MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Štandard s malými prekvapeniami

Nie je žiadnym prekvapením, že Huawei P20 Pro spĺňa aj tie najvyššie nároky z hľadiska dostupných sietí a možností pripojenia. Huawei patrí medzi popredné spoločnosti na poli telekomunikačnej infraštruktúry a nenechá sa zahanbiť ani pri svojich mobilných zariadeniach.

Nájdete tu tak všetky druhy pripojenia, ktoré by ste mohli očakávať. Rýchle 1,2Gbps LTE pripojenie je doplnené o Wi-Fi s podporou dual-band, takže budete mať vždy prístup k rýchlemu pripojeniu. Miernym sklamaním je použitie staršieho štandardu Bluetooth v4.2, no to si väčšina používateľov zrejme ani nevšimne. Samozrejme, nechýbajú všetky štandardné senzory a poteší aj prítomnosť infračerveného portu, pomocou ktorého môžete ovládať spotrebiče v domácnosti.

Huawei P20 Pro počas nášho testovania ponúkol štandardnú kvalitu pripojenia ku všetkým možným sieťam a radí sa k priemeru v triede vlajkových lodí. To určite nie je negatívne hodnotenie, no po skúsenostiach s modelom Mate 10 Pro, ktorý bol v tomto smere absolútny nadštandard, sme boli trošku sklamaní.

Hoci nám signál nijako vyslovene nevypadával, Mate 10 Pro mal na tých istých miestach lepšie pripojenie, čo platilo najmä o miestach so slabším signálom. Rozdiel sme však spozorovali iba na naozaj kritických miestach a počas celého testovania sme si to všimli nanajvýš trikrát, takže nejde o žiadnu vážnu chybu. Starší brat z rodiny Mate je v tomto smere naďalej špičkou.

Telefón tiež ponúka dva sloty na SIM kartu a žiaden slot na microSD kartu, čo nám ale veľmi neprekážalo. Zariadenie sme používali v režime s dvomi kartami a hoci telefón ponúka štandardne režim Dual stand-by, vďaka implementovanej funkcii môžete využívať 4G pripojenie druhej karty aj v prípade, že z prvej telefonujete. Ide o šikovnú funkciu, ktorú sme niekoľkokrát ocenili.

Fotoaparát: Najlepší na trhu a so slušným náskokom

Ak ste sledovali predstavenie noviniek Huawei P20 a P20 Pro alebo čítali akékoľvek články o nových smartfónoch, určite viete, že fotoaparát je zrejme najdôležitejšou funkciou na nových smartfónoch. Či už vás dostane 40MP senzor, alebo tri fotoaparáty vzadu, alebo rekordné skóre v testovaní portálom DxOMark, fotoaparát(y) na Huawei P20 Pro jednoznačne pútajú pozornosť.

Poďme na to pekne poporiadku. Ako sme spomínali, telefón ponúka 3 fotoaparáty vzadu – 40MP hlavný farebný snímač, 20MP monochromatický snímač a 8MP tele-foto objektív schopný 3-násobného bezstratového priblíženia.

 

Každý z týchto fotoaparátov je v niečom dobrý sám o sebe, no excelujú najmä vďaka skvelej spolupráci a softvéru. Ten je oveľa lepší ako na predchádzajúcich modeloch a prináša obrovské množstvo možností a funkcií, vďaka ktorým je s telefónom skutočne radosť fotografovať.

V situáciách s dostatkom svetla je fotoaparát vynikajúci. Už v predchádzajúcich modeloch Huawei ponúkol skvelú úroveň detailov, najmä vďaka 20MP monochromatickému senzoru, no tento rok je situácia ešte lepšia. Či už vďaka novému 40MP senzoru, trojici fotoaparátov, softvéru alebo kombinácii týchto faktorov, Huawei P20 Pro ponúka oveľa lepší dynamický rozsah. To oceníte v háklivých podmienkach, ako napríklad protisvetlo či kombinácia svetlých a tmavých oblastí na fotografii. Fotky majú dostatok detailov aj v tmavých častiach fotografie, no svetlé tóny zároveň nie sú prepálené a jas objektov je dokonale vyvážený.

Pri bežnom používaní telefónu sa tak môžete plne sústrediť na fotografiu a fotiť môžete v automatickom režime. Huawei uvádza, že úplne odstránil oneskorenie vytvorenia fotografie a tak ihneď po stlačení spúšte uvidíte obrázok v galérii. Žiadne rozmazanie spôsobené pohybom ruky ani nič podobné sa tu nekoná.

Fotoaparát ale exceluje v horších svetelných podmienkach, kde spozorujeme aj najviac rozdielov oproti konkurencii. Huawei P20 Pro tu konkurenciu predčí na plnej čiare. Znovu je to výsledok viacerých faktorov. Najskôr ale spomeňme jeden najväčší nedostatok – väčšinu najlepších funkcií fotoaparátu využijete iba v režime 10MP fotografií. Môžete fotiť aj 40MP snímky, no tu si neužijete ani bezstratové (či akékoľvek iné) priblíženie, ani pokročilé spracovanie nočných snímok.

Huawei P20 Pro totiž pri fotení v 10MP režime kombinuje 4 pixely do jedného a vytvára tak veľké superpixely, ktoré zachytia veľké množstvo svetla. V kombinácii so senzorom, ktorého rozmery sú na pomery smartfónov priam gigantické – 1/1,7″, sú výsledky naozaj skvelé.

Nielenže telefón dokáže dobre zachytiť aj najtmavšie časti nočných fotografií, zvláda reálne zobrazenie farieb pri minimálnom digitálnom šume. Aj Pixel 2 či Samsung Galaxy S9, ktoré patria medzi kráľov nočnej fotografie, zachytávajú veľké množstvo šumu. P20-ke sa to však darí eliminovať a výsledky sú tak lepšie ako kedykoľvek predtým.

Tu ale výhody fotoaparátu ani zďaleka nekončia. Je tu optická stabilizácia, elektronická stabilizácia a stabilizácia s umelou inteligenciou, ktorá sa postará o to, že telefón udržíte v ruke pri uzávierke až 6 sekúnd! To je naozaj niečo nemysliteľné a hoci fotky so 6-sekundovou uzávierkou pri držaní telefónu v ruke nie sú dokonalé, umelá inteligencia dopredu predpovedá, ako sa bude vaša ruka hýbať a s rozmazanými fotografiami sme sa naozaj nestretli ani pri fotení v skutočne zlých svetelných podmienkach.

Telefón ponúka aj režim umeleckého osvetlenia, ktorý síce funguje, no nijako nám nevyrazil dych.

Bolo by ale hriechom venovať sa iba nočným fotografiám, kde Huawei P20 Pro exceluje. Spomenúť určite musíme aj fantastické schopnosti priblíženia. Nájdeme tu spomínané 3-násobné bezstratové priblíženie, ktoré funguje skutočne skvele. Okrem toho telefón ponúka aj hybridný 5-násobný zoom, výsledky ktorého síce nie sú až na tak vysokej úrovni, no stále sú veľmi dobré.

Kapitolou samou o sebe je video, a to v dobrom aj horšom zmysle slova. Najskôr to horšie – telefón neumožňuje použitie optickej stabilizácie v kvalite videa vyššej ako 1080p@30fps. Hoci telefón zvládne natáčanie 4K videa či 1080p@60fps, toto video je bez optickej stabilizácie. To je obrovská škoda, pretože klasické Full HD video je veľmi pekné a kvalitné a je škoda, že sa Huawei viac nevenoval aj tomuto aspektu. Poteší aspoň fakt, že výrobca implementoval režim PRO video, kde si môžete nastaviť voľby podobne ako v klasickom režime PRO pri fotografovaní.

Huawei ale predstavil aj novú funkciu natáčania super-spomaleného videa s frekvenciou 960fps. Hoci v tomto smere ho konkurencia predbehla o niekoľko mesiacov, Huawei všetkým ukázal, ako sa to robí. Super-spomalené 960fps video z P20 Pro je najlepšie, aké sme zatiaľ videli. Najväčším nedostatkom na predchádzajúcich modeloch, ktoré túto funkciu použili, je minimum svetla, ktoré je pri takomto videu zachytené. Okrem skutočne jasných svetelných podmienok ho tak takmer nikde nevyužijete, čo je obrovská škoda.

Nevieme, ako sa to spoločnosti Huawei podarilo, no 960fps video je o niekoľko tried jasnejšie ako v prípade konkurencie. Aj tu síce platí, že takéto video je tmavšie ako v prípade štandardnej fotografie či videa v rovnakých svetelných podmienkach, no táto degradácia je oveľa menšia ako v prípade konkurencie. 960fps video tak konečne využijete aj v interiéri, večerných podnikoch či zle osvetlených miestnostiach.

Huawei nezabudol spomenúť ani umelú inteligenciu, ktorá je vo fotoaparáte ešte užitočnejšia. Pribudli ďalšie scény, ktoré telefón automaticky rozozná. Sem patrí napríklad scéna „Zeleň“ či „Makro fotografia“, kedy sa telefón automaticky prepne do 2-násobného zoomu. Rozpoznávanie scén funguje minimálne tak dobre ako vlani, no ak by vám táto funkcia nevyhovovala, stále môžete využiť automatický či profesionálny režim a spolu s nimi mnohé ďalšie, ktoré telefón ponúka.

Aby toho nebolo málo, Huawei tiež vymenil prednú kameru za novú s 24MP senzorom. Ten je vynikajúci v dobrých svetelných podmienkach, no v horšom svetle je tu videť výrazne zhoršenie kvality. Samozrejme, nechýba portrétový režim na selfie aj hlavnom fotoaparáte. Ten funguje dobre, no najväčšmi nám prekážalo, že sa aktivoval automaticky vždy pri zapnutí prednej kamery spolu so skrášľovacím efektom.

Huawei P20 Pro tak posúva hranice mobilnej fotografie na novú úroveň. Jednak svojim hardvérom, ale aj softvérom. Čo je najdôležitejšie, tieto dva prvky výrobca dokonale zladil a vytvoril najlepší mobilný fotoaparát, aký sme kedy videli. Chválime najmä obrovský pokrok v nočnej fotografii, ako aj zlepšenie prakticky každého jedného aspektu fotoaparátu. Konkurencia veru bude mať čo robiť, aby sa sem dotiahla.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.4.2018
 • KalichVydra

  👍👍👍

 • Marek.eMKejx

  Telefón parametrovo vynikajúci a tiež dizajnovo zaujímavý, možno ipX výkroj trošku kópia ale opäť zaujímavý HW od Huawei. Osobne mám P10 Pro Dual SIM a som s ním spokojný. Od neho lepší z Huawei bol donedávna len Mate 10 Pro, ten má manželka. Je vidieť rozdiel vo fotkách tá svetelnosť je fakt v interiéry veľký rozdiel. Čo už budú robiť 3 objektívy… :)

 • Filipesku

  Ďakujem za recenziu. 16. Apríla by mal byť k dispozícii u operátorov. Dúfam, že aj v Twilight farbe.

 • stanley

  jednoznacne treba nanho minimalne zadne puzdro, ci klasicke flipko, bez puzdra P20 ci model pro je hoodne velky risk nosit ,moze vam velmi lahko vypadnut
  inak osobne by som ovela radsej namiesto bezdrotoveho nabijania privital kov ala oneplus 5T namiesto toho odporneho klzkeho skla, bezdrotove nabijanie mi vobec netreba ak tam je rychlonabijanie a plus radsej mohli nechat 3,5ku jack aj sd karty ,inak super napad od huawei ze sa ten odporny vyrez da skryt v nastaveniach..

 • sano

  Ďakujem za recenziu + super. Ako sa dá nastaviť čierne pozadie v nastaveniach ja mám biele pozadie a neviem to zmeniť.

  • Dobry den, najdete to v nastaveniach baterie, moznost Stmavit farby pozadia :)

 • Derek

  Otazka znie p20 pro alebo mate 10 pro, drobne detaily su rozdielne inak hw takmer identický. Pomer cena vykon ktora volba je lepsia ?

  • Peter Kmec

   Mal som Mate 10 Pro a po troch týždňoch išiel na reklamáciu s odstúpením od zmluvy a plným vrátením peňazí. Teraz poškuľujem po P20 Pro alebo Galaxy S9+ a neviem sa rozhodnúť. Proste po totálnom fiasku s Mate 10 Pro by som do tohto telefónu už nešiel. Aj keď je jasné, že môj kus bol jasne vadný od výroby a jednalo sa iba o môj kus, ale proste nikdy nevieš ktorý bude ďalší…

 • Barborka

  Dobrý deň,
  viete mi povedať či máte niekto rovnaký problém ako ja? Mám huawei P20 Pro ani nie deň, ale všimla som si, že baterka veľmi rýchlo klesá. Pri tom baterka huawei p20 pro bola okrem foťáku druhý dôvod, prečo si nezobrať Samsung S9. Včera ked už bol telefón nastavený, a len sme pozerali bežné dokončujúce veci v nastaveniach, tapeta a pod. Mi to v priebehu hodiny zobralo 15%. Čo by sa mi nestalo ani na mojom 1,5 ročnom Iphone. Máte niekto rovnaký problém? Neviem či je chyba v mojom telefóne, alebo to majú tak všetci. Priateľ má Huawei Mate 10 pro, a tam je baterka neskutučná, myslela, že bude aj tu….

  Druhá vec, čo by som sa chcela opýtať, viete mi niekto poradiť kde nastavím spodnú lištu na uzamknutej ploche? a ešte by ma zaujímali UPOZORNENIA, všade mám všetko zapnuté aj v nastaveniach, aj v samotných aplikáciach ale na uzamknutej ploche mi ich aj tak nevidno.
  Ďakujem, ktorejkoľvek dobrej duši za odpoveď. :-)

  • Peter Kmec

   Baterke daj čas. Umelá inteligencia si potrebuje zvyknúť, a keď si všetko sadne, mala by sa zlepšiť aj výdrž batérie. Teda, tak som to mal aj na M10 Pro, ktorý má aj tvoj priateľ.
   Akú spodnú lištu máš na mysli + aké konkrétne upozornenia máš na mysli?

  • Minka

   Ahoj , podarilo sa ti nastavenie Upozornenia na uzamknutej obrazovke ?
   Mam rovnaky problem.

 • Michal Dubravcik

  zdravim, chcem sa opytat – chapem to spravne ze P20 pro foti len format 4:3? Fotky na monitoroch a TV pozerate s ciernymi pruhmi po bokoch? dnes uz vsetky zariadenia pouzivaju sirokoformatove zobrazovanie. nieje to krok dozadu? pytam sa pretoye mam o p20 zaujem, a len vcera som v obchode pri skusani zistil, ze nema sirokouhly fotmat fotografie.
  Dakujem

  • Dobry den, mate pravdu, vacsinou telefon foti vo formate 4:3, iba pri 7MP rozliseni je mozne zvolit format 18:9 (3648 x 1824). Vsetko zavisi od toho, co chcete s fotografiami robit. Pozadie pre smartfon/pocitac z nich spravite tazko, ale pre bezne prezeranie (ktore na PC casto nie je vo full-screen zobrazeni) je to v podstate jedno :) Podobne to riesia mnohi dalsi vyrobcovia, ktori dokazu v najvyssom rozliseni fotit iba 4:3 a 16:9 je casto vyuzivane pri nizsom rozliseni. Je to taky trend, ktoremu sa musime prisposobit :)

   • Michal Dubravcik

    hm. tak potom som asi divny ja, lebo ja ked si pozeram fotky tak ich mam na celu obrazovku. ci uz na smartphone, TV alebo PC. a vsade mam sirokouhle obrazovky. nekupim si predsa mobil s obrovskym displejom a potom na pozeranie fotiek budem vyuzivat len 75% jeho plochy. Či? a to uz nehovorim o TV alebo PC.
    pride mi to dost nelogicke. mensie rozlisenie je OK, ale preco az 7Mpx, ked mam 40+20+nepamatam kolko px snimac?
    v kazdom pripade dakujem za odpoved. tato vlastnost vsak u mna pri kupe noveho tel asi zavazi dost.

 • cico

  že podobný konkurenčnému iPhone X, toto nieje pre iPhone konkurencia to može byť tak maximálne pre ine ostatne androidy

+