MojAndroid

Spoločnosť Huawei minulý rok uviedla na trh zariadenia s vlastným operačným systémom HarmonyOS 2.0. Bola to reakcia na sankcie, kvôli ktorým nemôžu jej mobilné zariadenia využívať Google aplikácie. Podľa portálu GSMArena teraz oficiálne predstavila jeho novú verziu HarmonyOS 3.0, ktorá vylepšuje widgety, konektivitu a bezpečnosť.

Vylepšené widgety a funkcia Super zariadení

Prvou novinkou je nový formát widgetov s názvom Universal Card (Univerzálne karty). Sú ľahko prispôsobiteľné niekoľkým tvarom, veľkostiam a štýlom. To umožňuje ich jednoduchšie umiestnenie a widget dokonca automaticky upraví svoju veľkosť, aby sa zmestil na plochu. Môžete ich tak poskladať podstatne viac vedľa seba a jednoduchšie ich potom navzájom prehadzovať.

HarmonyOS 3.0 | Zdroj: GSMArena.com

Nová verzia operačného systému má tiež možnosť pripojiť sa k dvom párom rôznych slúchadiel, ako sú nedávno vydané Huawei FreeBuds Pro 2. To vám umožní počúvať hudbu z jedného smartfónu spolu s inou osobou. HarmonyOS 3.0 dokáže vytvárať aj tzv. „Super zariadenia“, ktoré sú kombináciou dvoch alebo viacerých vašich smart zariadení.

HarmonyOS 3.0 | Zdroj: GSMArena.com

Pripojené zariadenia sa v systéme zobrazujú ako bubliny. Následne jednoducho pretiahnete jednu bublinu na druhú, aby ste ich spojili do super zariadenia. Napríklad upravujete video na svojom Huawei MateBooku, ale chcete použiť väčšiu obrazovku. Ak máte, povedzme desktopový MateStation X, stačí potiahnuť ikonu monitora na ikonu notebooku a okamžite aktivujete bezdrôtové zdieľanie obrazovky.

HarmonyOS 3.0 | Zdroj: GSMArena.com

Zariadenia s HarmonyOS 3.0 dokonca nemusia byť v zdieľanej Wi-Fi sieti, aby funkcia Super zariadenia fungovala. Vzájomne sa detegujú a pripoja. Napríklad, keď je tablet Huawei vedľa smartfónu Huawei, tak  vám umožní prijímať hovory a zobrazovať SMS správy, ako keby išlo o rovnaké zariadenie. Môžete tiež hrať hry a pozerať videá zo smartfónu na väčšom displeji tabletu.

Huawei zapracoval v HarmonyOS 3.0 aj na bezpečnosti

Nový systém tiež zlepšil bezpečnosť. Uchováva záznamy o tom, ako často jednotlivé aplikácie pristupujú k vašej polohe, fotoaparátu, mikrofónu, súborom alebo kontaktom. Zobrazí sa vám k tomu graf, takže môžete manuálne odstrániť ich povolenia. Systém to v prípade hrozby môže urobiť aj automaticky. Bude tiež dávať pozor na škodlivé správanie aplikácií, podozrivú sieťovú aktivitu a iné hrozby.

HarmonyOS 3.0 | Zdroj: GSMArena.com

Nedôveryhodným aplikáciám môžu byť udelené falošné povolenia, ktoré im umožnia otvárať napr. falošnú galériu obrázkov alebo doručenú SMS, v ktorej nie je nič napísané. Systém má tiež jednoduché nástroje na odstránenie potenciálne citlivých údajov pri zdieľaní fotografií, ako je čas a miesto ich vyhotovenia. Dokáže tiež skenovať snímky obrazovky a rozmazávať telefónne čísla, adresy atď.

HarmonyOS 3.0 | Zdroj: GSMArena.com

Huawei samozrejme zapracoval aj na optimalizáciách. HarmonyOS 3. 0 zlepšuje čas spustenia aplikácie a odozvu a znižuje spotrebu energie počas hrania hier (v porovnaní s HarmonyOS 2.0). Smart televízory s HarmonyOS 3.0 môžu využiť pokročilejšie multimediálne prepojenie. Môžete napríklad vziať dva samostatné smart reproduktory (napr. Huawei Sound X) a použiť ich ako stereo reproduktory k televízoru.

Náš tip
TikTok chce lákať aj na hry. Testuje ich vo svojej aplikácii

 

31.7.2022

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+