MojAndroid

Pred tromi rokmi predstavila čínska spoločnosť Huawei odľahčenú verziu vlajkového modelu P8, Huawei P8 Lite. Tento telefón sa čoskoro stal bestsellerom, keďže ponúkal výborný pomer ceny a výkonu. Takýto úspech potom zaručil fakt, že tento model sa vyrába a predáva dodnes za cenu asi 139 eur.

A pred pár mesiacmi uviedol Huawei potichu nový prírastok do portfólia značky s názvom Huawei P9 Lite mini. Názov však trochu zavádza a nejde o žiadneho drobca, v dnešnom svete šesťpalcových rýľov je to však jeden z menších kúskov v hodnote 149 eur. Oplatí sa teda príplatok 10 eur za novší model alebo je naopak výhodnejšie siahnuť po staršom P8 Lite?

Nový Huawei P9 Lite mini v troch farebných prevedeniach

Konštrukcia

Po konštrukčnej stránke sa telefóny líšia. Starší P8 Lite ponúka plastovú zadnú časť, predok je potom krytý odolným sklom Gorilla Glass. Výhodou plastu je, že v praxi nezachytáva takmer žiadne odtlačky prstov. Novší P9 Lite mini má identickú prednú časť s efektom 2.5D, chrbát telefónu s čítačkou odtlačkov prstov je ale z hliníka, ktorý je náchylnejší na zašpinenie mastnými či spotenými prstami. Malý rozdiel je aj v tlačidle napájania. To je väčšie na modeli P9 Lite mini, zatiaľ čo P8 Lite na ňom prináša zaujímavú textúru, ktorá vám pomôže rozoznať ho aj vo vrecku nohavíc. P9 Lite mini používa jeden hybridný slot na nanoSIM kartu a microSD kartu (alebo dve nanoSIM), P8 Lite má sloty dva – jeden na microSIM kartu, druhý na microSD/nanoSIM kartu. V dolnej stene každý má microUSB konektor, jack 3,5 mm je v hornej stene.

Starší systém pre hybridný dual SIM

Displej

Pri oboch telefónoch sa na prednej strane rozliehajú päťpalcové displeje s plne postačujúcim rozlíšením HD. V displejoch sú modely zhodné jeden ako druhý – parádne pozorovacie uhly, maximálny jas nie je ale najvyšší. Tu sú ale tieto mobily rovnaké.

Na prednej strane oboch modelov sa nachádza HD displej

Výkon

Po stránke výkonu P9 Lite mini zaostáva za starším bratom v oblasti procesora. Pri P8 Lite môžete rátať s osemjadrovým čipsetom HiSilicon Kirin 620 s taktom 1,2 GHz (stredná trieda), zatiaľ čo mladší súrodenec ponúkne štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 425 s taktom 1,4 GHz (nižšia stredná trieda). Na prvý pohľad človek nerozozná žiadne rozdiely, Kirin má však podľa výrobcu dlhšiu trvácnosť aj po dlhšom čase a nezasekáva systém tak ako smartfóny s čipmi iných výrobcov. V oblasti kapacity RAM vás potom obaja súrodenci zahrnú dvoma gigabajtmi. Nie je to veľa, ale rozhodne ich nezaskočí hocijaká aplikácia či hra.

Výsledky z Benchmarku modelu P8 Lite

Konektivita

Pri konektivite majú obaja Číňania plné rozhranie LTE (na druhej SIM 3G), Wi-Fi a Bluetooth v 4.1 sú neodmysliteľnou súčasťou, podobne ako GPS. Zavážiť môže fakt, že iba P8 Lite ponúka NFC dnes využiteľné pre čoraz populárnejšiu službu Google Pay. Pri modely P9 Lite môžete na takýto štandard zabudnúť. USB OTG neponúkne ani jeden z nich, FM rádio majú oba modely.

Fotoaparáty

V tejto oblasti idú opäť súrodenci od Huawei v rovnakých šľapajách. Obaja totiž používajú zadný 13 Mpix (záznam videa až po Full HD 30 fps) a predný 5 Mpix fotoaparát (Full HD iba pri P9 Lite mini). S fotkami bude zákazník spokojný najmä za dobrých svetelných podmienok. Pri šere či tme fotky strácajú kvalitu, objavuje sa šum a fotky nie sú také dobré. Poteší prítomnosť profesionálneho režimu pri fotení i nakrúcaní videa presne tak, ako to Huawei má vo zvyku. Tu sú teda oba mobily zhodné a fotoaparáty nezavážia pri rozhodnutí o kúpe.

Fotoaparáty ponúkajú v oboch prípadoch 13 Mpix

Softvér a batéria

Čo sa týka softvéru, tu sa ukáže dvojročný rozdiel medzi modelmi. P8 Lite z roku 2015 funguje na operačnom systéme Android 5.1 a nadstavbe EMUI 3.1 (update na Android 6.0), P9 Lite mini však môže ohúriť Androidom vo verzii 7.1 a nadstavbou EMUI 5.1. Novšia nadstavba je všeobecne uhladenejšia a ruka v ruke si kráča s Nougatom, pričom táto dvojica môže výrazne ovplyvniť výber. Kto však nebaží po najnovšom prostredí, uspokojí sa aj so staršou kombináciou.

Batéria je potom poslednou časťou, ktorá zaváži pri rozhodovaní, pretože P8 Lite ponúka kapacitu 2 200 mAh a P9 Lite mini ho valcuje kapacitou 3 000 mAh. Aj pri používaní si človek veľmi rýchlo uvedomí, že 2 200 mAh je jednoducho málo, navyše Kirin si tiež zoberie svoj podiel.

Zhrnutie

Huawei P9 Lite s Androidom Nougat a EMUI 5.1, čítačkou odtlačkov prstov a väčšou batériou je určený hlavne pre zákazníkov nižšej strednej triedy, ktorí chcú mať čo možno najnovší vyladený systém a krajšiu konštrukciu, či dizajn. Daň si to vyberá v neprítomnosti NFC a slabšom procesore.

Kto však hľadá spoľahlivý mobil, potrpí si na NFC, nepotrebuje najnovší Android a zriekne sa čítačky odtlačkov prstov, pokojne môže siahnuť po staršom P8 Lite.

Huawei P8 Lite

+ prítomnosť NFC

+ lepší osemjadrový procesor

+ plastová konštrukcia

– starší operačný systém

– oveľa menšia kapacita batérie

– bez čítačky odtlačkov prstov

Huawei P9 Lite mini

+ Android Nougat a vyladená nadstavba

+ 3 000 mAh batéria s lepšou výdržou

+ čítačka odtlačkov prstov

– bez NFC

– hliníková konštrukcia náchylná na zašpinenie

– slabší procesor

19.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Pridaj komentár

+