MojAndroid

Nový Huawei P smart 2021 sa mi dostal do rúk práve v čase, keď postupne zvažujem a maličkými krokmi realizujem odchod od „veľkého brata“, kde využívam viacero služieb. Bola teda výzva vyskúšať si tak trochu v praxi, aké to je bez plnohodnotných Google služieb. 

Navyše toto celé prišlo v čase, keď sa pomaly bude končiť záruka môjmu už pri nákupe výbehovému modelu Huawei P20 Lite, s ktorým som zatiaľ nadmieru spokojný. Skutočne ma zaujímalo, čo dokáže táto o pár rokov novšia mašinka.

Smartfóny využívam, dovolím si povedať, pomerne naplno. Či už pracovne alebo súkromne, som dosť aktívny človek. Môj telefón teda dostáva zabrať a niekedy som naozaj rád, keď ho môžem odložiť a ani sa naň nepozrieť. Na dennej báze vo veľkej miere využívam telefonovanie, SMS (aj hromadné), mail na rôznych kontách, pracovné služby microsoftu (365, Teams, sharepoint) , rôzne komunikačné aplikácie, príspevky na sociálnych sieťach či zdieľanie dokumentov. 

Jedna z vecí, ktorú na telefóne takmer vôbec nerobím, sú hry. Nechcel som sa rozpisovať o sebe, ale vyššie spomínané veci vám lepšie urobia obraz o tom, ako som sa na Huawe P Smart 2021 pozeral ja a čo som od neho očakával.

Hardvér a funkcie Huawei P Smart 2021

Spracovanie telefónu je myslím vzhľadom na cenu veľmi zaujímavé a pekné. Nikde som nič necítil vŕzgať, ani žiadnu vôľu či nestabilitu. “Štvoroký” fotoaparát tvorí zaujímavý a pútavý dizajnový prvok zadnej strany telefónu. Integrácia čítačky odtlačkov prstov do tlačidla vypínania je naozaj výborný krok.

Keďže sa zo smartfónov stávajú reálne stále viac vreckové počítače, chápem trendu zväčšovania displejov, avšak mne osobne táto veľkosť a hmotnosť už trochu prekážala z ergonomického hľadiska. Veľkosť displeja je fajn na prácu či sledovanie obsahu. Rozlíšenie displeja taktiež úplne v poriadku. Výborné je, že Huawei P smart 2021 už má android 10, ktorý má napr. aj tmavý režim, ktorý je stále populárnejší a taktiež ho rád využívam. Hoci na inej ako OLED obrazovke nemá až taký efekt, ale poteší.

Čo sa týka výkonu, pravdupovediac nemám pocit, že by bol tento o niekoľko rokov novší model ako môj P 20 lite, výrazne rýchlejší. Android 10 je isto odladenejší systém a v kombinácii s novým procesorom azda aj spoľahlivejší, avšak nezaznamenal som výrazný nárast výkonu. Ide samozrejme o subjektívny pocit a niekto môže namietať mojim slovám. Je to samozrejme svižnejšie, ale nič, z čoho by som sa zbláznil 😊

Život bez Google služieb

Poďme k mojej naočakávanejšej téme a tou je absencia Google služieb. V prvom rade treba povedať: Vôbec to nie je také zlé, ako by sa mohlo zdať. Teda ak telefón nepoužívate na určité pracovné nástroje, kde narazíte na pár komplikácií. Ale poďme poporiadku. Prostredníctvom aplikácie Phone Clone sa bez akýchkoľvek problémov skopírovali všetky moje údaje, aplikácie a nastavenia do nového prístroja. Fakt super vec! Dokonca aj aplikácie, vrátane nastavení, ktoré nemajú zatiaľ oficiálnu podporu v Huawei AppGallery. Dalo sa teda pomerne bez problémov fungovať. 

Áno, chýbajú isté veci, ako napríklad Google Fotky, Google Drive a podobne. Zvykol som si časom na Google Mapy a ich navigáciu, nie je však vôbec problém si zvyknúť na inú navigáciu. Mimochodom, Google Mapy fungujú  tiež, avšak bez prihlásenia do Google účtu. 

Všetko sa netočí len okolo Googlu

Namiesto Google Drive sa dá využívať akákoľvek iná služba na svete, napr. cloud od Huawei. Google Fotky? Kapitola sama o sebe. 90 % ľuďom sa tam automaticky sype kopa všetkých možných aj nemožných fotiek a reálne ani nevedia, čo tam všetko je. Aj preto Google pristupuje ku zmene, ktorá dosť možno otrasie touto službou. Zálohovať fotky sa taktiež dá aj inak a rozumnejšie 😊

Možno aj tým, že pomaly prechádzam z Google služieb na služby Microsoftu, som nepociťoval až taký deficit s chýbajúcou plnou podporou Googlu. Zvlášť štandardný používateľ tohto telefonu, pokiaľ nepotrebuje napr. k práci špecifické nástroje, by nemal byť žiadny vážny problém. Áno, niektoré veci je potrebné hľadať, ale pomocou Petal search a Aurora store sa dá nájsť prakticky čokoľvek a ak nie, tak je možné tu nájsť už preddefinované skratky k webovému rozhraniu danej služby alebo aplikácie. Nehovoriac o tom, že aj Huawei ponúka svoj vlastný Cloud s plnohodnotnou synchronizáciou.

Paradoxne som na najväčší problém s fungovaním bez Obchodu Play nenatrafil pri Google aplikáciách a službách, ale pri niektorých aplikáciách tretej strany. Konkrétne Microsoftu. Avšak nešlo o veci, ktoré by sa čoskoro nedali vyladiť a dotiahnuť.

Huawei P Smart 2021 je plnohodnotný a spoľahlivý spoločník

Môžem tak povedať s pokojným svedomím, že pre bežné, normálne používanie, je Huawei P smart 2021 bezproblémový spoločník životom. Svižný, pekný, odolný a šikovný.

Vo všeobecnosti však môžem sebe i iným potvrdiť, že značke Huawei naďalej držím palce a fandím. Keď si vezmem do úvahy, čo všetko museli za poslednú dobu prekonať, aby zostali ich produkty naďalej konkurencieschopné, je obdivuhodné, čo zatiaľ dokázali za tak krátky čas. Zatiaľ ale zostávam pri svojom P20 Lite, s ktorým som stále spokojný.

Za článok ďakujeme čitateľovi Štefanovi. Článok vznikol v rámci spolupráce s Huawei.

31.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Nie je možné pridávať komentáre.

+