MojAndroid

Huawei prišiel o výnimku pre staršie smartfóny. Prídu o Google aplikácie?

Nielenže Huawei od americkej vlády a úradov nezískal ďalšie predĺženie vybojovanej výnimky, no čakajú ho ďalšie, ešte prísnejšie, sankcie. Trumpova administratíva chce spoločnosť úplne odrezať od prístupu ku komerčne dostupným čipom a technológiám pre smartfóny. Informuje o tom agentúra Reuters.

V praxi má ísť o rozšírenie obmedzení z mája. Čínsky výrobca mal využívať rôzne taktiky ako obmedzenia obísť a potrebné súčiastky získaval cez obchodných partnerov či dodávateľské spoločnosti. Tomu teraz americká vláda spravila ostrý škrt. Ministerstvo obchodu USA na takzvanú “čiernu listinu” zaradilo 38 nových firiem z 21 krajín sveta. Spolu tak pôjde o 153 firiem – Huawei a jeho partnerov/dcérske spoločnosti.

Každá spoločnosť z “čiernej listiny” musí požiadať o špeciálne povolenie pre každý obchod, v ktorom je nejakým spôsobom zapojený Huawei. Sprísnené opatrenia vstupujú do okamžitej platnosti. Po novom už spoločnosť nebude mať alternatívne cestičky ako by sa mohol dostať k potrebným súčiastkam bez získania špeciálnej licencie od americkej vlády.

“Nové pravidlo hovorí jasne, že akékoľvek použitie amerického softvéru alebo amerických výrobných zariadení je zakázané a vyžaduje licenciu.”
Americký minister obchodu Wilbur Ross

Vyjadrenie Huawei Slovensko

K aktuálnej situácii okolo najnovších informácií týkajúcich sa sporu Huawei a USA sa vyjadril Thomas Liu, country manager Huawei Slovensko nasledovne:

“Spoločnosť Huawei sa zaväzuje naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné updaty pre majiteľov smartfónov s Google službami. Naši zákazníci budú dostávať aktualizácie softvéru a služby vďaka silnej open source komunite a pokročilým možnostiam výskumu a vývoja v Huawei. Robíme všetko preto, aby mali majitelia smartfónov s Google službami zachovaný štandard, na ktorý sú zvyknutí.”

Odpovede na najčastejšie otázky majiteľov Huawei

Budú smartfóny v budúcnosti schopné získať aktualizácie systému a bezpečnostné updaty?
Áno. Výrobca bude naďalej poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné opravy. Majitelia smartfónov čínskeho výrobcu budú naďalej dostávať aktualizácie softvéru.

Budú aplikácie od Googlu a ďalšie aplikácie stiahnuté z obchodu Google Play naďalej dostávať aktualizácie?
V prípade telefónov s predinštalovaným obchodom Google Play budú všetky aplikácie stiahnuté z Google Play, rovnako ako aplikácie od Googlu, naďalej dostávať aktualizácie.

Majú Huawei smartfóny, ktoré obsahujú Google služby naďalej prístup do obchodu Google Play?
Áno, všetky zariadenia, ktoré sú dodávané s predinštalovaným obchodom Google Play, doň prístup stále majú.

Ovplyvní zákaz smart hodinky a ďalšie nositeľné zariadenia?
Nie. Produkty zo segmentu nositeľnej elektroniky nie sú zákazom ovplyvnené.

Niekoľkokrát predlžená výnimka skončila minulý týždeň

Huawei už viac ako rok čelí zákazu predaja amerických technológií a jeho nové smartfóny kvôli tomu nemajú certifikáciu Googlu. Tým pádom nemajú ani Google aplikácie vrátane obchodu Google Play. Pre staršie smartfóny, ktoré boli uvedené pre zákazom, ale platila dočasná výnimka. Tá podľa portálu PhoneArena teraz vypršala. Čo s nimi bude ďalej? Prídu o Google aplikácie?

Zákaz vydalo americké ministerstvo obchodu v máji minulého roku. Zároveň ale udelilo štvrťročnú výnimku starším smartfónom Huawei, ktorú niekoľkokrát opakovane predĺžilo. To znamená, že majitelia modelov série Huawei P30 sa mohli doteraz tešiť z Google aplikácií narozdiel od majiteľov Huawei Mate 30. Posledné predlženie výnimky ale skončilo 13. augusta 2020 a k ďalšiemu už nedošlo.

Čo sa bude diať ďalej?

Aplikácie ako Gmail, YouTube alebo obchod Google Play budú síce fungovať ďalej, ale smartfóny už nedostanú licencovanú verziu Androidu 11 (GMS). Ak ich bude chcieť Huawei aktualizovať, tak bude musieť využiť otvorenú verziu (AOSP) bez Google aplikácií a obchodu Google Play.

Tie bude musieť nahradiť vlastnými službami Huawei Mobile Services a vlastným obchodom AppGallery. Pre ľudí, ktorí investovali do aplikácií v obchode Google Play a sú závislí na ekosystéme služieb Googlu, to bude veľké mínus.

Huawei AppGallery
Takto vyzerá domovská obrazovka v AppGallery

Mohlo by si to prejaviť aj na predajoch momentálne najpredávanejšieho výrobcu smartfónov. Pre Huawei to je už druhá rána v poslednom mesiaci. Kvôli kauze Huawei vs USA musel ukončiť výrobu vlastných čipsetov značky Kirin, ktoré ako posledné využijú chystané modely Mate 40.

Budúcoročné vlajkové lode budú poháňané konkurenčnými čipsetmi, čo pre zákazníka ale nebude také negatívum ako absencia Google aplikácií. Situáciu bude chcieť určite konkurenčný Samsung, ktorý bol do posledného štvrťroku dlhé roky najpredávanejším výrobcom.

Náš tip
Spotify konečne prináša optimalizované prostredie pre tablety a Chromebooky
18.8.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+