MojAndroid

USA majú momentálne veľkú snahu pôsobiť proti čínskej firme Huawei. Ak by sme sa pozreli na aktuálne dianie, tak sa boj nesústreďuje ani tak medzi smartfóny značky, ale skôr na iné, označované ako politické ciele. Huawei však napriek tlaku stále rastie.

Mieri na prvú pozíciu

Rok Huawei. To nie je nové označenie pre čínsky nový rok, ale podľa agentúry Gartner, je práve rok 2018 označovaný za rok spoločnosti Huawei. A dôvod? Už pri pohľade na samotný čínsky trh, ktorý zaznamenal pokles v oblasti nákupu a rozvoja smartfónov o 9,7% (rok 2018). Trend sa však nedotkol vôbec Huawei, ktorý napriek všetkým predpovediam zaznamenal nárast v roku 2018 o 15,5 %, na domácom čínskom trhu a drží jasné prvenstvo s tržným podielom 26,4%. Čo však zbytok sveta? Najmä USA vyvíjajú veľké úsilie v boji proti údajnej špionáži a to sa prejavuje napríklad aj na tom, že Huawei v podstate na americkom trhu neexistuje. To však nie je dôvod na obmedzenia a spoločnosť aj napriek absencii na tak veľkom a významom trhu chce dosiahnuť post svetovej jednotky na poli smartfónov.

Aj keď by sme mohli súboj USA verzus Huawei preklopiť aj do označenia Apple verzus Huawei, samotná americká spoločnosť podľa mňa nie je terčom a ani cieľom boja, ktorý má Huawei pred sebou. Celosvetovú vládu totiž drží neustále Samsung, ktorý poráža aj Apple a s podielom 20% ovláda svetové smartfóny. Viaceré závery hovoria jasne, ak by Huawei mal pokrytý aj americký trh (USA), jeho prvá priečka by bola nezadržateľná. Avšak už rok 2018 ukázal, že napriek poklesu všetkých hráčov, Huawei stále rastie. A výsledkom je záver roku 2018, keď sa čínsky gigant dostal celosvetovo práve pred americký Apple a pred sebou má už iba jeden cieľ, a tým je Samsung. Rozdiel medzi prvým Samsungom a druhým Huawei je približne 6 percent. Teraz má však Samsung svoj Galaxy S10 a je otázka, ako sa zmení trend jeho poklesu na svetových trhoch. Pretože práve Samsung klesal v predajoch v treťom a štvrtom kvartáli roka 2018 o 13,4% a o 2%. Záver roka bol však dobrý kvôli vianočným predajom, aj keď stále s poklesom o 2%. Ak si však pozrieme Huawei, ten rástol v roku 2018 o vyše 30%.

Otázka je, ako sa bude meniť vývoj svetových trhov v aktuálnom roku. Ak by sa zachoval trend, že jediný, kto rastie je práve Huawei a je úplne jedno, že je pod paľbou kritiky za údajné zneužívanie svojich technológií pre čínsku vládu, potom sa stane svetovou jednotkou možno už na sklonku roka 2019. Všetko však môže zmeniť úspech Samsungu a ich novej hviezdy a nárast zrejme pribrzdí aj jeseň, keď svoje novinky predvádza Apple, ktorý je vo svetovom rebríčku tretí.

Veľmi rozhoduje taktiež cena. Ak si pozrieme tú, ktorá svieti pri Samsungoch alebo iPhone najvyššej rady a porovnáme napríklad s Huawei P30 Pro, je to rozdiel. A práve cena pre mnohých zákazníkov znamená jediné kritérium, čo kúpiť. Uvidíme, ako teda boj roku 2019 o kráľa smartfónov dopadne, pretože sa momentálne začína.

7.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+