MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

DISPLEJ | Trendy pokračujú

Smartfón obsahuje 5,84” IPS displej s rozlíšením 2280 x 1080 pixelov a natiahnutým pomerom strán 19:9. Vďaka pomeru strán je smartfón skutočne pohodlné ovládať aj veľkou rukou. Svoju úlohu zohrali aj minimálne rámčeky okolo displeja a výsledná šírka len ľahko nad 71 mm. Samotný displej obsahuje tiež výrez v hornej časti, ktorý je v rámci možností pomerne menších rozmerov.

Pozorovacie uhly displeja sú kvalitné, tak ako sa na IPS panel patrí. Farby sú sýte a dokonca je možné ich podanie upraviť. Na výber sú predvolené farby alebo preferencia teplých, či naopak studených tónov. Automatická regulácia jasu fungovala spoľahlivo a to aj na dennom svetle či naopak v interiéri.

Hodnota maximálneho jasu spĺňa akýsi pomyselný štandard, na priamom slnku by to chcelo ešte o čosi vyššiu hodnotu. Hodnota minimálneho jasu je dostatočná a zariadenie bolo komfortne použiteľné aj v miestnosti, ktorá obsahovala len minimum svetla. Poteší tiež funkcia “Ochrana zraku” (je možné ju aj naplánovať) známa aj z iných zariadení Huawei. Obrazovka je v tomto režime o čosi šetrnejšia k vašim očiam. Za túto funkciu výrobcu opätovne chválime.

VÝKON | Procesor z dielne Huawei

Zariadenie obsahuje po stránke procesoru výbavu z domovskej dielne a nájdeme tu teda procesor od Huawei. Ide konkrétne o osemjadrový model HiSilicon Kirin 659 doplnený o grafický akcelerátor Mali-T830 MP2. Ide o výbavu, ktorú sme mohli tak trochu očakávať v rámci strednej či vyššej strednej triedy zariadení značky Huawei.

Po stránke výkonu bol smartfón skutočne rýchly a bez zásekov. Nebol problém ani s náročným multitaskingom a dobre si počínal aj po stránke hrania hier z Obchodu Play. Pri graficky náročnejších tituloch je však potrebné rátať s dlhším časom pre načítanie, pomôže prípadne zníženie grafických detailov. Výsledky po stránke výkonu si môžete následne prezrieť v rámci priložených benchmark testoch.

PAMÄŤ | Konfigurácia 4 GB RAM / 64 GB

Do redakcie nám dorazil model s konfiguráciou 4 GB RAM a 64 GB interného úložiska. Pre plynulý chod zariadenia sú 4 GB RAM skutočne dostatočné a na odľahčený model sú až jemným nadštandardom. Mohutná grafická nadstavba si o svoju kapacitu rozhodne popýta, k dispozícii však obvykle ostávalo viac ako 1 GB pamäte RAM. Smartfón tak s prehľadom zvládol aj náročnejší multitasking.

Po stránke vnútorného úložiska je k dispozícii 64 GB, avšak túto hodnotu je možné rozšíriť o pamäťovú kartu microSD až do kapacity 256 GB (hybridný slot – využíva slot pre druhú SIM). Svoje miesto zaberie aj systém spolu s nadstavbou EMUI – viac ako 10 GB. Po nainštalovaní stovky aplikácií nasnímaní niekoľkých desiatok fotografií a videí však ostalo stále k dispozícii približne 43 GB úložiska, čo by väčšine v rámci cieľovej skupiny zákazníkov mohlo stačiť.

ČÍTAČKA ODTLAČKOV PRSTOV + ODOMYKANIE TVÁROU | Zmätená dvojica

Smartfón ponúka čítačku odtlačkov prstov na zadnej strane. Tá fungovala spoľahlivo a pomerne rýchlo, dokázala odomknúť smartfón väčšinou na prvý pokus a poradila si aj s ľahkou vlhkosťou či mastnotou ja prstoch. Všetko by bolo fajn, až do chvíle, kým používateľ neaktivuje odomykanie tvárou.

Samotný proces nastavení je jednoduchý a smartfón následne na uzamknutej obrazovke začne vyhľadávať vašu tvár. Vyhľadávanie je rýchle a za dobrých svetelných podmienok aj presné. Stačí sa pozrieť do prednej kamery s vopred naskenovanou tvárou. Kvalita sa zhoršuje s ubúdajúcim svetlom, čo sa však dalo trochu očakávať.

Problém však nastáva v kombinácii týchto služieb pre odomknutie a pokiaľ máte aktivovaný režim odomykania tvárou, čítačka odtlačkov prstov občas nezareaguje a chová sa trochu zmätene. Pripomína to situáciu, keď si smartfón jednoducho nevie vybrať, ktorý typ odomykania má použiť. Pravdepodobne však ide o softvérový problém a jeho riešenie môže spočívať v jednoduchej softvérovej aktualizácii. Je tu však rozhodne priestor, kde by výrobca mohol zapracovať.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
10.4.2018
 • patoo

  Ide hore tá cena lite verzií. Asi by mala byť ešte nejaká lajtovejšia aby sa vyrovnala cene tých prvých lajtiek. Inak aby som mohol robiť fotky s pomerom 16:9 tak by stačilo doinštalovať nejakú aplikáciu tretej strany na fotenie?

  • Slavo Dzuricko

   S aplikáciami tretích strán by nemal byť problém :)

 • Ján Tkáč

  Ma dany telefon stabilizaciu obrazu ?

  • Radoslav Regiec

   Nie stabilizaciu nema, ale foti krasne!

 • Barbara

  bibiii84azet.

 • Ján Selecký

  Celkom podarený telefón až na jednu vec a to je ten hnusný výrez. Za telefón z výrezom by som nedal ani cent

  • Radoslav Regiec

   Ten vyrez je na tom nakrajsi !

   • Ján Selecký

    Ani na jednom telefóne nie je ten výrez pekný. Keby to nezaviedol Apple aj to len preto že tam musel narvať senzory tak by to iný nerobili. Akurát že oni tam nemajú nič navyše čo tam bolo pred tým….
    Je to blbosť

    • adam

     Az na to ze to nezaviedol Iphone. Ale iphone to tiez okopiroval.

     • Ján Selecký

      Neokopíroval nakoľko Applu neostávalo nič iné ak chcelo použiť 3D čítačku len ju niekam vopachať … To že to mal Essential phone pred iPhonom je pravda ale oni tam mali len kameru a keby Apple nepotreboval pre ten 3D sekener výrez tak by ho tam nedali a keby ho tam nedali tak 90 % ostatných výrobcov nevyrába telefóny z výrezom ale urobia to ako Apple. To je fakt !

 • kajakaya

  Nabijacka ma inu koncovku ako doterajsie nabijacky. Nehovorilo sa o rovnakych-zjednotenych nabijackach, aby nevznikol tento problem, ze inu mam na citacku, inu na stary mobil, inu na novy mobil.

  • Praveze novy typ nabijacieho konektoru (USB-C) prinesie zjednotenie nabijania sirsieho spektra zariadeni ako doterajsie microUSB riesenie. Je ale zrejme, ze aby mohla byt tato jednota dosiahnuta, musi nastat nejaky prechod, a teda obdobie, kedy jednoducho nebudu stare nabijacky na nove zariadenia pasovat :)

 • Tober

  Podporuje tento mobil GPS galileo ? A ma už Mirrol link funkciu ?

  • Patrik Tarics (redaktor)

   Nepodporuje ani Galileo a ani Mirrorlink funkciu

+