MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Multimédiá

Huawei sa svojou multimediálnou výbavou neodlišuje od iných zariadení vo svojej cenovej kategórii. P9 lite však musíme pochváliť za použitie hlasného reproduktora, ktorý ponúka decentnú kvalitu aj pri vyšších hlasitostiach. Prehrávanie cez 3,5 mm audio jack je taktiež bezproblémové a poskytuje aj dostatok výkonu.

Huawei do P9 Lite predinštaloval niekoľko multimediálnych aplikácií. Ponúkajú pekné používateľské prostredie a niekoľko štandardných funkcií. Nechýba Huawei galéria vybavená rôznymi nástrojmi pre úpravu fotografií, či možnosťou ich zoradenia podľa viacerých kritérií. Vo výbave nájdete tiež videoprehrávač a aplikáciu Hudba, ktorá ponúka základnú funkcionalitu hudobných prehrávačov.

Operačný systém

Huawei P9 Lite je aj po stránke operačného systému a nadstavby na nerozoznanie od P-deviatky. Disponuje Androidom 6.0 Marshmallow a používateľských prostredím EMUI, ktoré poskytuje väčšinu funkcií drahšieho súrodenca. Aj preto budú nasledovné riadky veľmi podobné s tými, ktoré nájdete aj v recenzii na Huawei P9.

Launcher od Huawei nedisponuje množstvom nastavení ani funkcií, nastaviť môžete akurát animáciu prechodu, tapetu, či veľkosť mriežky obrazovky. K dispozícii je aj podpora motívov, ktoré je možné sťahovať a nastavovať v aplikácií Motívy. Na výber máte niekoľko desiatok tém, z ktorých si vyberie skutočne každý. Ak nie, tak stále máte na výber alternatívne aplikácie, pomocou ktorých si prostredie Huawei P9 Lite upravíte presne podľa seba.

Notifikačný panel s odkazmi na rýchle nastavenia vyzerá rovnako ako v predchádzajúcej generácii. Huawei pri stiahnutí panelu umožňuje tiež možnosť inteligentnej voľby, ktorá pri prijatí upozornení a potiahnutí nadol zobrazí notifikačný panel a pri žiadnych nových upozorneniach len panel s odkazmi na rýchle nastavenia funkcií telefónu. Na výber tu nájdete ale aj sťahovanie lišty podľa polohy potiahnutia. Pri jej aktivácii zobrazíte panel s upozorneniami potiahnutím lišty na ľavej strane, naopak, potiahnutím na pravej strane sa zobrazí panel s rýchlymi nastaveniami.

Pomerne podrobne sa dajú nastaviť aj notifikácie, ktoré sa majú v paneli upozornení zobrazovať, prípadne to, či chcete nechať zobraziť aj ikony upozornení, zostávajúcu kapacitu batérie alebo názov operátora. Nevýhodou je, že sa nedá meniť usporiadanie ani typ rýchlych ovládacích prvkov. No a na škodu je podľa nás aj chýbajúca možnosť na prepínanie zobrazenia posledných spustených aplikácií. Tie sú totižto po stlačení multitaskingového tlačidla usporiadané vedľa seba a nie nad sebou tak, ako to je v čistom Androide. Prepínanie aplikácií je, aspoň z našich osobných skúseností, pomalšie a menej prehľadné, keďže za vybranou aplikáciou musíte viac rolovať.

Huawei poteší aj pokročilými nastaveniami módu Nerušiť, kde si môžete detailne naplánovať obdobia, kedy nechcete byť rušení upozorneniami. Aj tie si môžete dodatočne nastaviť, či zvoliť prioritné upozornenia, pre ktoré režim Nerušiť nebude platiť. V nastaveniach nechýbajú ani také vychytávky, ako napríklad konfigurovateľný panel s navigačnými tlačidlami, či špeciálne plávajúce tlačidlo s extra funkciami. Nastaviť si môžete aj inteligentné gestá a k dispozícii je aj rozhranie pre ovládanie jednou rukou, čo využijú používatelia s menšími dlaňami. Nechýba ani ovládanie hlasom, ktoré reaguje aj v stand-by režime zariadenia, avšak len na hlasové príkazy v angličtine. V prípade Huawei P9 lite je však podporovaný len príkaz pre rýchle vytočenie kontaktov. Funkcie ako nájdenie telefónu alebo zodvihnutie prichádzajúceho hovoru pomocou hlasu tu chýbajú.

V P9 lite chýba ovládanie mobilu hánkami prstov, pomocou ktorých je možné na klasickej P9 vytvoriť napríklad screenshot obrazovky alebo spustiť niektorú z používateľom definovaných aplikácií. Absentuje aj väčšina gest pre ovládanie zariadenia pohybmi. Podporované je len stlmenie zvonení prichádzajúcich hovorov alebo budíkov preklopením telefónu displejom nadol.  

Huawei do P9 predinštaloval aj niekoľko zaujímavých aplikácií. Asi tou najužitočnejšou je Správca telefónu, ktorý spája funkcie viacerých nástrojov, menovite optimalizáciu systému, správcu prenosu dát, filter hovorov a SMS správ, zámok aplikácií, či správcu batérie, ktorý ponúka niekoľko rôznych šetriacich režimov. K dispozícii sú aj ďalšie doplnky, ako fitness tracker, baterka, zrkadlo, nahrávanie zvuku, kompas, správca súborov, poznámky a predpoveď počasia.

Celkovo hodnotíme operačný systém a nadstavbu ako vydarenú. Osobne sa nám nepáči ukladanie aplikácií priamo na plochu a do priečinkov, ako ani vzhľad ikon, ktoré podľa nás už nezodpovedajú dnešným štandardom. Tie od Huawei-u sa nám jednoducho nepáčili. Aj to bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo sme neskôr začali používať Nova Launcher. Trochu otravné sú tiež hlásenia správcu telefónu, ktorý nás zo začiatku informoval o aplikáciách, ktoré na pozadí spotrebovávajú najviac energie, a pri niektorých situáciách aj o nezmyselnom prekrývaní aplikácií, s ktorým sme sa u žiadneho iného výrobcu nestretli.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.8.2016
 • Kovadlina 5

  Bestsellery ako vyšité sú Samsungy.

 • mareee_k

  Kde ste zobrali tých 3GB RAM? :) Pokiaľ viem, tá verzia sa u nás nepredáva.

  • No boli sme tiež z toho trochu prekvapený, ale samotný systém ukazoval 3GB aj aplikácia CPU Z

   • sini

    realne ma naozaj len 2gb ram…

 • Martin Sagan

  Opravte si prosím gramatické chyby, opravte štylizáciu viet a doplňte chýbajúce čiarky… ale inak fajn recenzia :)

 • Tomáš Kajan

  To iste plati aj pre Honor 7 lite (Honor 5c)? Alebo aky je hardwarovy rozdiel medzi nimi?

 • Xwert Is

  A teraz čo je lepšie P9 Lite za cca 280 € alebo Nexus 5X za cca 260 € ?
  Osobne by som bral radšej Nexus už len kvôli podpore ale viac sa mi páči tento P9.

  • Kristián

   Nexus 5X je lepsi, ale daj si bacha z kade ho objednas, lebo officialna predajna cena Nexus 5X ma byt 450e a ostatne bud budu nejake akcie alebo vykupene telefony alebo polske distribucie

   PS: hlavne pamataj, ze do Nexus 5X neide pamatova karta, cize si riadne rozmysli, ci ti staci 16gb verzia (10-11gb volneho miesta)

   • Xwert Is

    Ta cena 250 € je za 32 GB variant. Prečo nemôže byť napr z Poľska? Nie je ti jedno hw je stále rovnaký

    • Kristián

     Nikto nehovorí že nemôže byť z Poľska :) je to len o tom, že ak to nieje slovenská distribúcia, tak ti záruka neplatí u officialného servisného strediska pre slovensko,

     Čiže v prípade uplatňovania záruky musíš MT poslať predajcovi a ten to pošle na záručnú opravu do Poľska, a ak zanikne spoločnosť, musíš si sám vyhľadať a poslať na vlastné náklady do servisu do Poľska.

     Akože výrobok je rovnaký po HW stránke, jedine možno je tam iná verzia systému určená pre Poľský trh.

     V Skratke, ak ten vyrobok nebude vadny, tak to je jedno.
     PS: pozor, lebo niektoré spoločnosti predavaju ako nove telefony vykupene telefony.

  • zahradnik

   Pozri sa na Moto G4 Plus. P9 lite ma 2 sim carty, a Nexus 5x nema a je tiez bez FM Radia. Kvalita spracovania vyzera fakt lepsie P9 lite.

   • Xwert Is

    Dve sim karty nepotrebujem a FM rádio dnes ešte niekto používa?

    • zahradnik

     Tak mas viac moznosti. Aj Meizu sa mi pacil ked som ho testoval. Neviem preco v tej triede by si nesiel rovno na Moto G4. Nepaci sa mi ten mikrofon v tej obrazovnke ale inak Moto je fajn.

    • dflaj

     Moto G4 Plus. Novy telefon. Moto ma rychlejsie updates. Kupene na slovensku, mas slovensku zaruku kvality.

    • koso

     hej pouziva moj tatko ked kosi zahradu :D

  • Wergimo

   Ale MOTO G4 plus je už zase inde s veľkosťou a šírkou telefónu. To už je naozaj veľký mobil.

 • Wergimo

  Tak som ho kúpil, za 251€. Už teraz môžem smelo povedať, že bude za tieto peniaze hľadať konkurenta. Som naozaj milo prekvapený a klobúk dole, čo za túto cenu Huawei ponúkol. Mal som trochu obavu z „iba“ 2GB RAMky, ale mám ho tri dni a stále mám voľných 800-900MB RAM, čo je úúúplne postačujúce na rýchle reakcie bez zaváhania.
  Keď mám vymenovať jeho klady, je to hlavne batéria a jej výdrž ( dnes nap. 43min. hovorov, 10 napísaných sms, 5 minút zapnutá wifi na odpovedanie na emaily, presúvanie fotiek v galérii na SD kartu, prezeranie fotiek, pár skúšobných fotiek, niekoľko napísaných pripomienok a vložení ich do kalendára… to celé od ôsmej rána doteraz, kedy je 18.00h a batéria ukazuje 82%). Nie som totiž ten typ, čo má celý deň zapnuté dáta, wifinu a BT aj keď ich skutočne využije 10 minút za deň, OMG. Ja ich zapínam vtedy, kedy ich potrebujem, neplytvám zbytočne energiou a ani peniazmi., a nemusí mi to ani vo vrecku žiariť, mám sa rád ;-)
  Ďalšie klady sú veľmi pekný FHD displej, veľmi slušný foťák (dobrý foťák v mobile ešte dlho nebude, to by tam museli dať inak veľké čipy) ktorý bohato stačí na nie archívne fotografie a momentky, veľmi vyzdvihujem silu LED blesku, svieti to ako baterka fakt paráádne, oproti SONY Z3c je to o 200% lepšie, rovnako aj hlasitosť repráku pri hlasitom hovore je výborná, na stojane počas jazdy v pohode volám a počujem, čo pri Z3c nebola šanca.
  Čítačka otlačkov je výborná fičurina, hrozne návyková :-) Odomyká, listuje, sťahuje roletu, prijíma jej podržaním hovor, … no zábava a vychytávka, ktorá je využiteľná aj denne v praxi.
  Konštrukcia mobilu je tiež veľmi kvalitná, kovová a v gold prevedení aj krásna. Hlavne na nej nevidno otlačky prstov ako na čiernom.
  Najskôr som pozeral po HONOR 8, to je totálna špica, ale toto je niečo veľmi podobné, len nemá 3-4GB RAMky, ale 2GB. Rozdiel 150€… Riskol som P9 lite a naozaj neľutujem, je za tie prachy naozaj skvelý. Nebudete sa zaň určite hanbiť a nebude vás ani rozčuľovať.

  • Dano3266

   vieš prosím zmerať presný čas nabíjania ?

   • Wergimo

    Ahoj, zatiaľ som ani nemal príležitosť nabíjať ho od pár percent, keď som deň skončil na 70-80%-tách, aj tak som ho dal dal večer nabiť na stovku. Ale mám dojem, že to menej ako 2h nebude. Baterka má veľkú kapacitu, takže sa nenabije do 2h ako staršie mobily. Možno s dokúpenou nabíjačkou s vyššími ampérmi ako 1A z priloženej by to šlo rýchlejšie. Buchnúť by baterka nemala :-)

    • Dano3266

     dík, 2 hodiny je pre mňa veľa, keby P9 nemal prestrelenú cenu beriem ho hneď, o rok už bude za rozumné peniaze

     • Wergimo

      dlho? Tak potom zabudni na cenu do 300€ , tam asi rýchlonabíjanie nikto nemá (tipujem), alebo si kúp mobil s 1800mAh baterkou.
      A prestrelenú cenu?? :-) No vzhľadom na to čo dokáže si to nemyslím. Veď pred dvoma rokmi sme boli radi keď sme mali 1280x displej, foťák samé zrno a 1GB RAMky za 250€, a teraz? Full HD, baterka parádna, foťák veľmi slušný, notifikačná dioda, 2GB RAM, skvelá kovová konštrukcia, …
      Toto ste zohnali pár mesiacov dozadu len vo vlajkových lodiach za 600€. Ak je to veľa peňazí, treba ísť do menej renomovaných čínskych značiek do 200€, ale s riskom, čo tam nebude tak super fungovať ako na tomto Hhuawei. Tak to vidím ja ;-)

      • Dano3266

       Mi5 alebo oneplus 3 sa dajú splašiť za rozumnejšie peniaze, akurát že na Mi5 mi vadí zadné sklo a nadstavba od výrobcu, op3 je zase lopata.

       • Wergimo

        a presne o tom to je. Niečo na nich proste nebude podľa gusta, niečo na nich nám nebude sedieť a preto je Huawei lepší a o pár EUR drahší. Zvyknime si, že za kvalitu sa musí proste trochu priplatiť. Ale prajem šťastnú ruku pri výbere. Ja som tak špekuloval pri mojom predošlom Sony Z3c a do 9 mesiacov mi to proste začalo liezť na nervy. Preto som priplatil 50€ oproti Lenovu a neľutujem, za tých 251€ som kúpil perfektne.

  • Ján Blaško

   Ahoj, Hľadám mobil do 220 eur, s čo najlepším fotakom. Odporucili mi tento. Co si o tom myslis? Ma aj zoom? Ďakujem za odpoveď

 • Odur

  Pýtal som sa na tento telefón alebo na lenovo vibe p1 pro, každý mi radil tento. Ale nechápem prečo, keď mu napríklad chýba už len taká základná vec akou je gyroscope alebo OTG. Vzal som lenovo a som spokojný.

 • Ján Blaško

  Hľadám mobil do 220 eur, s čo najlepším fotakom. Odporucili mi tento. Co si o tom myslite? Ma aj zoom? Ďakujem za odpoveď.

  • Wergimo

   Ja som stale spokojny a nemam dovod ho neodporucit. Ale kombinacia parametrov „do 220 eur“ a „co najlepsi fotak“ nejde dokopy. Ono celkovo maloktory mobil ma kvalitny fotak, mozno len pri vlajkovych lodiach sa da povedat, ze maju slusny fotak. Nemaju totiz dostatocnu velkost cipu ktory by nebol zašumeny a teda o kvalite fotiek sa neda hovorit. Pekne odfoti mobil len za dobrych svetelnych podmienok, v tmavsom interieri je to vzdy zle a same zrno.
   A ked sa budeme bavit o foteni vonku a bez dodatocneho priblizovania hotovej fotky a jej orezavania, to zvladne uz viacero mobilov slusne. A tento robi slusne exterierove fotky tiez. Na prilezitostne fotky, ktore sa nebudu tlacit, je to urcite pouzitelne a velmi slusne. Ale pocul som chvalu aj na Lenovo Moto, co stoji necelych 300€ z obchodu, ale mozno od niekoho, kto ho vybral z akcie sa bude dat kupit aj za 220. Pozrie recenzie, aby som sa nemylil. Vraj celkovo velmi slusny mobil za slusne prachy, a aj fotak chvalili.
   Takze kto nemeria kvalitu telefonu len tym, ci dokaze zvladat najnovsie hry, co je prihluple, lebo je to stale telefon, tak mu musi naozaj bez nutnosti nadavat aj tento alebo Moto. Ak kvalitne fotky, tak treba kupit fotak, co ma vacsi čip a dobru svetelnost objektivu. To su dva zakladne parametre pre naozaj dobre fotky. Ten vsak tiez nestoji pod 300€.

+