MojAndroid

Batérie a výdrž smartfónov sú stále jedným z ich najväčších mínusov. Vo väčšine prípadov je majiteľ rád, ak smartfón výdrží byť nabitý pri bežnom používaní do druhého dňa. A to napriek tomu, že v posledných rokoch viacero výrobcov oznámilo vývoj revolučných batérií, ktoré vydržia pri rovnakých rozmeroch násobne viac.

Veľké nádeje sú v poslednom čase vkladané do riešenia z grafénu, ktorý bol už spájaný s niektorými známymi spoločnosťami. Aktuálne sa k nim pridáva čínska firma Huawei, ktorá si podľa portálu HuaweiCentral na grafénové batérie zaregistrovala vlastný patent.

Patentovaná batéria by sa mala rýchlejšie nabíjať a pomalšie opotrebovávať

Podľa zaregistrovaných dokumentov k patentu spoločnosť pri batérii aj naďalej počíta s lítiom ako hlavným prvkom. Grafén by mal byť použitý len v malom množstve (0,1 až 10%) ako vodivý materiál, vďaka čomu by potom mali batérie vykazovať o dosť lepšie vlastnosti. Mal by byť použitý v kombinácii so špeciálnym druhom lepidla (spojivá). To má zabezpečiť efektívnejší kontakt medzi vrstvami, čím bude batéria ešte viac vodivejšia.

Grafénová vrstva by mala mať 5 až 50 nanometrov a vrstva s D50 časticami 50 až 5000 nanometrov. Po päťdesiatich kompletných nabíjacích cykloch by mali mať patentované články udržateľnosť kapacity vyše 90 % a účinnosť vybíjania 97 až 98 %. Podľa portálu DigitalTrends by sa grafénová batéria s kapacitou 3000 mAh mala pri rýchlom nabíjaní s výkonom 60 W nabiť na 100 % kapacity za 20 minút.

 

Patent môže pomôcť Huawei k samostatnosti a inšpirovať konkurenciu

Riešenie populárneho čínskeho výrobcu síce pravdepodobne neumožní skokový posun vo výdrži smartfónov, ale je dobrým začiatkom, ktorý môže k použitiu grafénu inšpirovať aj konkurenciu. Životnosť článkov s grafénom môže byť totiž 3 až 5-násobná. Väčšina batérií zvládne okolo 300 až 500 nabíjacích cyklov bez zníženia ich kapacity.

Skutočné grafénové batérie ale môžu vydržať približne 1 500 cyklov pri rovnakej kapacite, pretože článok generuje oveľa menej tepla. V súčasnosti je v batériách používaná kombinácia lítia a kremíkových vrstiev, ktoré trpia na rozpad a deformáciu. To sa následne prejavuje aj na životnosti článkov.

Patent by navyše mohol Huawei pomôcť byť viac nezávislým od amerických technológií. Tie momentálne nemôžu byť tejto čínskej spoločnosti predávané kvôli zákazu amerického ministerstva obchodu. Huawei kvôli nemu stratil množstvo dodávateľ komponentov a preto sa snaží, aby bol v budúcnosti viac samostatný od iných výrobcov.

Náš tip
Samsung Galaxy S21: Nabíjačka nie je jediné, čo bude chýbať v balení

31.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+