MojAndroid

Pri predstavení novej série vlajkových lodí P30 od Huawei sa prakticky všetka pozornosť sústredila na prémiový model Huawei P30 Pro. Ten zaujal najmä svojimi možnosťami priblíženia fotoaparátu. Oveľa menej pozornosti si zaslúžil menší a dostupnejší model Huawei P30. Ten sa však teraz dostal k nám do redakcie a po niekoľkých dňoch testovania musíme uznať, že ide o extrémne podarený telefón.

Ešte menej kompromisov

Vlani bol rozdiel medzi modelmi P20 a P20 Pro skutočne veľký. Menší telefón dostal horší displej a horší fotoaparát a hoci si našiel svojich fanúšikov, P20 Pro bol predsa len ten model, po ktorom mnohí túžili.

Máme však podozrenie, že tento rok bude situácia iná. Iste, P30 Pro je stále lepší telefón ako klasická P30-ka, no nemusí to platiť pre každého. Ak vám napríklad prekáža veľkosť či zahnuté hrany displeja na Pro verzii telefónu, P30 je pre vás ideálnym vykúpením a nemusíte pritom robiť ani žiadne drastické kompromisy.

Všetko to začína hardvérom. Čip Kirin 980, 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte rozšíriteľnej pomocou NM kariet je presne taká výbava, akú v základe ponúka aj model P30 Pro. Telefón tak disponuje jedným z najvýkonnejších čipov na trhu a bohatou pamäťovou nádielkou, ktorá vám zaručí plynulý chod systému, bežných aj náročných aplikácií a zároveň dostatok výkonu aj v budúcnosti.

Ďalšou veľkou výhodou je displej. Ten je teraz vyrobený OLED technológiou, čo prináša množstvo výhod. Môžete tu používať funkcie Always-On displeja či tmavú tému systému. Aj mnohé populárne aplikácie už fungujú s tmavým režimom, ktorý na OLED displeji vyzerá skutočne skvelo a pritom šetrí vaše oči aj batériu.

Huawei P30 je tiež aktuálne jedinou vlajkovou loďou s čipom Kirin 980, ktorá nemá zahnutý displej. Ak nie ste fanúšikom tohto trendu, Huawei P30 je vašou jedinou voľbou. Ako bonus potom dostanete aj 3,5mm jack pre slúchadlá, ktorý tiež nenájdete na žiadnom inom smartfóne s aktuálne najvýkonnejším čipom z dielne Huawei.

Je fotoaparát skutočne horší?

Huawei P30 má vzadu “iba” tri fotoaparáty. Ide však o zostavu identickú s tou, ktorú nájdeme na vlaňajšom modeli Mate 20 Pro. Tešiť sa tak môžete na 40MP hlavný snímač, 16MP širokouhlý fotoaparát a 8MP snímač s trojnásobným optickým priblížením.

Odhliadnuc od 5-násobného priblíženia tak získavate všetky výhody extrémne flexibilného fotoaparátu, ktorý sme na Mate 20 Pro tak chválili. Potešia sa aj fanúšikovia selfie – vpredu nájdeme rovnaký 32MP fotoaparát ako na modeli P30 Pro.

Na papieri to vyzerá tak, že telefónu chýba kľúčová vlastnosť drahšieho modelu. Aj trojnásobné priblíženie je však vynikajúce a z praxe vám vieme povedať, že počas bežného používania oveľa viac oceníte všetky ostatné skvelé vlastnosti fotoaparátu na P30-ke.

Testujeme, pýtajte sa!

Zabudnúť nesmieme ani na cenu. Huawei P30 sa predáva za 749 EUR, čo je o 150 EUR menej ako najlacnejšia verzia modelu P30 Pro. V praxi to môže znamenať výrazne nižší poplatok u operátora, ale aj ušetrený slušný peniaz pri kúpe v hotovosti. Okrem toho, že P30-ke oproti modelu s prívlastkom Pro toho skutočne veľa nechýba, má vlastnosti, ktoré môžu byť pre niektorých používateľov výhodou. 3,5mm jack pre slúchadlá, menšie rozmery či displej bez zahnutia sú častými funkciami, ktoré súčasným používateľom na vlajkových lodiach chýbajú. Huawei P30 ich však všetky ponúka a robí pritom minimum kompromisov oproti svojmu drahšiemu bratovi.

Telefón už v redakcii aktívne testujeme. V kompletnej recenzii sa tak môžete tešiť na podrobnejší popis zariadenia a jeho funkcií. Detailne otestujeme spomínaný fotoaparát, venovať sa budeme aj výdrži batérie, ktorú sme zatiaľ nemali čas dostatočne otestovať. Naše prvé dojmy sú však veľmi pozitívne a zdá sa, že aj napriek nižšej kapacite batérie sa môžete tešiť na skutočne dobrú výdrž.

Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa modelu Huawei P30, pýtajte sa v komentároch pod týmto článkom a my vám odpovieme buď priamo tu, alebo odpoveď nájdete v kompletnej recenzii, ktorú zverejníme už čoskoro.

17.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+