MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá: Hlasný reproduktor

Huawei vo svojich zariadeniach, s výnimkou Nexusu 6P, zatiaľ stereoreproduktory nepoužíva a žiaľ výnimkou nie je ani P9. Na trhu tak ostáva už len veľmi málo výrobcov, ktorí ponúkajú predné stereoreproduktory alebo duálne reproduktory umiestnene na zadnej strane. Napriek tomu hrá P-deviatka veľmi dobre. Prekvapila nás svojou hlasitosťou aj čistotou prednesu, ktorá sa však nijako výrazne neodlišuje od konkurencie. Pri priamom porovnaní s Galaxy S7 edge, hrala tiež o niečo slabšie a počuteľne sa nám viac páčil zvuk vychádzajúci práve z konkurenčného modelu. Rozdiel však nie je výrazný a bez priameho porovnania by ste si ho pravdepodobne ani nevšimli.

Huawei P9_recenzia-20

Huawei predinštaloval aj niekoľko multimediálnych aplikácií, ktoré vám môžu spríjemniť počúvanie hudby alebo sledovanie videa. Ponúkajú pekné používateľské prostredie a niekoľko štandardných funkcií. Nechýba ani Huawei galéria, ktorú už dobre poznáme z iných zariadení spoločnosti. Vybavená je rôznymi nástrojmi pre úpravu fotografií, či možnosťou ich zoradenia podľa viacerých kritérií. Pribudla aj novinka v podobe aplikácie EyeEm (dostupná aj v obchode Play). Tá je sociálnou sieťou pre fotografov, od ktorých tu nájdete množstvo inšpiratívnych fotografií a príbehov. Tie svoje vlastné tu môžete tiež nahrávať. Celé to funguje veľmi podobne ako Instagram.

Operačný systém: Tradičný Huawei

Huawei P9 oproti svojmu predchodcovi P8 neprináša až tak veľa noviniek. Podobne ako na minuloročnom modeli, aj tu nájdete Android (vo verzii 6.0 Marshmallow) doplnený o používateľskú nadstavbu Huawei Emotion UI, ktorá prichádza v tradičnom vyhotovení spoločnosti. Všetky aplikácie a hry sa vám teda budú ukladať priamo na plochu, čo nemusí vyhovovať každému. Huawei P9 si však veľmi dobre rozumie s alternatívnym launcherom Nova, s ktorý sme ho väčšinu času používali aj my.

Launcher od Huawei nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky domov. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikácií Motívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Huawei P9 upravíte presne podľa seba.

Najväčšími zmenami, oproti čistému Androidu, prešiel už tradične notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia. Tie vyzerajú rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Huawei pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach, len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora.  Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj nemožnosť prepínať zobrazenie posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je aspoň z našich osobných skúseností pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Huawei poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť platiť nebude. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. Použiť sa dá napríklad na nájdenie telefónu, rýchle volanie alebo prijatie/odmietnutie hovorov hlasom s príkazom “answer call” alebo “reject call”.

Zaujímavou funkciou je ovládanie mobilu hánkami prstov. Pomocou nich je možné vytvoriť napríklad screenshot obrazovky, alebo spustiť niektorú z používateľom definovných aplikácií. Pohybmi, ako preklopenie, zdvihnutie zariadenia či jeho priložením k uchu, môžete stlmiť alebo stíšiť zvonenie, prijať hovor alebo zavolať na číslo zobrazené na obrazovke pri prechádzaní kontaktov.

Huawei v P9 predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je ale správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, či poznámky a predpoveď počasia.

Celkovo hodnotíme operačný systém a nadstavbu ako vydarenú. Osobne sa nám nepáči ukladanie aplikácií priamo na plochu a do priečinkov, ako ani vzhľad ikon, ktoré podľa nás už neodpovedajú dnešným štandardom. Tie od Huaweiu sa nám jednoducho nepáčili. Aj to bol jedným z hlavných dôvodov, prečo sme neskôr začali používať Nova Launcher, ktorý sme si prispôsobili tak, ako môžete vidieť na obrázkoch nižšie. Trochu otravné sú tiež hlásenia správcu telefónu, ktorý nás zo začiatku dotieravo informoval o aplikáciách, ktoré na pozadí spotrebovávajú najviac energie. Tieto sme jednoducho ignorovali a postupne pre každú novú aplikáciu aj vypínali. Pre niekoho to môže byť užitočná funkcia, pre nás to bolo však skôr opačne. Po zžití sa so systémom sme však P9 používali s radosťou a hoci jej chýbajú niektoré prémiové funkcie, ako napríklad práca s aplikáciami v dvoch oknách, tak celkovo hodnotíme nadstavbu výrobcu pozitívne.

Plocha Huawei P9 po nainštalovaní Nova Launcheru

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

20.4.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+