MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá

Huawei sa svojou multimediálnou výbavou neodlišuje od iných zariadení vo svojej cenovej kategórii. P9 lite však musíme pochváliť za použitie hlasného reproduktora, ktorý ponúka decentnú kvalitu aj pri vyšších hlasitostiach. Prehrávanie cez 3,5 mm audio jack je taktiež bezproblémové a poskytuje aj dostatok výkonu.

Huawei do P9 Lite predinštaloval niekoľko multimediálnych aplikácií. Ponúkajú pekné používateľské prostredie a niekoľko štandardných funkcií. Nechýba Huawei galéria vybavená rôznymi nástrojmi pre úpravu fotografií, či možnosťou ich zoradenia podľa viacerých kritérií. Vo výbave nájdete tiež videoprehrávač a aplikáciu Hudba, ktorá ponúka základnú funkcionalitu hudobných prehrávačov.

Operačný systém

Huawei P9 Lite je aj po stránke operačného systému a nadstavby na nerozoznanie od P-deviatky. Disponuje Androidom 6.0 Marshmallow a používateľských prostredím EMUI, ktoré poskytuje väčšinu funkcií drahšieho súrodenca. Aj preto budú nasledovné riadky veľmi podobné s tými, ktoré nájdete aj v recenzii na Huawei P9.

Launcher od Huawei nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikácií Motívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Huawei P9 Lite upravíte presne podľa seba.

Notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia vyzerá rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Huawei pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora. Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj chýbajúca možnosť na prepínanie zobrazenia posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je, aspoň z našich osobných skúseností, pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Huawei poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť, či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť nebude platiť. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami, či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. V prípade Huawei P9 lite je však podporovaný len príkaz pre rýchle vytočenie kontaktov. Funkcie ako nájdenie telefónu alebo zodvihnutie prichádzajúceho hovoru pomocou hlasu tu chýbajú.

V P9 lite chýba ovládanie mobilu hánkami prstov, pomocou ktorých je možné na klasickej P9 vytvoriť napríklad screenshot obrazovky alebo spustiť niektorú z používateľom definovaných aplikácií. Absentuje aj väčšina gest pre ovládanie zariadenia pohybmi. Podporované je len stlmenie zvonení prichádzajúcich hovorov alebo budíkov preklopením telefónu displejom nadol.  

Huawei do P9 predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je Správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, poznámky a predpoveď počasia.

Celkovo hodnotíme operačný systém a nadstavbu ako vydarenú. Osobne sa nám nepáči ukladanie aplikácií priamo na plochu a do priečinkov, ako ani vzhľad ikon, ktoré podľa nás už nezodpovedajú dnešným štandardom. Tie od Huawei-u sa nám jednoducho nepáčili. Aj to bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sme neskôr začali používať Nova Launcher. Trochu otravné sú tiež hlásenia správcu telefónu, ktorý nás zo začiatku informoval o aplikáciách, ktoré na pozadí spotrebovávajú najviac energie, a pri niektorých situáciách aj o nezmyselnom prekrývaní aplikácií, s ktorým sme sa u žiadneho iného výrobcu nestretli.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.8.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+