MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Menší, no stále výborný

Displej Huawei P10 nás nesklamal. A hoci je menší ako u predchodcu, rozdiel vo veľkosti by si všimol asi len málokto. Skutočne, 5,1-palcový zobrazovací panel je nanajvýš postačujúci a to platí aj o jeho Full HD rozlíšení. Farebné podanie panelu je tiež na vysokej úrovni. Čitateľnosť na priamom slnku trochu sťažuje fólia (v prípade ak ju dáte dole, tak zas nedokonalá oleofóbna vrstva – viď. časť venovaná konštrukcii), inak čitateľnosť patrí do priemeru triedy. To znamená, že na trhu nájdeme aj smartfóny, ktoré ponúkajú vyšší jas a lepšiu čitateľnosť v takto sťažených podmienkach.

Podobne ako Huawei P9, aj P-desiatka ponúka niekoľko nastavení obrazu. Nájdete tu možnosť zmeny vyváženia bielej farby a jej teploty. Okrem prednastavených profilov (natívne, teplé a studené) sa dá teplota farieb zvoliť aj pomocou diagramu farebného priestoru. Farby tak môžu byť tónované viac do červenej, zelenej, modrej, zelenej, žltej alebo inej.

Už samozrejmosťou je aj podpora ovládania telefónu v rukaviciach, či možnosť zapnúť ochranu zraku. Posledná menovaná funkcia zmení farby do žltkastého odtieňu, čím odfiltruje modré svetlo spôsobujúce únavu očí. Oceníte to napríklad pri používaní smartfónu v noci. Ochranu zraku je možné aktivovať manuálne bez časových obmedzení, alebo nastavením presného harmonogramu.

Extrémne rýchly snímač odtlačkov

Čo sme pri testovaní Huawei P10 postrehli ako prvé, je nový snímač odtlačkov prstov. Ten teraz výrobca umiestnil pod displej. No nie je to len jeho nové umiestnenie, ktoré sme si všimli. Už snímač na Huawei P9 bol veľmi rýchly a spoľahlivý. Na P10 je však ešte citeľne rýchlejší a spoľahlivejší. Snímaču stačí doslova zlomok sekundy na to, aby odtlačok rozpoznal a zariadenie odomkol. Po priložení prsta vlastne ani nepostrehnete, že by na pozadí prebiehal nejaký proces odomykania a snímač reaguje presne tak, ako keby ste zariadenie zapínali bežným tlačidlom. Pomocou neho je to dokonca ešte rýchlejšie. Úspešnosť rozpoznania odtlačku bola v našom prípade 100% a nestretli sme sa s prípadom, kedy by nám P10 odomknutie zariadenia odmietol. Samozrejme, problémy môžu nastať pri mokrých alebo špinavých prstoch, za normálnych okolností je však maximálne spoľahlivý.

Huawei tento rok prichádza ešte s jednou novinkou. Z nastavení snímača vyradil niektoré funkcie, ktoré podporuje P9 a nahradil ich novými. Pomocou neho už nezodvihnete alebo neodmietnete prichádzajúci hovor, nestiahnete notifikačnú lištu, či nebudete môcť prehliadať obrázky v galérii pomocou posunu prsta. Naopak, pribudla funkcia navigačného tlačidla, ktoré kombinuje funkcie virtuálnej navigačnej lišty – softvérových tlačidiel.

Po jeho aktivovaní z používateľského prostredia zmiznú navigačné tlačidlá, čím sa rozšíri aj priestor pre zobrazovanie obsahu. Vďaka tomu menší displej využíva plochu lepšie ako v prípade 5,2-palcového panelu na Huawei P9. Stlačením prsta na snímači sa vrátite o krok späť, jeho podržaním sa dostanete na domovskú obrazovku a posunom do strán aktivujete multitaskingové menu. Nadstavba v tomto prípade počíta aj s hlasovým asistentom Google Now. Ten spustíte posunom prsta spod displeja smerom nahor.

Gestá navigačného tlačidla fungovali bez akýchkoľvek zaváhaní a na ich používanie sa dá veľmi rýchlo zvyknúť. Nevýhodou použitia funkcie navigačného tlačidla je to, že nepočíta s využitím funkcie rýchleho prepínania medzi dvoma aplikáciami, ktorú prináša Android Nougat. Práve to môže byť pre niekoho dôvod, prečo toto tlačidlo k ovládaniu nebude používať a ostane verný klasike v podobe softvérových tlačidiel na displeji.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

4.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+