MojAndroid

Po jednom týždni s Huawei P Smart 2021, ktorý som používal ako svoj hlavný mobil, môžem povedať, že to vôbec nie je také hrozné, ako to niektorí ľudia vnímajú. Toto ale platí pre mňa, lebo pre iného môžu byť obmedzenia Google služieb podstatnejším problémom.

Bez problémov sa dá rozbehať Gmail, pozerať YouTube videá, na navigovanie som používal Waze a na synchronizáciu zase Dropbox. Počúvanie hudby na Spotify prostredníctvom môjho účtu nie je tiež žiadnym problémom. Takmer všetky moje obľúbené aplikácie, ktoré používam aj na inom Androide, mi fungujú aj na Huawei P Smart 2021.

Všetky súbory som skopíroval cez Phone Clone

Prenos obsahu zo starého mobilu som urobil cez aplikáciu Phone Clone a preniesli sa mi aj aplikácie, ktoré by som si z AppGallery nainštalovať nevedel. Pokiaľ sa tu nejaká aplikácia nenachádza, existuje viacero iných zdrojov. Napríkad Petal Search, APKPure, Amazon App Store, Aurora Store a podobne.

Medzi ďalšie aplikácie, ktoré som bez problémov s P Smart 2021 používal, patrili Facebook, Messenger, WhatsApp, Waze, Sygic, Locus Map Free, Mapy.cz, CP, Dropbox, OneDrive, Outlook, Instagram, Spotify, Hopin, Bazoš a iné. Z aplikácií od operátorov som používal Môj Orange a Telekom, taktiež úplne bez problémov.

Ku Google službám sa dostanem cez prehliadač

Kto by potreboval personalizovať videá na YouTube, prístup na Google Fotky alebo udalosti v kalendári synchronizovať cez Google účet, k týmto všetkým veciam sa dostane cez prehliadač. Ja som to riešil pomocou webového odkazu na domovskej obrazovke. Namiesto otvorenia aplikácie Kalendár od Googlu som klikol na webový odkaz uložený v priečinku na ploche a mohol som si prezerať svoje udalosti. Tu som ich mohol pridávať, upravovať a plnohodnotne s nimi pracovať. Presne tak, akoby som bol priamo v aplikácii.

To isté platí aj pre webový odkaz na YouTube. Mám tam svoje odbery, personalizované návrhy videí, prístup k svojej knižnici a podobne. Keďže ide o webový odkaz a nie aplikáciu, nie je možné prehrávanie videí na pozadí. To mi absolútne nevadí.  Keďže som klientom ČSOB banky, v AppGallery som našiel a nainštaloval príslušnú aplikáciu, ktorá fungovala bez problémov, fungovalo aj prijímanie SMS s informáciami o pohybe na účte.

Bezproblémové používanie e-mailu

V aplikácii Email som si nastavil obe mailové adresy, ktoré používam, vrátane Gmailu. Správy mi chodili bez problémov. Na zálohovanie fotografií som využil cloudové úložisko Huawei, kde je prvý rok 50 GB priestor zadarmo. Automaticky sa mi synchronizoval priečinok Camera Uploads na Dropboxe a po zapnutí synchronizácie aj na OneDrive.

Ak niekto potrebuje mať uložené fotografie a videá v službe Google Fotky, musí zálohovať ručne cez webové rozhranie. Takže je tu možnosť mať svoje súbory aj na Google úložisku, aj keď Huawei zariadenia Google služby nepodporujú.

Na inštaláciu aplikácií som vyskúšal niekoľko možností. Použil som aj oficiálny obchod AppGallery. Ponuka v ňom je už dnes celkom pestrá a stále sa rozrastá, no stále tam nie je úplne všetko. Oficiálnou alternatívou je vyhľadávanie Petal Search, prípadne obchody ako APKPure, APKMirror a podobne. 

Ocenil som skvelú výdrž batérie

K fotografiám nemám žiadne výhrady. Nepatrím medzi fanúšikov mobilnej fotografie, no na peknú fotku sa rád pozriem. Fotografie vytvorené Huawei P Smart 2021 mi kvalitou vyhovujú a páči sa mi aj video. K samotnému telefónu môžem po týždni používania povedať, že sa mi celkom pozdáva. Páči sa mi najmä výborná výdrž batérie, nabíjal som približne raz za dva dni. Potešil ma aj USB-C konektor.

Za článok ďakujeme nášmu čitateľovi Ľubošovi Turčanovi. Článok vznikol v spolupráci s Huawei.

Vlastníte smartfón Huawei bez Google služieb? O svoje skúsenosti sa s nami môžete podeliť aj vy. Ak bude váš text dobrý, zverejníme ho u nás na www.mojandroid.sk.

15.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+