MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Zaujímavá inovácia

Huawei sa pri vývoji P-deviatky určite zamýšľal aj nad tým, čím by ho odlíšil od konkurencie. Okrem dizajnu a konštrukčného spracovania, sa rozhodol použiť aj úplne nový typ duálneho fotoaparátu. V podobnom konštrukčnom vyhotovení sme ho síce mohli vidieť u viacerých smartfónov, spoločnosť ho však povýšila ešte o úroveň vyššie. P9 totižto nepoužíva dva rovnaké snímače, ale namiesto toho jeden obyčajný a druhý monochromatický.  V tom výrobca odstránil RGB filter, vďaka čomu dokáže zachytiť scénu len v čierno-bielych farbách. To však nie je jeho hlavná úloha. Vďaka absencii RGB filtra dopadá na jednotlivé pixely viac svetla, čo v spojení s druhým snímačom prináša benefit v podobe kontrastnejších a najmä svetelnejších snímkov. Toto spojenie, aj vďaka použitiu väčších pixelov, pocítite v najmä v zhoršených svetelných podmienkach.

Huawei P9_recenzia-12

Nový duálny fotoaparát musíme za nový prístup pochváliť. Fotenie v čierno-bielom režime je skutočne zábavné a bavilo nás. Výstupné monochromatické fotografie sú naozaj veľmi dobrej kvality, pričom v nočných snímkoch majú oproti tradičnému 12 Mpix snímaču navrch. Hlavnou nevýhodou tejto zostavy je absencia optickej stabilizácie, ktorú vzhľadom na použitie dvoch snímačov nebolo možné použiť. Huawei, hoci sľubuje, že optickú stabilizáciu nepotrebuje, my sme jej absenciu pocítili, a to najmä pri natáčaní videa a pri fotení v noci. Výsledná kvalita fotografií v týchto podmienkach nie je vôbec zlá, pri porovnaní napríklad so Samsungom Galaxy S7 alebo S7 edge však pri zoomovaní už vidieť neostrosť snímkov, čo môžete vidieť aj na porovnaní fotografií nižšie.

Fotografie v plnom rozlíšení môžete stiahnuť na tomto odkaze.

Fotoaparát Huawei P9 sme si ale skutočne obľúbili a podľa nás spĺňa všetky aspekty moderného smartfónu. Už v minulosti sme chválili Huawei aj za jeho funkcie a podarené špeciálne efekty. Inak tomu nie je ani dnes. Huawei P9 má totižto na výber podobné režimy ako predchodca, a teda ani tu nechýba režim pre zachytenie koncových svetiel automobilov v noci, svetelné graffity, hodvábna voda, či nočná obloha. V noci oceníte aj režim nočných fotografií, ktorý dokáže vďaka malému iso a dlhým expozičným časom robiť výborné nočné fotografie s minimom šumu. Všetky tieto efekty je však vzhľadom na dlhé expozičné časy potrebné fotiť zo statívu, čo síce obmedzuje ich použitie v teréne, no ak patríte ku kreatívcom, čo radi vymýšľajú a fotia zaujímavé zábery, tak potom vám to určite nebude prekážať.

bsh
Režim Stopy koncových svetiel
Čiernobiela fotografia v noci
Čiernobiela fotografia v noci
Režim nočnej fotografie
Režim nočnej fotografie

Nočné fotografie patria k lepšiemu priemeru. Huawei P9 dokáže v nočných uliciach vytvárať pomerne detailné a ostré snímky, musíte mať však pomerne pevnú ruku. V zhoršených podmienkach je preto lepšie používať jednofarebný režim, v ktorom P deviatka vytvára ostrejšie a menej zašumené snímky. Rozdiel medzi nimi si pozrite na niekoľkých ukážkach.

Aplikácia ponúka používateľovi na výber aj ďalšie efekty a režimy. Fotky môžete vyfotiť pomocou HDR a vytvárať sa dajú samozrejme aj panorámy, časozberné videá, spomalené video či zvuková poznámka. V nastaveniach sa dá ďalej zapnúť časovač, snímanie dotykom a detekcia úsmevu. K dispozícii je aj ovládanie spúšte pomocou hlasu, ktoré reaguje na slovo Cheese alebo na úroveň hluku. Pri fotení sa dá tlačidlo hlasitosti využiť ako hardvérová spúšť fotoaparátu, pričom jeho dvojitým stlačením pri zamknutom zariadení sa rýchlo aktivuje fotoaparát a spúšť. Jej nevýhodou ale je, že zaostrovanie veľmi nefunguje, a pri snahe rýchlo zachytiť momentku zostanete vo výsledku len s nezaostrenou fotografiou. Huawei P9 samozrejme umožňuje aj zmenu rozlíšenia fotografií a rýchle sekvenčné snímanie, ktoré v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže vytvoriť až 99 snímkov. Z nich si neskôr môžete vybrať tie najlepšie a uložiť ich do vnútornej pamäte.

Zábery vytvorené v jednofarebnom režime

Nočné snímky

Tu však funkcie fotoaparátu nekončia. Huawei P9 vďaka dvojici snímačov na zadnej strane disponuje aj špeciálnym režimom pre zmenu hĺbky ostrosti. Tu je možné meniť aj po odfotografovaní objektu. Táto funkcia funguje najlepšie na predmety a objekty, ktoré majú jasne definované okraje. Na konáre stromu sa bude dať aplikovať len s ťažkosťou. Ak ale fotíte osobu alebo predmety ako pohár alebo kmeň stromu, tak výsledok je obstojný a emuluje hĺbku ostrosti z oveľa drahších prístrojov. Niekoľko záberov vytvorených v tomto režime môžete vidieť nižšie.

Fotoaparát poteší aj pokročilejších používateľov. Vo farebnom aj jednofarebnom móde totižto podporuje PRO režim, ktorý umožňuje manuálne nastavenie citlivosti ISO, času uzávierky a zaostrenia. Podobné nastavenia fungujú aj pri videu, ktoré s Huawei P9 môžete natáčať v maximálnom rozlíšení Full HD. 4K video, ktoré je u vlajkových lodí už štandardom, však chýba. Kvalita výsledného videa nepatrí práve k tým najlepším a je skôr priemernej kvality. Chýbajúcu optickú stabilizáciu pocítite najmä pri chôdzi, pomerne dobre ju však nahrádza aspoň softvérová stabilizácia. Jej nevýhodou však je, že orezáva časť snímaného obrazu.

Ako celok hodnotíme duálny fotoaparát na výbornú. Je zábavný a prináša niečo iné ako konkurencia, vďaka čomu vám pomôže odlíšiť sa od svojho okolia. Kvalitatívne je na tom veľmi dobre, aj keď na konkurenciu v podobe Samsungu Galaxy S7 a Galaxy S7 edge zatiaľ trochu stráca. Rozdiel však nie je tak výrazný a vzhľadom na nižšiu cenovku zariadenia akceptovateľný. Celkovo sa nám používanie fotoaparátu ale páčilo viac a najmä fotenie v čiernobielom režime sme si doslova užívali.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

20.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+