MojAndroid

V dnešnom dueli sa pozrieme na zúbok smartfónom Huawei P9 lite a Samsungu Galaxy A5 (2016). Obidva sa predávajú za približne rovnakú cenu, ktorá sa pohybuje na hranici do 300 eur. Hardvérová výbava obidvoch zariadení je tiež podobná a tak nás zaujímalo, ktorý z týchto smartfónov je lepší a oplatí sa viac.

Náš tip
Huawei P9 Lite: Bestseller ako vyšitý | RECENZIA

Náš tip
RECENZIA Samsung Galaxy A5 2016: Špecifikácie idú bokom

Konštrukcia: Sklo vs plast

Huawei P9 Lite aj Samsung Galaxy A5 majú svoje výhody a špecifický dizajn, ktorý je pri hodnotení subjektívnou záležitosťou. Nám sa viac páči Galaxy A5, ktorý najmä v zlatej verzii pôsobil na nás luxusnejším dojmom. Tomu prispela aj kombinácia kovového rámu a skla, ktoré pokrýva prednú aj zadnú stranu zariadenia. V prípade P9 Lite  pôsobia materiály na dotyk aj na pohľad lacnejším dojmom. Na druhej strane, z funkčného hľadiska sa polykarbonátový zadný kryt javí byť ako lepšia alternatíva, a to najmä z pohľadu odolnosti. Čo sa týka kvality konštrukčného spracovania, tá je približne na rovnakej úrovni. Jediným podstatným rozdielom, ktorý ma čiastočne vplyv na používateľský komfort, je umiestnenie snímača odtlačkov prstov. Ten je v prípade Samsungu situovaný v prednom Home tlačidle, zatiaľ čo na P9 Lite je na zadnej strane.

android-duel-huawei-p9-lite-vs-samsung-galaxy-a5-2016-2

Displej: AMOLED vs IPS

Obidva displeje ponúkajú výborné pozorovacie uhly, ako aj dostatočný jas pre prácu vo vonkajších prostrediach. Farebné podanie je u obidvoch modeloch trochu odlišné, čo platí o vyvážení bielej aj o zobrazení čiernej. Hoci Huawei P9 lite pri priamom porovnaní ponúka lepšiu bielu, tak AMOLED displej A-päťky exceluje zas pri zobrazovaní čiernej. Celkovo sú si displeje vyrovnanými súpermi. Pri výbere medzi obidvoma displejmi by teda malo zohrávať úlohu len zobrazenie čiernej, ktoré je lepšie pri Samsungu. Ak však hľadáte širšie možnosti nastavení, tak v tomto smere ponúka viac Huawei P9 Lite.

android-duel-huawei-p9-lite-vs-samsung-galaxy-a5-2016-1

Výkon: Súboj domácich procesorov

Po výkonnostnej stránke je to opäť vyrovnaný súboj. Obidva smartfóny môžeme pochváliť za rýchle reakcie a odozvu pri používaní systému. Zaujímavosťou súboja je, že Huawei P9 Lite aj Samsung Galaxy A5 používajú procesory navrhnuté a vyrobené “doma”. P9 Lite poháňa Kirin 650, Samsung Galaxy A5 (2016) zas Exynos 7580. V obidvoch prípadoch máte k dispozícii 2GB RAM, ktoré plne postačujú k plynulému chodu operačného systému Android Marshmallow. Porovnanie výsledkov benchmarkov prikladáme nižšie. Tieto zároveň ukazujú, že v testoch hrúbého výkonu vyhráva Huawei, ktorý poskytuje vyšší procesorový aj grafický výkon, ktorý oceníte najmä pri hraní hier. Po ostatných stránkach by nás rozdiel vo výkone až tak neznepokojoval. Každopádne, v tejto kategórii je vzhľadom na benchmarky víťazom Huawei P9 Lite.

Multimédiá a operačný systém

Hlasný reproduktor je na Huaweii aj na Samsungu len jeden. V obidvoch prípadoch však hrá približne rovnako hlasno, aj keď rozdiely v reprodukcii tú sú. Zvuk z Galaxy A5 je trochu basovejší a nemá tak výrazné stredné a vyššie tóny. Na Huawei P9 Lite je situácia opačná. Z počúvania niekoľkých skladieb sme však usúdili, že lepšie znie práve reproduktor na P9 Lite. Pri reprodukcii cez 3,5 mm audio jack je situácia vyrovnaná po stránke kvality aj hlasitosti.

Operačný systém je kapitola sama o sebe. Každý výrobca pristupuje k svojej nadstavbe trochu iným spôsobom a ponúka niečo iné. Z pohľadu funkcií si však myslíme, že lepšie vybavený je opäť Huawei P9 Lite. Ten poskytuje používateľovi viacero zaujímavých funkcií a možností nastavenia telefónu, ktoré sú podľa nás užitočnejšie ako v prípade Samsungu. Všetko však záleží od toho, čo preferujete a čo od svojho smartfónu očakávate. Podrobne sa obidvom nadstavbám venujeme v samostatných recenziách na Huawei P9 Lite aj Samsung Galaxy A5.

Fotoaparát

Fotoaparáty sú v dnešných smartfónoch veľmi dôležité a ich kvalita je častokrát rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní o kúpe. Samsung aj Huawei sa v testovaných smartfónoch rozhodli použiť snímače s rozlíšením 13 Mpix, ktoré ale ponúkajú odlišné vlastnosti. Tak napríklad, Samsung Galaxy A5 je vybavený svetelnejším objektívom a optickou stabilizáciou, ktorá Huaweiu P9 Lite chýba. Obidva telefóny ponúkajú niekoľko pokročilých nastavení vrátane PRO režimu. Ten v P9 Lite však ponúka viac možností. Rovnako, aj počtom rôznych režimov je tento smartfón na tom oveľa lepšie. Pochváliť ho musíme aj za unikátne nočné režimy, s ktorými môžete jednoducho fotiť stopy koncových svetiel, svetelné graffity, hodvábnu vodu, či hviezdnu oblohu. To je niečo, čím sa Huawei odlišuje a za čo mu patrí aj naša pochvala.

Čo sa týka porovnania kvalít fotoaparátov, tak tu sú obidve zariadenia pomerne rovnocennnými súpermi.S amsung má však navrch pri fotení v zhoršených svetelných podmienkach a pri natáčaní videa, a to najmä vďaka jeho optickej stabilizácii.

Výdrž batérie

Výdrž batérie sme testovali už v našich podrobných recenziách, ktoré nájdete na webe. Z nich sme zistili, že Huawei P9 Lite je na tom, čo sa chodu na batériu týka, na tom predsa len lepšie, a to aj napriek tomu, že rozdiel v kapacite batérií nieje až tak veľký – 2900 vs 3000 mAh (Samsung Galaxy A5 vs Huawei P9 Lite). Pri bežnom používaní tak bez prístupu k nabíjačke vydržíte dlhšie s Huawei P9 Lite, s ktorým dokážete fungovať 2-4 dni. Pri Samsungu sa pri podobnom scenári používania dostanete na polovicu tohto času.

android-duel-huawei-p9-lite-vs-samsung-galaxy-a5-2016-6

Záverečné hodnotenie

Ak nebudeme brať do úvahy dizajn a spôsob spracovania konštrukcie, ktoré sú predmetom skôr subjektívneho pohľadu používateľa, tak z dnešného duelu nám ako víťaz vychádza Huawei P9 Lite. Hoci súboj bol v mnohých kategóriach pomerne vyrovnaný, vo väčšine z nich, aj keď nie o veľa, prevládal smartfón od Huawei. Ten ponúka najmä lepšiu výdrž, vyšší výkon a fotoaparát so zaujímavými efektami a nastaveniami. Oproti Samsungu je tiež o niekoľko desiatok eur lacnejší a k dispozícii je aj v Dual SIM verzii. Ak je vám ale vzhľadom sympatickejší Samsung Galaxy A5 (2016), ani s ním neurobíte chybné rozhodnutie. Okrem luxusnejšej konštrukcie, ponúka výborný AMOLED displej s dokonalou čiernou a fotoaparát, ktorý pri klasickom fotení má oproti P9 Lite mierne navrch, a to najmä vďaka optickej stabilizácii a svetelnejšej optike. Vyššia cena, ktorá sa v niektorých e-shopoch pohybuje na hranici 300 a viac eur, by však mohla odradiť nejedného záujemcu.

Ktorý zo smartfónov by ste si vybrali?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...

 

28.9.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+