MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 8.0 Oreo

Zariadenie prichádza na slovenský trh s aktuálnym systémom vo verzii Android 8.0 Oreo. Ide o pozitívnu správu, že výrobca implementoval aktuálny systém. V niektorých prípadoch sme totiž svedkami aj staršieho systému na odľahčenom smartfóne. V tomto prípade však ide Huawei príkladom a tým je práve Android Oreo. Systém je však obohatený o nadstavbu EMUI od výrobcu, o ktorej si povieme viac už v nasledujúcej časti.

Operačný systém ako taký dopĺňa tiež bezpečnostná aktualizácia z 5. februára 2018. Smartfón teda v čase testovania ešte neobsahoval najnovší marcový bezpečnostný balíček. Telefón je rýchly a svižný aj po softvérovej stránke. Výrobca tak odviedol až na drobné výnimky veľmi dobrú prácu pri optimalizácii ako systému Android, tak aj nadstavby EMUI.

NADSTAVBA OD VÝROBCU | EMUI 8.0

Ako sme si už zvykli aj po vzore predošlých smartfónoch Huawei, prostredie telefónu zastrešuje nadstavba EMUI, tentokrát vo verzii 8.0. Tá sa vyznačuje graficky mohutnými zmenami oproti pôvodnému systému Android, ale aj širokou mierou doplnkových funkcií či prispôsobenia.

Obrazovka uzamknutia privíta galériu tapiet, ktoré sa pravidelne aktualizujú, nechýba widget s aktuálnym dátumom, časom či počtom prejdených krokov. Nachádza sa tu tiež spodná lišta, ktorá obsahuje základné ovládacie prvky či rýchly prístup napríklad ku kalkulačke alebo skeneru QR kódov.

Po odomknutí zariadenia je ako úplne naľavo k dispozícii obrazovka s kartami Google Now. Pri posune do strany prichádzajú domáce obrazovky s ikonkami aplikácií. Tie je možné ukladať rýchlo a prehľadne aj do priečinkov jednoduchým tlačidlom. Nechýba tradičný widget od Huawei pre zobrazenie dátumu, času či počasia vo vašej lokalite.

Aplikácie je tiež možné umiestniť do menu, ktoré sa aktivuje v nastaveniach smartfónu. V tom prípade nájdete v spodnej rade ikoniek aj odkaz do menu s aplikáciami. Menu ponúka vyhľadávanie a tiež abecedný zoznam nainštalovaných aplikácií s možnosťou rýchleho presunu pomocou začiatočného písmena.

Tlačidlá pre ovládanie systému sa nachádzajú na obrazovke v jej spodnej časti. Ich poradie je takisto možné prispôsobiť a môžete si pridať aj tlačidlo pre stiahnutie notifikačnej lišty. Tieto tlačidlá sa v prípade potreby skryjú a to napríklad pri využívaní režimu zobrazenia na celú 19:9 obrazovku (aj tento režim je možné povoliť pre vami nainštalované aplikácie v nastaveniach). Okolo výrezu v displeji sa nachádzajú skratky notifikácií, operátor či aktuálny čas. V prípade vytvorenia snímky obrazovky bude tento výrez vyplnený.

Horná notifikačná lišta prichádza v tradičnom prevedení pre smartfóny Huawei. Čierne pozadie s modrými prvkami ponúka rýchly prístup do nastavení a rýchle skratky, ktoré je možné upraviť. Vybrané skratky je možné skryť alebo pridať nové. Keďže ide o “Lite,” teda odľahčenú verziu smartfónu, Huawei neponúka všetky funkcie v rámci systému. Chýba napríklad podpora viacerých používateľských účtov v rámci zariadenia.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.4.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+