MojAndroid

Ako sa obchoduje čínskej spoločnosti na začiatku jesene? No americký trh je voči nej stále neúprosný, avšak ten európsky až tak nie. Niektoré prípady ukazujú, že v rámci nášho priestoru je tu buď ignorancia štátu voči potencionálnej hrozbe alebo proste najnižšia cena prebíja všetko, aj varovania.

Predchádzajúce časti článku:

V USA stále zákaz

Americké spoločnosti, ktoré mali (a vlastne ich záujem neustále trvá) o obchodovanie s čínskym Huawei záujem, sa chystali na 19. augusta tohto roka. To bol termín, ku ktorému malo vypršať prechodné obdobie zákazu obchodovania s Huawei a bola tu aj možnosť, že sa bariéra zbúra.

Avšak zázrak sa nekonal a tak je tu nové predĺženie, tentokrát do 19. novembra 2019. Napriek tomu je stále možnosť, aby si americké spoločnosti dávali individuálne žiadosti o povolenie obchodu s čínskym partnerom. Snaha je veľká a celkovo 130 amerických spoločností chcelo do partnerstva vstúpiť. A výsledok? Žiadna spolupráca nebola vyhodnotená ako bezpečná a teda možná.

Čiže napriek viacerým snahám a vyjadreniam o podpore pre americké firmy sa stále obrat vo vzťahu k Huawei nekoná. Ten čaká, podáva žaloby a dúfa, že sa jeho status zmení aj pod vplyvom čínskej vlády.

U nás bez prekážok

Čo však Európa? Je minimálne tá naša zóna iná? Obchoduje sa u nás s Huawei inak alebo vo väčšom rozsahu bez obmedzenia? V zásade áno. Na Slovensku sa okolo Huawei nič nedeje, žiadne výhrady, riziká, proste ticho.

Slovensko má oficiálny postoj taký, že sa čaká na úradníkov z Bruselu na spoločný postoj voči Huawei. Dokonca sa slovenská informačná služba vyjadrila, že podobné zistenia, ako má český úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť nemá.

Avšak centrálny register zmlúv neukazuje nové štátne zákazky priamo pre slovenský Huawei, jeho technológie sa však používajú u viacerých partneroch.

A samotný slovenský Huawei zaznamenal najvyššie tržby v histórii za rok 2018, vo výške 90,6 mil. EUR a z toho zisk necelých 2,3 mil. EUR.

Tržby HUAWEI na Slovensku

Spoločnosť Huawei Technologies (Slovak), s.r.o. v roku 2018 zvýšila zisk o   11 % na 2,279 mil. € a tržby jej narástli o   20 % na 90,64 mil. € informuje Finstat.

V Čechách je postoj tvrdší

Napríklad v Čechách boli snahy a iniciatívy veľké. České ministerstvo zdravotníctva dokonca vyraďovalo Huawei z tendra, avšak keď sa čínska spoločnosť obrátila na národný antimonopolný úrad so žiadosťou o preverenie tohto postupu, české ministerstvo radšej zákazku zrušilo. Nemalo poroste dôkaz ani iný podstatný materiál, ktorým by vylúčenie odôvodnilo.

Iný prípad, zas ukazuje, že napriek tvrdšiemu postoju v Čechách (v porovnaní s tým našim), dokáže Huawei vyhrávať zákazky cez najnižšiu ponúkanú cenu. Najnovšie je to dodanie sieťových prvkov pre tamojšie ministerstvo financií alebo stavba datacentra pre českého dodávateľa energií ČEZ.

Teda správanie americkej vlády sa v Európe nekopíruje, aj keď hlasy spájajúce slová bezpečnosť a Huawei ako rizikové zaznievajú.

Huawei FreeBuds 3: Bluetooth slúchadlá, ktoré potlačia hluk

7.9.2019

Na udalosti IFA 2019 viaceré svetové značky predstavili svoje novinky zo sveta technológií. Medzi nimi nesmie chýbať ani čínsky Huawei, ktorý okrem iného predstavil aj svetovo prvé otvorené Bluetooth slúchadlá FreeBuds 3. Tie podporujú aktívne potláčanie okolitých ruchov.

Aktívne potláčanie zvuku

Slúchadlá sú poháňaný čipom z domácej výroby. Reč je o Kirin A1, ktorý je špeciálne navrhnutý na nositeľné audio zariadenia. Dokáže veľmi efektívne spracovávať úlohy, aj napriek veľmi malým rozmerom (4,3 mm x 4,4 mm). Podpora Bluetooth 5.1 a BLE 5.1 zaručuje slúchadlám čo najstabilnejšie pripojenie k zariadeniam.

Product Photo - HUAWEI FreeBuds 3 (2)_výsledok

Samotné slúchadlá sa nachádzajú v elegantne zaoblenom nabíjacom púzdre, ktoré príjemne vojde do každého vrecka. Ergonomický dizajn slúchadiel potom zaručí istotu v nosení a pohodlie aj na pár hodín. Spomenieme, že na výber zákazníci majú z doch farebných prevedení – z lesklého čierneho a lesklého bieleho.

Zvuk ako zo štúdia

Spoločnosť Huawei vyvinula pre čip Kirin A1 pokročilý procesor zvukových digitálnych signálov. Disponuje precíznym algoritmom, ktorý zaručí, že sa vaše uši budú sústrediť na prehrávaný zvuk, a nie na ruch okolo vás. Aj vďaka tomu môžete so slúchadlami pohodlne telefonovať. Druhú stranu budete počuť čisto a zreteľne.

Product Photo - HUAWEI FreeBuds 3 (black)_výsledok

Huawei FreeBuds 3 sú úplne prvé True Wireless Stereo otvorené slúchadlá, ktoré znižujú nielen šum pri hovore, ale zároveň aj prinášajú presné aktívne potláčanie hluku v reálnom čase. Dvojitým ťuknutím na ľavé slúchadlo zapnete alebo vypnete funkciu potláčania ruchov.

Huawei FreeBuds 3 sa rozhodli zaujať

Samotný menič má priemer 14 mm. Je vyladený tak, aby nedominovali iba basy, ale slúži najmä na to, že všetky ostatné frekvencie budú v dokonalej rovnováhe. Dočkáte sa tak zvuku, ako zo štúdia. Púzdro môžete potom nabiť bezdrôtovo. Aj za pomoci smartfónu, ktorý podporuje reverzné bezdrôtové nabíjanie.

Product Photo - HUAWEI FreeBuds 3 (white)_výsledok

Výrobca informuje, že vďaka čipu Kirin A1 vydržia slúchadlá prehrávať hudbu po dobu štyroch hodín. Púzdro následne túto výdrž predĺži na dvadsať hodín. Predaj slúchadiel na Slovensku sa spustí na prelome októbra a novembra. Oficiálna predajná cena bude oznámená neskôr.

Huawei Kirin 990: Prvý 7 nm čipset s integrovaným 5G modemom

7.9.2019

Spoločnosť Huawei na seba upozornila aj na veľtrhu IFA 2019. Predstavila čipset Kirin 990 spoločne s jeho 5G verziou. Budúce srdce vlajkových lodi čínskeho výrobcu ukazuje ďalší vývoj v oblasti mobilnej umelej inteligencie. Už o pár dní môžme očakávať jeho nasadenie v smartfónoch Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro.

Prvý 5G čipset od Huawei

Kirin 990, ktorý bol predstavený spolu s 5G verziou čipsetu Kirin 990 (5G), je navrhnutý tak, aby priniesol nielen zvýšený výkon, ale aj energetickú účinnosť, schopnosti umelej inteligencie a spracovania obrazu. Zároveň je prvým 7nm čipsetom s integrovaným 5G modemom.

Kirin 990 (5G) je prvým 5G čipsetom na svete. S cieľom splniť požiadavky používateľov na vylepšené zážitky v novej ére bol Kirin 990 (5G) od základu inovovaný – a to nielen z hľadiska výkonu a energetickej účinnosti, ale aj umelej inteligencie a pripojenia. Tým posúva možnosti mobilných telefónov na novú úroveň.

Richard Yu, CEO spoločnosti Huawei Consumer Business Group (CBG).

Vďaka najmodernejšiemu 7 nm+ EUV výrobnému procesu Kirin 990 (5G) zaberá menšiu plochu a umožňuje nižšiu spotrebu energie. Okrem toho je vôbec prvým plnofrekvenčným 5G čipsetom, ktorý podporuje ako nadstavené (NSA), tak aj samostatné (SA) architektúry siete.

Nechýba podpora TDD / FDD plnofrekvenčných pásiem, čo mu umožňuje prispôsobiť sa hardvérovým požiadavkám v rôznych sieťových režimoch. Na základe 5G pripojenia, ktoré priniesol už modem Balong 5000, predstavený začiatkom tohto roka, poskytuje Kirin 990 (5G) špičkovú rýchlosť downlinku 2,3 ​​Gbit/s a rýchlosť uplinku 1,25 Gbit/s.

Vylepšený neurónový čip pre umelú inteligenciu

Kirin 990 (5G) je čipset s integrovaným dvojjadrovým neurálnym procesorom postaveným na architektúre Da Vinci, ktorá obsahuje veľké i malé jadrá. Veľké jadrá sa vyznačujú vysokým výkonom a energetickou účinnosťou v náročných výpočtových scenároch. Malá štruktúra jadra, je určená na riešenie nenáročných aplikácií s extrémnou energetickou účinnosťou.

Ďalšie zlepšenie v oblasti výkonu a spotreby energie

Kirin 990 má trojúrovňovú štruktúru energetickej účinnosti, pozostávajúcu z dvoch ultra veľkých jadier, dvoch veľkých jadier a štyroch malých jadier s dominantnou frekvenciou do 2,86 GHz. Zároveň používa 16-jadrový grafický procesor Mali-G76 a novú systémovú inteligentnú vyrovnávaciu pamäť, ktorá môže efektívne znížiť spotrebu energie. Pre herné zážitky čipset podporuje vylepšený Kirin Gaming+ 2.0, ktorý umožňuje ešte lepšiu spoluprácu medzi hardvérovou infraštruktúrou a systémom, čoho výsledkom je plynulý a rýchly herný zážitok.

Ešte lepšie fotografie a video

Huawei integroval do čipovej sady svoj vlastný fotografický procesor piatej generácie. Jeho devízou je zachytenie jasnejších a ostrejších obrázkov v prostredí so slabým svetlom. Čip používa video redukciu šumu s dvoma doménami. Dodatočné spracovanie a vykresľovanie videa v reálnom čase založené na segmentácii AI dokáže upraviť farbu obrazu tak, aby priniesla špičkovú filmovú kvalitu.

Huawei Children’s Watch 3S a 3X: Nové smart hodinky pre deti

5.9.2019

Smartfóny dnes bežne používajú aj deti vo veku do 10 rokov, aby boli v neustálom spojení s rodičmi. Často aj s prístupom na internet. Už dlhšiu dobu sa vedú diskusie o tom, či nie je používanie takýchto technológií v nízkom veku pre vývoj dieťaťa škodlivý. Spoločnosť Huawei ale takéto otázky evidentne nerieši a dnes predstavila nové smart hodinky pre deti. O špecifikáciách hodiniek Huawei Children’s Watch 3X a Watch 3S informuje server GizmoChina.

Huawei Children’s Watch 3S a 3X remienky

Dva modely s rozdielnymi remienkami a odolnosťou

Dizajn Huawei Children’s Watch 3S už na prvý pohľad pôsobí detský. Pomáhajú tomu aj ich pestré krikľavé farby. Dizajn a farby Huawei Children’s Watch 3X pôsobia o niečo dospelejšie. Remienok u Huawei Children’s Watch 3S je klasický silikónový, ako to býva u športových hodiniek. V prípade Huawei Children’s Watch 3X je ale naťahovací. Tým pádom je jeho nasadenie pre deti jednoduchšie. Prvý model má vodeodolnosť certifikácie IP68 a druhý IP67.

Hlasový asistent s umelou inteligenciou a kamera

Obidva modely podporujú umelú inteligenciu, hlasového asistenta a 4G pripojenie pre mobilných operátorov v 200 krajinách z celého sveta. Vďaka tomu môžu deťom pomôcť odpovedať na rôzne otázky, vyhľadať slová do puzzle hier a témy v encyklopédii. Samozrejmosťou sú aj predinštalované užitočné aplikácie, slovníky alebo knižky. Model Huawei Children’s Watch 3X ponúka aj 5-megapixelový fotoaparát.

Ceny a dostupnosť

Huawei Children’s Watch 3S budú v Číne dostupné 25. septembra za cenu v prepočte 96,28 dolárov. Huawei Children’s Watch 3X sa na trhu objavia až 25. októbra za 152,28 dolárov. Dostupnosť a ceny pre ostatné trhy neboli oznámené.

Náš tip
Huawei Mate 30 Pro: Uniknuté rendery odhaľujú dizajn do najmenších detailov

8.9.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+