MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Menší, no stále výborný

Displej Huawei P10 nás nesklamal. A hoci je menší ako u predchodcu, rozdiel vo veľkosti by si všimol asi len málokto. Skutočne, 5,1-palcový zobrazovací panel je nanajvýš postačujúci a to platí aj o jeho Full HD rozlíšení. Farebné podanie panelu je tiež na vysokej úrovni. Čitateľnosť na priamom slnku trochu sťažuje fólia (v prípade ak ju dáte dole, tak zas nedokonalá oleofóbna vrstva – viď. časť venovaná konštrukcii), inak čitateľnosť patrí do priemeru triedy. To znamená, že na trhu nájdeme aj smartfóny, ktoré ponúkajú vyšší jas a lepšiu čitateľnosť v takto sťažených podmienkach.

Podobne ako Huawei P9, aj P-desiatka ponúka niekoľko nastavení obrazu. Nájdete tu možnosť zmeny vyváženia bielej farby a jej teploty. Okrem prednastavených profilov (natívne, teplé a studené) sa dá teplota farieb zvoliť aj pomocou diagramu farebného priestoru. Farby tak môžu byť tónované viac do červenej, zelenej, modrej, zelenej, žltej alebo inej.

Už samozrejmosťou je aj podpora ovládania telefónu v rukaviciach, či možnosť zapnúť ochranu zraku. Posledná menovaná funkcia zmení farby do žltkastého odtieňu, čím odfiltruje modré svetlo spôsobujúce únavu očí. Oceníte to napríklad pri používaní smartfónu v noci. Ochranu zraku je možné aktivovať manuálne bez časových obmedzení, alebo nastavením presného harmonogramu.

Extrémne rýchly snímač odtlačkov

Čo sme pri testovaní Huawei P10 postrehli ako prvé, je nový snímač odtlačkov prstov. Ten teraz výrobca umiestnil pod displej. No nie je to len jeho nové umiestnenie, ktoré sme si všimli. Už snímač na Huawei P9 bol veľmi rýchly a spoľahlivý. Na P10 je však ešte citeľne rýchlejší a spoľahlivejší. Snímaču stačí doslova zlomok sekundy na to, aby odtlačok rozpoznal a zariadenie odomkol. Po priložení prsta vlastne ani nepostrehnete, že by na pozadí prebiehal nejaký proces odomykania a snímač reaguje presne tak, ako keby ste zariadenie zapínali bežným tlačidlom. Pomocou neho je to dokonca ešte rýchlejšie. Úspešnosť rozpoznania odtlačku bola v našom prípade 100% a nestretli sme sa s prípadom, kedy by nám P10 odomknutie zariadenia odmietol. Samozrejme, problémy môžu nastať pri mokrých alebo špinavých prstoch, za normálnych okolností je však maximálne spoľahlivý.

Huawei tento rok prichádza ešte s jednou novinkou. Z nastavení snímača vyradil niektoré funkcie, ktoré podporuje P9 a nahradil ich novými. Pomocou neho už nezodvihnete alebo neodmietnete prichádzajúci hovor, nestiahnete notifikačnú lištu, či nebudete môcť prehliadať obrázky v galérii pomocou posunu prsta. Naopak, pribudla funkcia navigačného tlačidla, ktoré kombinuje funkcie virtuálnej navigačnej lišty – softvérových tlačidiel.

Po jeho aktivovaní z používateľského prostredia zmiznú navigačné tlačidlá, čím sa rozšíri aj priestor pre zobrazovanie obsahu. Vďaka tomu menší displej využíva plochu lepšie ako v prípade 5,2-palcového panelu na Huawei P9. Stlačením prsta na snímači sa vrátite o krok späť, jeho podržaním sa dostanete na domovskú obrazovku a posunom do strán aktivujete multitaskingové menu. Nadstavba v tomto prípade počíta aj s hlasovým asistentom Google Now. Ten spustíte posunom prsta spod displeja smerom nahor.

Gestá navigačného tlačidla fungovali bez akýchkoľvek zaváhaní a na ich používanie sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Nevýhodou použitia funkcie navigačného tlačidla je to, že nepočíta s využitím funkcie rýchleho prepínania medzi dvoma aplikáciami, ktorú prináša Android Nougat. Práve to môže byť pre niekoho dôvod, prečo toto tlačidlo k ovládaniu nebude používať a ostane verný klasike v podobe softvérových tlačidiel na displeji.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.4.2017
 • Nemusím nejako huawei. Nieje to moja krvná skupina :D . Ale inak dobre spracované zariadenie, ktoré keby malo vodeodolnost a tu oleofobnu vrstvu lepšiu tak by si zaslúžilo 100%. Kvôli týmto nedostatkom má odomna 90%.

 • Rommco05

  Ste si isty tou svetelnostou? …Summarit a Summilux… 2,2 a 1,8? Ako to je teda

  • Ahoj Rommco, čo presne máš na mysli? Predná kamera má svetelnosť 1.8, tá zadná 2.2, tak je to uvádzané aj v oficiálnych špecifikáciach na stránkach Huaweiu.

 • Rommco05

  Jo selfie, sorry

 • ✡❌rweštare&wtšľť jajono❌✡

  Ok, rozhodujem sa medzo p10 a s7 edge. Ktorý by ste mi odporúčili?

  • Peter Hunka

   Každý ma svoje výhody aj nevýhody. P10 je určite rýchlejšia čo sa týka systému a aj čítačku má ovela rýchlejšiu. Aj tu je napr. Jeden test https://youtu.be/RCwrRstQt78. Ale tú rýchlosť môžem potvrdiť aj s vlastnej skúsenosti, mal som p9 a note 7 a v rýchlosti systému bola p9 určite lepšia.
   Ale záleží na tebe čo je pre teba dôležité.

  • Dom Torreto

   u mňa S7 kvôli display a iným veciam na ktoré som si už pri Samsungu zvykol ale vždy je to vec osobného vkusu

 • Martin Sagan

  Vďaka Ferko za fajn recenziu :-) V sekcii 6 máš dva krát chybu a uvádzaš P9 namiesto P10 :-)

  • Vďaka za pochvalu a vďaka aj za upozornenie na chyby. Opravil som a už by to malo byť v poriadku :)

 • Pebo

  “Začnime samotným launcherom. Ten v novej verzii Androidu Nougat ponúka po novom možnosť zobrazenia aplikácií nielen na ploche, ale aj v klasickom menu.”
  To je fajn. Je to tak lepšie a krajšie. Čo chcem a ako chcem si dám na plochu a ostatné mám uložené akoby v sklade, menu či ponuke. Opačná situácia je na iPhonoch ale aj v iných modeloch Huawei a Honor a niektorých Lenovo. Alebo sa to zmenilo aj u nich, ak dostali Nougat?

 • Stefi

  zdravim Vas, dakujem pekne za recenziu, rada by som sa opytala na Vase odporucanie- ak sa rozhodujem pri mobile hlavne na zaklade fotoaparatu- ide mi o kvalitu najma pri snimkach kde potrebujem zachytit skutocne detaily- povrchovu strukturu urcitych veci, resp. by ma potesili aj slusne fotky v noci.. ktory smartfon zvolit? Mam aj zrkadlovku, ale nie vzdy je po ruke… mam ist do p10 alebo radsej s7? samsung mi pride co sa tyka fotaku ako overena kvalita.. S8 je uz trosku cez co sa tyka ceny, bola by som rada ak by som sa hybala v cenach 500-600€

 • Pingback: Novinka - Honor 10 -()

+