MojAndroid

V seriáli 10 dní s Huawei P10 vám predstavujeme tie najlepšie funkcie a vlastnosti nového smartfónu od Huawei. Ten patrí dnes k cenovo najdostupnejším vlajkovým lodiam, ktoré si môžete kúpiť. V minulých častiach sme sa venovali nadstavbe EMUI 5.1, no dnes vám povieme viac o Huawei konte a aplikáciách v systéme, na ktoré sa môžete spoľahnúť.

Huawei a jeho aplikácie

Súčasťou nadstavby Huawei EMUI sú aj predinštalované aplikácie. Tie síce nemusí využiť každý, pre mnohých však budú vítaným doplnkom. V P10-tke ich nájdete hneď niekoľko, niektoré viac, iné zas menej užitočné.

  • Súbory: Jednoduchý správca súborov, ktorý ponúka základné funkcie a pekné používateľské prostredie.
  • Hodiny: Základná aplikácia, ktorá nemôže chýbať v žiadnom modernom smartfóne. Jej súčasťou sú aj stopky, časovač a svetový čas.
  • Počasie: Ak chcete presne vedieť aké bude počasie v nasledovných hodinách alebo dňoch, tak potom nemusíte inštalovať žiadne ďalšie aplikácie. Natívna aplikácia počasia ponúka komplexné informácie na jednom mieste.
  • Kalkulačka: Jednoduchá kalkulačka s podporou základných matematických operácií.
  • Záznam zvuku: Záznamník zvuku, ktorý bude postačovať väčšine používateľov. Podporuje aj pridávanie značiek pre ľahšie označenie miest v záznamoch, ktoré sú pre vás dôležité.
  • Baterka, Zrkadlo a Kompas: Trojica aplikácií, ktorých význam netreba ani vysvetľovať.

Okrem vyššie spomínaných nástrojov je súčasťou softvérovej výbavy zariadenia aj hudobný prehrávač Hudba. Ten zaujme predovšetkým pekným spracovaním používateľského prostredia. Okrem toho ale ponúka všetky základné funkcie, ktoré by sme od hudobného prehrávača v dnešnej dobe požadovali. Navyše pridáva aj podporu pre zobrazovanie textov skladieb, zvukový efekt DTS či časovač vypnutia. Hudobný prehrávač potom dopĺňa ešte aj videoprehrávač, ktorý podporuje zobrazenie videí v plávajúcom okne, takže obľúbený seriál alebo filmy môžete sledovať aj počas toho, ako surfujete alebo odpisujete na e-maily.

Súčasťou softvérovej výbavy smartfónu je okrem klasickej Huawei galérie aj nová aplikácia Quik. Tá pochádza od spoločnosti GoPro a umožňuje vytvoriť krátke zostrihy z vašich fotografií a videí. Tie môžete jednoducho doplniť o vlastné prelínacie efekty, hudbu, filtre alebo texty. Všetko ale môžete nechať aj na samotnej aplikácii, ktorá dokáže za pomoci niekoľkých preddefinovaných filtrov sama zvoliť ich kombináciu. Aplikácia ale nie je exkluzívnou súčasťou P-desiatky a je zadarmo dostupná aj v obchode Play pre väčšinu zariadení s Androidom 4.4 a vyšším.

Huawei P10 samozrejme disponuje aj ďalšími aplikáciami, vrátane Správ, Kalendáru, Poznámok, e-mailového klienta a Galérie. Za zmienku stojí tiež prítomnosť fitness aplikácie Zdravie, ktorá monitoruje fyzickú aktivitu a zaznamenáva presný počet prejdených krokov či ďalšie údaje. Spárovať sa dá s ďalšími vybranými zariadeniami pre meranie hmotnosti a srdcového tepu. Údaje sa potom dajú jednoducho zdieľať so službami UP by Jawbone, Google Fit a MyFitnessPal.

Užitočné nástroje na jednom mieste

Aplikáciou, ktorá v Huawei P10 naozaj stojí za zmienku a vyskúšanie, je aj Správca telefónu. Ten ponúka hneď niekoľko funkcií, ktoré zahŕňajú čistenie internej pamäte, optimalizáciu systému, sledovanie spotreby mobilných dát, správu blokovaných hovorov a správ, spotrebu energie a kontrolu povolení aplikácií. Okrem toho je jeho súčasťou aj nástroj pre zamknutie aplikácií pomocou hesla alebo odtlačku prsta. Veľa z týchto funkcií sú implementované natívne aj priamo v nastaveniach. Tu sú ale umiestnené všetky pod jednou strechou.

VIP servis so zlatým členstvom

Ak sa rozhodnete pre kúpu smartfónu Huawei P10, určite nepodceňujte službu, ktorú vám tento výrobca ponúka. Ide o VIP servis, do ktorého sa môžete prihlásiť jeden mesiac od zakúpenia smartfónu. Členstvo vo VIP servise vám potom predĺži záruku na zariadenie o celý jeden rok (teda máte 3-ročnú záruku) a nespornou výhodou je aj fakt, že ak náhodne poškodíte displej v priebehu prvých troch mesiacov, služba vám zabezpečí jeho bezplatnú výmenu. Okrem toho si zákazník môže nárokovať právo na vrátenie zariadenia, a to v prípade, že sa do troch mesiacov od jeho kúpy na ňom vyskytne hardvérová chyba. To sú výhody, ktoré jednoducho stoja za zváženie. Tzv. zlaté členstvo ale využijete len v prípade, že si založíte Huawei konto, s ktorým sa do telefónu prihlásite pri prvom nastavení zariadenia alebo neskôr prostredníctvom aplikácie HiCare. Nezabúdajte, že členstvo je potrebné po prihlásení do HiCare aktivovať.

Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

17.4.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+