MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré si môžete kúpiť. V minulej časti sme sa venovali internej a operačnej pamäti RAM, dnes sa budeme venovať novému duálnemu fotoaparátu Leica.

Duálny fotoaparát Leica

Aj tento rok ostáva Huawei verný duálnemu fotoaparátu Leica, ktorý v novej P10-tke vylepšil nielen po hardvérovej, ale aj po softvérovej stránke. Nová dvojica snímačov ponúka rozlíšenie 12+20 Mpix, z ktorých ten s vyšším rozlíšením je monochromatický a fotí len čiernobielo. Vďaka absencii RGB filtra dopadá na jednotlivé pixely viac svetla, čo v spojení s druhým snímačom prináša benefit v podobe kontrastnejších a najmä svetelnejších snímkov. Toto spojenie, aj vďaka použitiu väčších pixelov, pocítite najmä v zhoršených svetelných podmienkach. Práve v tých odporúčame fotiť najmä v čiernobielom režime, ktorý dokáže z tmavej scény na fotografií dostať skutočné maximum.

Na rozdiel od svojho predchodcu Huawei P9, nový P10 disponuje už aj optickou stabilizáciou, ktorú sa podarilo zakomponovať do optických sústav obidvoch snímačov. Vďaka nej sa zvyšuje kvalita nielen nočných fotografií, ale aj videí, ktoré nie sú pri pohybe roztrasené a pôsobia plynulo.

Fotenie zábavou

Huawei P10 je smartfón, s ktorým budete fotiť často a najmä radi. Aj pre menej znalého používateľa je fotografovanie skutočnou zábavou, za čo môžeme vďačiť najmä prepracovanému softvéru. Ten umožňuje kreatívne tvoriť aj bez toho, aby ste museli rozmýšľať nad tým, ako na to. Pre tých skúsenejších je dostupný profesionálny režim PRO, v ktorom sa dá manuálne nastaviť čas uzávierky, citlivosť ISO, kompenzácia expozície či zaostrovanie a vyváženie bielej.

Ukážky čiernobielych fotografií

Ukážky farebných fotogorafií

Špeciálne režimy v podobe tých, ktoré vám umožnia odfotiť stopy koncových svetiel, hodvábnu vodu, hviezdnu oblohu, či kresliť svetelné grafity, sú skutočnou čerešničkou na torte. Okrem nich tu ale nájdete veľa ďalších módov a nastavení, ktoré robia P10 jedným z najlepších fotomobilov na trhu. Využiť môžete napríklad režimy pre fotenie panorám, dokumentov alebo jedla. Vytvárať sa dajú aj fotografie s rôznymi pečiatkami a zvukovými poznámkami.

Niekoľko ukážok toho, čo dokážu zachytiť špeciálne efekty spoločnosti Huawei 

Fotoaparát podporuje snímanie v niekoľkých farebných škálach – štandardné, živé farby a mäkké farby. No a k dispozícii je aj niekoľko ďalších farebných efektov a nastavení. Tie umožňujú zmeniť rozlíšenie (maximálne 20 Mpix pri pomere strán 4:3), zapnúť záznam GPS pozície, vypnúť zvuky alebo ovládať spúšť pomocou hlasu. Pri fotografovaní ale využijete aj snímanie dotykom na obrazovke, sledovanie objektu alebo snímanie fotografií v okamihu, keď sa deteguje úsmev.

Ukážka prostredia fotoaparátu na Huawei P10

Profesionálne nočné snímky

Zaujímavou funkciou je aj režim nočnej fotografie. Ten dokáže zachytiť detailné a dostatočne svetlé snímky aj v prípadoch, keď je už takmer úplná tma. Tu by ste s inými smartfónmi veľmi nepochodili, aspoň teda nie s ich natívnou ponukou funkcií. Huawei však myslel aj na takéto prípady. Samozrejme, k foteniu v tomto režime budete potrebovať už aj statív. Je to z toho dôvodu, že Huawei tu využíva snímanie s dlhým expozičným časom, počas ktorého dokáže nazbierať dostatok svetla.

Ukážka fotografie vytvorenej funkciou nočný režim na zariadeniach spoločnosti Huawei

Hybridný zoom

Huawei vo svojich zariadeniach s duálnym fotoaparátom ponúka aj tzv. hybridný zoom. Ten k foteniu používa výrez z 20 Mpix snímača, ktorý je ekvivalentom 56 mm objektívu. Ten potom zafarbí na základe informácií, ktoré získa z druhého RGB senzoru s rozlíšením 12 Mpix. Nejde o plnohodnotný zoom ako poznáme pri objektívoch, výsledok je však kvalitnejší ako v prípade klasického digitálneho zoomu.

4K video samozrejmosťou

P-desiatka podporuje aj natáčanie 4K videa, ktoré u predchodcu chýbalo. Vďaka ultra vysokému rozlíšeniu dokáže na videu zachytiť množstvo detailov, pričom k výslednej kvalite obrazu prispieva aj už spomínaná optická stabilizácia. Istou výhodou je, že Huawei ku kompresii 4K videa používa nový kodek H.265, vďaka ktorému sú výsledné súbory menšie, a to pri zachovaní rovnakej kvality.

Na druhej strane, nevýhodou toho je, že väčšina prehrávačov ich na PC neprehrá a problémy s nimi má aj YouTube.  Pri rozlíšení Full HD sme si tiež všimli, že videá niekedy „plávajú“. Obraz sa trochu vlní aj pri statickom obraze, čo určite nie je prirodzené. Táto chyba by ale mala byť opravená v ďalšej softvérovej aktualizácii.

Kvalitu fotografií aj 4K videa hodnotíme na výbornú. Fotografie aj videá ponúkajú množstvo detailov a dobré farebné podanie. Šum je pri zhoršených svetelných podmienkach už viac viditeľný, no toto je nedostatok všetkých mobilných zariadení. Huawei P10 síce nepatrí k absolútnej špičke, no vo svojej cenovej kategórii patrí medzi lídrov.

Náš tip
Ďalšie fotografie vytvorené Huaweiom P10 nájdete v našej podrobnej recenzii

Ďalšie fotografické novinky

Huawei P10 ponúka ešte niekoľko zaujímavých funkcií. Spoločnosť v ňom po prvýkrát použila tzv. portrétny režim, no a nevynechala ani obľúbený režim širokouhlej clony pri fotení selfie fotiek. O týchto funkciách, ako aj o selfie fotografii, si ale povieme viac v ďalšej časti.

Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

14.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+