MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Android 8 s nadstavbou EMUI 8.1

V prípade, že ste zvyknutí na čistý Android, pripravte sa na množstvo zmien, ktoré nadstavba od Huawei prináša. Základom je domovská obrazovka, pri ktorej si používateľ môže vybrať klasiku v podobe rozdelenia na domovskú obrazovku a menu aplikácií, prípadne nechať si zobraziť všetky aplikácie na domovskej obrazovke. V tomto prípade ale klasické menu aplikácií chýba.
Ak si zvolíte prvú možnosť, sú aplikácie v menu zoradené podľa abecedy. Na vrchu, nad abecedným zoznamom, sa nachádzajú 4 najpoužívanejšie.

Nadstavba od Huawei ponúka množstvo vlastných aplikácií, ktoré by ste v čistom Androide nenašli. Niektoré z nich sú užitočné, iné zase zbytočné. Aplikácie, ktoré vám nevyhovujú, je samozrejmé možné odinštalovať. Systém ponúka množstvo užitočných nastavení, už spomínané skrytie navigačných tlačidiel, ale aj nastavenie ich rozmiestnenia, takže ak vám vyhovuje mať tlačidlo späť či už vpravo alebo vľavo, v nastaveniach to nie je žiadny problém upraviť. Nechýba ani čoraz viac populárne odomykanie pomocou tváre, ktoré ale kvôli ideálnemu umiestneniu skeneru odtlačkov prstov, budete používať minimálne. Určite sa ale môže hodiť v prípadoch, keď máte mokré ruky, pretože v tomto prípade pomocou skeneru odtlačkov zariadenie len ťažko odomknete. Odomykanie pomocou tváre funguje veľmi dobre, spoľahlivo a rýchlo.

Veľmi zaujímavá je aj aplikácia Motívy, ktorá vám dobre poslúži v prípade, ak sa vám prednastavený motív nepáči. Motívy dokážu zmeniť takmer celé používateľské rozhranie, nie je to len zmena tapety, ale aj ikôn a tak ďalej. Huawei, ako väčšina výrobcov, ponúka aj vlastnú aplikáciu, slúžiacu na monitorovanie zdravia používateľov, ktorá dokáže počítať kroky, prípadne sledovať vaše aktivity. Vhod môže prísť aj Správca telefónu, ktorý ponúka základné možnosti čistenia systému, optimalizácie batérie a aj jednoduchý antivírus.

Okrem spomenutých aplikácií tu nájdeme aj ďalšie predinštalované od spoločnosti Huawei napríklad poznámky, vydareného správcu súborov, aplikáciu slúžiacu na záznam zvuku, atď… Nám sa páčila aplikácia Translator, ktorá dokáže v reálnom čase prekladať hovorenú reč. Stačí niečo nahrať, prípadne povedať v jednom jazyku a aplikácia vám to ihneď preloží do požadovaného jazyka, s tým, že to aj prečíta. Funguje to veľmi dobre a spoľahlivo. Aplikácia zatiaľ nepodporuje vstup slovenského jazyka, no napríklad z angličtiny a nemčiny prekladá do slovenčiny bez problémov.

Multimédiá: Správna voľba

  • Reproduktor na spodnej strane
  • Chýba 3,5 mm jack (redukcia v balení)

Huawei P20, podobne ako P20 Pro, sa za svoju multimediálnu výbavu nemusia vôbec hanbiť. Základom je displej s uhlopriečkou 5,8″, na ktorom si multimediálny obsah určite vychutnáte viac než dobre. Výrez môže v niektorých aplikáciách alebo videách prekážať, no je to vec názoru, videá cez celý displej s malým výrezom vyzerajú určite zaujímavo. Výkonný procesor zabezpečí bezproblémovú konzumáciu multimédií, či už videá, obrázky, fotografovanie, prezeranie internetu, všetko je rýchle a bez problémov.

Huawei P20 obsahuje len 1 reproduktor v spodnej strane, ktorý ale svojou kvalitou potešil. Ponúka dostatočnú hlasitosť, zvuk z neho je na smartfón vyvážený, počuť aj náznak hĺbok a určite sa nejedná len o také šuštítko. Pri vlajkovom modeli by sme ale v roku 2018 očakávali reproduktory dva, ktoré konkurencia v podobe Samsungu, Apple, HTC a aj Huawei P20 Pro ponúkajú. Navyše, pri hraní hier, prípadne pozeraní videa, je možné, že reproduktor zakryjete pravou rukou a potom nepočujete takmer nič. Podobne ako jeho väčší braček, Huawei P20 nedisponuje 3,5 mm jack konektorom, ktorý sa čoraz viac zo smartfónov vytráca. Poteší aspoň redukcia z USB-C na 3,5 mm jack priamo v balení. Dodávané USB-C slúchadlá sa náramne podobajú na tie, ktoré nájdeme v baleniach Apple.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+