MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Štandard s malými prekvapeniami

Nie je žiadnym prekvapením, že Huawei P20 Pro spĺňa aj tie najvyššie nároky z hľadiska dostupných sietí a možností pripojenia. Huawei patrí medzi popredné spoločnosti na poli telekomunikačnej infraštruktúry a nenechá sa zahanbiť ani pri svojich mobilných zariadeniach.

Nájdete tu tak všetky druhy pripojenia, ktoré by ste mohli očakávať. Rýchle 1,2Gbps LTE pripojenie je doplnené o Wi-Fi s podporou dual-band, takže budete mať vždy prístup k rýchlemu pripojeniu. Miernym sklamaním je použitie staršieho štandardu Bluetooth v4.2, no to si väčšina používateľov zrejme ani nevšimne. Samozrejme, nechýbajú všetky štandardné senzory a poteší aj prítomnosť infračerveného portu, pomocou ktorého môžete ovládať spotrebiče v domácnosti.

Huawei P20 Pro počas nášho testovania ponúkol štandardnú kvalitu pripojenia ku všetkým možným sieťam a radí sa k priemeru v triede vlajkových lodí. To určite nie je negatívne hodnotenie, no po skúsenostiach s modelom Mate 10 Pro, ktorý bol v tomto smere absolútny nadštandard, sme boli trošku sklamaní.

Hoci nám signál nijako vyslovene nevypadával, Mate 10 Pro mal na tých istých miestach lepšie pripojenie, čo platilo najmä o miestach so slabším signálom. Rozdiel sme však spozorovali iba na naozaj kritických miestach a počas celého testovania sme si to všimli nanajvýš trikrát, takže nejde o žiadnu vážnu chybu. Starší brat z rodiny Mate je v tomto smere naďalej špičkou.

Telefón tiež ponúka dva sloty na SIM kartu a žiaden slot na microSD kartu, čo nám ale veľmi neprekážalo. Zariadenie sme používali v režime s dvomi kartami a hoci telefón ponúka štandardne režim Dual stand-by, vďaka implementovanej funkcii môžete využívať 4G pripojenie druhej karty aj v prípade, že z prvej telefonujete. Ide o šikovnú funkciu, ktorú sme niekoľkokrát ocenili.

Fotoaparát: Najlepší na trhu a so slušným náskokom

Ak ste sledovali predstavenie noviniek Huawei P20 a P20 Pro alebo čítali akékoľvek články o nových smartfónoch, určite viete, že fotoaparát je zrejme najdôležitejšou funkciou na nových smartfónoch. Či už vás dostane 40MP senzor, alebo tri fotoaparáty vzadu, alebo rekordné skóre v testovaní portálom DxOMark, fotoaparát(y) na Huawei P20 Pro jednoznačne pútajú pozornosť.

Poďme na to pekne poporiadku. Ako sme spomínali, telefón ponúka 3 fotoaparáty vzadu – 40MP hlavný farebný snímač, 20MP monochromatický snímač a 8MP tele-foto objektív schopný 3-násobného bezstratového priblíženia.

 

Každý z týchto fotoaparátov je v niečom dobrý sám o sebe, no excelujú najmä vďaka skvelej spolupráci a softvéru. Ten je oveľa lepší ako na predchádzajúcich modeloch a prináša obrovské množstvo možností a funkcií, vďaka ktorým je s telefónom skutočne radosť fotografovať.

V situáciách s dostatkom svetla je fotoaparát vynikajúci. Už v predchádzajúcich modeloch Huawei ponúkol skvelú úroveň detailov, najmä vďaka 20MP monochromatickému senzoru, no tento rok je situácia ešte lepšia. Či už vďaka novému 40MP senzoru, trojici fotoaparátov, softvéru alebo kombinácii týchto faktorov, Huawei P20 Pro ponúka oveľa lepší dynamický rozsah. To oceníte v háklivých podmienkach, ako napríklad protisvetlo či kombinácia svetlých a tmavých oblastí na fotografii. Fotky majú dostatok detailov aj v tmavých častiach fotografie, no svetlé tóny zároveň nie sú prepálené a jas objektov je dokonale vyvážený.

Pri bežnom používaní telefónu sa tak môžete plne sústrediť na fotografiu a fotiť môžete v automatickom režime. Huawei uvádza, že úplne odstránil oneskorenie vytvorenia fotografie a tak ihneď po stlačení spúšte uvidíte obrázok v galérii. Žiadne rozmazanie spôsobené pohybom ruky ani nič podobné sa tu nekoná.

Fotoaparát ale exceluje v horších svetelných podmienkach, kde spozorujeme aj najviac rozdielov oproti konkurencii. Huawei P20 Pro tu konkurenciu predčí na plnej čiare. Znovu je to výsledok viacerých faktorov. Najskôr ale spomeňme jeden najväčší nedostatok – väčšinu najlepších funkcií fotoaparátu využijete iba v režime 10MP fotografií. Môžete fotiť aj 40MP snímky, no tu si neužijete ani bezstratové (či akékoľvek iné) priblíženie, ani pokročilé spracovanie nočných snímok.

Huawei P20 Pro totiž pri fotení v 10MP režime kombinuje 4 pixely do jedného a vytvára tak veľké superpixely, ktoré zachytia veľké množstvo svetla. V kombinácii so senzorom, ktorého rozmery sú na pomery smartfónov priam gigantické – 1/1,7″, sú výsledky naozaj skvelé.

Nielenže telefón dokáže dobre zachytiť aj najtmavšie časti nočných fotografií, zvláda reálne zobrazenie farieb pri minimálnom digitálnom šume. Aj Pixel 2 či Samsung Galaxy S9, ktoré patria medzi kráľov nočnej fotografie, zachytávajú veľké množstvo šumu. P20-ke sa to však darí eliminovať a výsledky sú tak lepšie ako kedykoľvek predtým.

Tu ale výhody fotoaparátu ani zďaleka nekončia. Je tu optická stabilizácia, elektronická stabilizácia a stabilizácia s umelou inteligenciou, ktorá sa postará o to, že telefón udržíte v ruke pri uzávierke až 6 sekúnd! To je naozaj niečo nemysliteľné a hoci fotky so 6-sekundovou uzávierkou pri držaní telefónu v ruke nie sú dokonalé, umelá inteligencia dopredu predpovedá, ako sa bude vaša ruka hýbať a s rozmazanými fotografiami sme sa naozaj nestretli ani pri fotení v skutočne zlých svetelných podmienkach.

Telefón ponúka aj režim umeleckého osvetlenia, ktorý síce funguje, no nijako nám nevyrazil dych.

Bolo by ale hriechom venovať sa iba nočným fotografiám, kde Huawei P20 Pro exceluje. Spomenúť určite musíme aj fantastické schopnosti priblíženia. Nájdeme tu spomínané 3-násobné bezstratové priblíženie, ktoré funguje skutočne skvele. Okrem toho telefón ponúka aj hybridný 5-násobný zoom, výsledky ktorého síce nie sú až na tak vysokej úrovni, no stále sú veľmi dobré.

Kapitolou samou o sebe je video, a to v dobrom aj horšom zmysle slova. Najskôr to horšie – telefón neumožňuje použitie optickej stabilizácie v kvalite videa vyššej ako 1080p@30fps. Hoci telefón zvládne natáčanie 4K videa či 1080p@60fps, toto video je bez optickej stabilizácie. To je obrovská škoda, pretože klasické Full HD video je veľmi pekné a kvalitné a je škoda, že sa Huawei viac nevenoval aj tomuto aspektu. Poteší aspoň fakt, že výrobca implementoval režim PRO video, kde si môžete nastaviť voľby podobne ako v klasickom režime PRO pri fotografovaní.

Huawei ale predstavil aj novú funkciu natáčania super-spomaleného videa s frekvenciou 960fps. Hoci v tomto smere ho konkurencia predbehla o niekoľko mesiacov, Huawei všetkým ukázal, ako sa to robí. Super-spomalené 960fps video z P20 Pro je najlepšie, aké sme zatiaľ videli. Najväčším nedostatkom na predchádzajúcich modeloch, ktoré túto funkciu použili, je minimum svetla, ktoré je pri takomto videu zachytené. Okrem skutočne jasných svetelných podmienok ho tak takmer nikde nevyužijete, čo je obrovská škoda.

Nevieme, ako sa to spoločnosti Huawei podarilo, no 960fps video je o niekoľko tried jasnejšie ako v prípade konkurencie. Aj tu síce platí, že takéto video je tmavšie ako v prípade štandardnej fotografie či videa v rovnakých svetelných podmienkach, no táto degradácia je oveľa menšia ako v prípade konkurencie. 960fps video tak konečne využijete aj v interiéri, večerných podnikoch či zle osvetlených miestnostiach.

Huawei nezabudol spomenúť ani umelú inteligenciu, ktorá je vo fotoaparáte ešte užitočnejšia. Pribudli ďalšie scény, ktoré telefón automaticky rozozná. Sem patrí napríklad scéna “Zeleň” či “Makro fotografia”, kedy sa telefón automaticky prepne do 2-násobného zoomu. Rozpoznávanie scén funguje minimálne tak dobre ako vlani, no ak by vám táto funkcia nevyhovovala, stále môžete využiť automatický či profesionálny režim a spolu s nimi mnohé ďalšie, ktoré telefón ponúka.

Aby toho nebolo málo, Huawei tiež vymenil prednú kameru za novú s 24MP senzorom. Ten je vynikajúci v dobrých svetelných podmienkach, no v horšom svetle je tu videť výrazne zhoršenie kvality. Samozrejme, nechýba portrétový režim na selfie aj hlavnom fotoaparáte. Ten funguje dobre, no najväčšmi nám prekážalo, že sa aktivoval automaticky vždy pri zapnutí prednej kamery spolu so skrášľovacím efektom.

Huawei P20 Pro tak posúva hranice mobilnej fotografie na novú úroveň. Jednak svojim hardvérom, ale aj softvérom. Čo je najdôležitejšie, tieto dva prvky výrobca dokonale zladil a vytvoril najlepší mobilný fotoaparát, aký sme kedy videli. Chválime najmä obrovský pokrok v nočnej fotografii, ako aj zlepšenie prakticky každého jedného aspektu fotoaparátu. Konkurencia veru bude mať čo robiť, aby sa sem dotiahla.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
6.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+