MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Pekný a praktický, no s bloatwareom

Huawei P10 Lite prichádza s pomerne aktuálnou verziou systému Android 7.0 Nougat s nadstavbou EMUI 5.1. Ide o čerstvú verziu grafického rozšírenia, ktorá sa ale od svojho predchodcu nijako výrazne nelíši. Ak ste v poslednej dobe používali alebo aspoň dlhšie držali v ruke telefón s týmto systémom, túto časť môžete rovno preskočiť. V telefóne totiž nie je nič, čo by sme nenašli v iných zariadeniach Huawei s touto verziou systému, ako napríklad Huawei P10 či Huawei Mate 9.

Zmeny tak prichádzajú už od domovskej obrazovky. V základnom nastavení tu nenájdete ani menu s aplikáciami, no to je možné v tejto verzii systému manuálne zobraziť. V takomto zobrazení ale zasa prestane fungovať gesto potiahnutia smerom nadol po domovskej obrazovke. To v zobrazení bez menu s aplikáciami vyvolá panel pre vyhľadávanie spolu s odporúčanými titulmi. Táto funkcia je ale v podstate nahradená práve tlačidlom menu, po stlačení ktorého sa zobrazia aj spomínané návrhy.

Rovnako zmenená je aj uzamykacia obrazovka. Teší nás, že s upozorneniami je možné pracovať lepšie ako v predchádzajúcich verziách EMUI. Zaujímavé sú aj automatické zmeny pozadia uzamknutej obrazovky, čím je EMUI dobre známe. Samozrejme, dôležitou súčasťou systému je obrovské množstvo prispôsobení. Môžete si tu nastaviť mriežku zobrazenia na domovskej obrazovke, ale aj prechody medzi jednotlivými obrazovkami.

Menšími zmenami prešla aj lišta s upozorneniami. Nájdete tu niektoré ikony rýchleho spustenia, ktoré v čistom Androide nie sú. Upozornenia sa tiež zobrazujú klasicky jedno pod druhým a nie je tu časová os, na ktorú sme boli kedysi zvyknutí. Výraznými zmenami prešlo aj menu s nastaveniami. To je farebné a nachádza sa tu oveľa viac možností ako v čistom Androide.

Prispôsobiť si môžete správanie notifikačnej lišty, zobrazenie a usporiadanie softvérových tlačidiel či detailne môžete ovládať režim Nerušiť. Trochu chaoticky sú niektoré nastavenia umiestnené do sekcie Rozšírené nastavenia. Nájdete tu napríklad nastavenia zabezpečenia a polohy, ktoré majú inak vlastný riadok v čistom systéme Android.

K dispozícii je ale lišta pre hľadanie medzi nastaveniami, a tak možno nebudete úplne stratení. Teda pokiaľ viete, ako presne, alebo aspoň približne sa vaše nastavenie volá. Všetky tieto funkcie sú ale užitočné, alebo nám aspoň pri používaní neprekážajú. Systém vyzerá veľmi pekne a sviežo a je navyše extrémne rýchly a responzívny, takže s ním nemáme absolútne žiadne problémy. Najväčší problém pre nás predstavujú predinštalované aplikácie. Tých je tu neúrekom a my už len túžobne čakáme, kedy skončí platnosť licencie medzi výrobcom a vývojármi týchto aplikácií, aby sme ich nenašli v každom ďalšom Huawei zariadení.

Okrem tradičných Google aplikácií a nástrojov ako Kalkulačka, FM Rádio či Baterka tu ale nájdeme množstvo predinštalovaných plnohodnotných titulov tretích strán. Ide o rôzne demo verzie hier, sociálne siete ako Twitter či Instagram, alebo aplikáciu TripAdvisor. Hoci niektoré z týchto aplikácií skutočne využijeme, väčšina je iba ťarchou v systéme a tešíme sa na moment, kedy ich už Huawei do telefónu nebude inštalovať.

Naše hodnotenie systému je teda rovnaké ako v prípade posledných modelov od značiek Huawei a Honor. Ide o svojské, no praktické spracovanie Androidu. Fajnšmekrom, ktorí preferujú čistý Android, tento systém veľa nepovie, aj keď má k čistému Androidu oveľa bližšie, ako dve-tri verzie dozadu. Najväčšou pliagou je ale množstvo predinštalovaných aplikácií, no, žiaľ, v tomto smere nie je Huawei jediným previnilcom na trhu. Situácia sa ale dlhodobo zlepšuje a veríme, že aj tento čínsky výrobca v niektorej z budúcich verzií systému s množstvom bloatwareu skoncuje.

Multimédiá: Rozumný základ

Každý telefón, ktorý stojí niekoľko stoviek eur, musí v roku 2017 zvládnuť náročné multimediálne požiadavky. Tie spĺňa aj Huawei P10 Lite. Vďaka svojmu peknému 5,2″ displeju budete na ňom multimédiá spracovávať veľmi radi. Obrazovka ponúka dostatočne jemné rozlíšenie aj na prácu s dokumentami či prezentáciami, v prípade tabuliek to budete mať trošku ťažšie ako na väčších zariadeniach, aj keď rozlíšenie vám stačiť bude. Okrem toho telefón disponuje hlasným reproduktorom, ktorý je v kvalite zvuku iba priemerný. Je ale umiestnený v spodnej hrane, čo je vždy lepšie ako keby bol vzadu.

Ako sme spomínali, nechýba tu ani predinštalovaný balíček aplikácií, medzi ktorými nájdete mnohé multimediálne tituly. To poteší najmä tých používateľov, ktorí sa spoliehajú na to, čo im ponúka výrobca. Výhodou je, že tieto aplikácie fungujú dobre a majú jednotný dizajn, takže na ich ovládanie si rýchlo zvyknete. V prípade potreby ale môžete kedykoľvek siahnuť po alternatívnych aplikáciách v obchode Play. Celkovo je Huawei P10 Lite slušné multimediálne zariadenie, ktoré nás v tomto smere určite nesklamalo.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

27.6.2017
 • Marek

  Chýba mi v recenzií viacero vecí… Píšete o bloatware a vašom “sne”, že tam raz v budúcnosti nebude. Ale nikde nebola informácia, či sa dá odinštalovať alebo aspoň zakázať. Ďalej mi chýbal test rýchlosti nabíjania a viac screenshotov z využívania. Niečo ako “pár fotiek a prezeranie soc. sietí s celodennou výdržou” mi nevie zodpovedať otázku, koľko ten telefón dokáže reálne vydržať. Potom ochranné sklo – píšete, že tam žiadne nie je. Preukázalo sa to počas testu ako slabina? Sú tam škrabance? A taktiež vaša formulácia, že to v tejto cenovej kategórií je normálne, že nemá ochranné sklo, je scestné. Ja vlastne ani neviem o takom (známejšom) výrobcovi, ktorý by ho nedal do tejto cenovej kategórie… Okrem Huawei, samozrejme. Čo oleofóbna vrstva? Nenašiel som v texte o tomto žiadnu zmienku. A softvérová podpora? Dostáva pravidelné mesačné záplaty? Aký je dátum poslednej? A predovšetkým mi chýbalo priame porovnanie s najbližšou konkurenciou z vlastnej stajne – Huawei P9 lite, P9 lite (2017), P8 lite, Nova, Nova 2 a porovnateĺné Honor zariadenia z rovnakej cenovej kategórie. Prečo by som si mal vybrať toto zariadenie? Myslím, že práve toto je otázka, ktorú by si kládli všetci potenciálni záujemcovia o tento telefón. A nevenovala sa tomu dostatočná pozornosť.

  • Vdaka za postrehy :) Na mnohe z vasich otazok nie je mozne odpovedat po tyzdni testovania, ktory sme s telefonom stratili. Dalej ak nieco nespominame, mozete brat za samozrejme, ze vsetko je tak ako ma byt. Oleofobnu vrstvu sme nespominali, pretoze telefon nepreukazoval znamky nadmerneho zachytavania odtlackov. Ak by sme ale mali v recenzii vymenovat vsetky zakladne veci, ktore telefon splna, pisali by sme ju mesiac. Dalsia vec je, ze priamemu porovnaniu s konkurenciou sme tu venovali viac casu ako v inych recenziach. Viackrat sme spominali rozdiely s nedavno predstavenym P9 Lite 2017 a jasne sme napisali, o ake rozdiely sa jedna a kde su podonosti. Co sa tyka vydrze baterie, kazdy pouziva telefon inak a akykolvek umely test by sme vytvorili, nikdy by nevyhovoval kazdemu. Mozete si precitat ine moje recenzie a porovnat vydrz s inymi zariadeniami – vsetky vzdy pouzivam priblizne rovnako, takze to je ten najlepsi benchmark, aky sme schopny vytvorit :) Vsetky vase poznamky berieme na vedomie a v buducnosti sa ich pokusime adresovat :)

 • Pingback: Orange: Najpredávanejšie Android smartfóny za január 2018()

 • Mária

  zdravím, chcem sa spýtať, ak sa v autobuse pripájam na wifi sieť žiada si to zosnímať QR kod ktorý sa zobrazuje už v mobile. Ktorú aplikáciu by ste na toto funkciu odporučil?
  Ďakujem

+