MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Vyniká najmä čitateľnosťou na slnku

Huawei P30 prináša 6,1″ OLED displej s rozlíšením 1080 x 2340, pomerom strán 19,5:9, hustotou pixelov 422 ppi a podporou HDR10 či DCI-P3. To sú všetko pekné čísla, avšak v praxi nás zaujali niektoré iné vlastnosti tohto panelu.

Ako prvé si všimnete, že displej nemá zahnuté hrany. Ide tak o aktuálne jediný u nás dostupný smartfón s čipom Kirin 980, ktorý nemá zahnuté hrany displeja. Už len to samo o sebe môže byť pre niekoho dostatočným dôvodom, aby uprednostnil P30-ku pred Pro modelom.

Zároveň nás teší, že ide o OLED panel. Vlani tu výrobca spravil veľký kompromis a kým model Huawei P20 Pro ponúkal OLED displej, menší P20 mal LCD obrazovku. Tento rok sa môžete tešiť na OLED zobrazovanie pri oboch modeloch a to prakticky v rovnakej kvalite.

Aj klasický Huawei P30 má skutočne krásny a jasný displej s peknými, sýtymi farbami, a to bez potreby zbytočného skresľovania skutočných farieb. Samozrejmosťou je dokonalá čierna a fantastické pozorovacie uhly.

Čo nás ale veľmi potešilo, je vynikajúca čitateľnosť v exteriéri. Samotný panel pritom nepatrí medzi najjasnejšie, čo pocítite pri priamom dopade ostrých slnečných lúčoch na displej. Bežné exteriérové podmienky či štandardný slnečný deň sú však podmienky, v ktorých P30 exceluje.

Pripisujeme to naozaj nízkej úrovni odrazu svetla od obrazovky. Okrem vysokého jasu je aj toto jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú čitateľnosť na slnku. A v tomto smere si nepamätáme telefón, ktorý by sa leskol takto minimálne. Nevieme, akú špeciálnu vrstvu tu výrobca použil, no sme mu za to veľmi vďačný.

Zároveň nás teší, že tento antireflexný prvok sa kamaráti aj s polarizačnými okuliarmi. Oceníte to pri cestovaní v aute, kedy sú podmienky pre displej často najhoršie – musí svietiť najjasnejšie, ako dokáže, často naň dopadá slnko a vy máte na očiach okuliare. V mnohých prípadoch sú displeje na súčasných smartfónoch ťažko čitateľné s polarizačnými okuliarmi, no v prípade P30-ky sa čitateľnosť dokonca zlepší, ak máte na očiach takéto okuliare.

Samozrejme, súčasťou displeja je aj miniatúrny výrez v hornej časti displeja. Ten uchováva selfie kameru a nad ním sa nachádza štandardný predný reproduktor. Nenájdeme tu teda moderný reproduktor ukrytý v displeji, ako je to v prípade Huawei P30 Pro, no pri používaní týchto dvoch telefónov sme nespozorovali absolútne žiaden rozdiel v kvalite zvuku pri telefonátoch.

Vďaka OLED displeju využijete aj pokročilé fičúry v systéme, ako napríklad tmavú tému prostredia či Always-On displej. Ten je po aktualizácii systému schopný zobrazovať upozornenia zo všetkých aplikácií, čo je aj v tomto prípade kompenzácia za chýbajúcu LED diódu. Tá je ale čoraz častejšie synonymom pre telefóny v minulosti a vďaka pokročilému Always-On displeju nám pri používaní vôbec nechýbala.

Výkon a pamäť: Patrí k špičke

Jednou z oblastí, kde už tradične slabšie vybavený model série Huawei P nezaostáva, je výkon. Huawei P30 je tak dostupný s extrémne výkonným čipom Kirin 980, ktorému sekunduje RAM s kapacitou 6/8 GB a vnútornou pamäťou s kapacitou 64/128/256 GB. K dispozícii sú tak modely aj pre tých najnáročnejších používateľov. Nám sa do redakcie dostal model so 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte.

BenchmarkSkóre
GeekBench 43309/9815 (single-core/multi-core)
AnTuTu288 177
3D Mark (Sling Shot Extreme)4022

Toto je prakticky rovnaká výbava, akou disponuje aj výkonnejší model P30 Pro. Výsledkom je, že Huawei P30 patrí k najvýkonnejším zariadeniam na trhu a poradí si s absolútne každou činnosťou. Telefón sa pritom ani poriadne nezapotí a zahráte si na ňom aj najnovšie hry vrátane tých najnáročnejších.

Pri bežnom používaní zasa oceníte expresne rýchle reakcie, rýchle spúšťanie aplikácií a prepínanie medzi nimi a skutočne skvelý zážitok z používania. Novinkou v tomto modeli je rozšírenie pamäte, ktoré je možné prostredníctvom NM kariet. Tie sú špecifické pre Huawei zariadenia a hoci majú svoje výhody, nie sú až tak praktické. Nevložíte ich totiž do žiadneho počítača a v skutočnosti tak pôjde skutočne iba o rozšírenie vnútornej pamäte.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+