je predovšetkým lídrom v telekomunikaciach!!!
   A toto je pravý dôvod ktory Amerike vadí.
   Kontrola ktorú tým pádom oni stratia.
   Tak sem neplet dáke nepodstatné aktualizacie mobilných zariadení urcene pre koncového užívateľa.
   Pre toto ich hlava najskôr bolieť nemusí.

   A ak si myslíš ,že je to tak zle ,tak choď inde alebo si Huawei nekupuj.

   • Peter Kmec

    Kamarát, jediný kto je mimo misu si tu ty. A to riadne mimo…
    Čítal si vôbec ten článok? O žiadne telekomunikácie a siete sa nejedná. Jedná sa čisto o to, byť predajcom NO.1, čiže o predaje smartfónov a mobilných zariadení…
    Takže nabudúce, skôr ako vypustíš tie zvratky z úst, ktorým hovoríš myšlienky a slová, skús sa nad tým poriadne zamyslieť alebo si prečítať aspoň článok, o čom je…

    • Ján

     Ja tvoj kamarát nie som.
     Ty môj môžeš byt, ale ja si kamarátov vyberám…

     • Peter Kmec

      Ou, zranil si moje city… To už asi nerozchodím…

      • Ján

       Vidim. Inak by si nereagoval :-P

   • Snake

    Huawei nie je žiadny leader v telekomunikáciách, ich BTS stanice sa v 4G používajú tak na úrovni 20% svetovo

    • Ján

     Tu ide o 5G a nie 4G.
     Navyše mám z dobrých zdrojov, že práve infrastruktura napr. v takom Nemecku je budovaná s HW od Huawei.
     A to neplatí iba pre jedného či dvoch operátorov.
     Využívajú to všetci operatori.
     A kto si chce nájsť dobre platený job tak teraz ma sancu. Chýbajú im ako monteri, tak aj elektro odbornici.
     Opäť info z dobrého zdroja.

  • Robert Koren

   Preco … nemas Android 9 uz od minuleho roku ? Ci ti nieco nefunguje …. mne sa updaty pacia a so softwarom som spokojny .
   PS: Písané na Huawei P20 Pro…

   • Peter Kmec

    Osobne všetky udpate-y “násilne” blokujem kvôli zmršenému fotoaparátu. Zubami nechtami sa držím na FW128 z Mája 2018 pretože P20-ku som kupoval hlavne kvôli fotoaparátu. To, aké fotky z toho liezli po aktualizáciách je strach a bieda…

+