MojAndroid

Každý, kto sleduje vývoj nových technológií a špeciálne smartfónov si určite všimol, že vzťahy medzi USA a Čínou sú napäté. Spoločnosť Google zastavila spoluprácu s čínskym Huaweiom. Stalo sa tak potom, ako americký prezident Donald Trump podpísal zákaz, ktorý zakázal domácim podnikom spolupracovať a obchodovať so spoločnosťou Huawei. USA tak zaradilo Huawei na čiernu listinu.

Pre aktuálne informácie sledujte podstránku Kauza Huawei a USA.

Hlavným dôvodom tohto zákazu je, že americká vláda podozrieva Huawei so spolupráce s čínskou vládou. Je jasné, že medzi USA a Čínou prebieha obchodná vojna a vyzerá to tak, že na to Huawei doplatil ako prvý. Isté je, že žiadne reálne dôkazy zatiaľ nie sú.

Ako kauza bude pokračovať

Spoločnosť Google teraz nesmie s Huaweiom spolupracovať. To znamená, že Huawei nebude mať prednostný prístup k systémovým aktualizáciám a taktiež k aplikáciám od Googlu. Samotný operačný systém Android je však voľne šíriteľný, takže Huawei ho môže aj naďalej používať.

Avšak je dôležité spomenúť, že zariadení, ktoré sú už na trhu, sa tento krok nijako výraznejšie nedotkne. Google aplikácie budú môcť používať naďalej absolútne bez obmedzení, rovnako dostanú aktualizácie. Avšak je možné, že aktualizácie sa trochu oneskoria. Novinky to budú mať ťažšie, pretože tento zákaz bude platiť práve pre ne. Nedávno sme informovali o tom, že blokovanie zo strany Googlu sa odložilo o 3 mesiace, začať by malo 19. augusta.

Pre aktuálne informácie k téme sledujte podstránku Kauza Huawei a USA.

Mám Huawei alebo Honor: Ako sa to dotkne mňa?

Ak teda vlastníte zariadenie od Huawei, nemusíte ho ihneď predávať. Budete ho môcť aj naďalej bezproblémovo používať. Bezpečnostné aktualizácie by ste mali dostávať pravidelne, aktualizácie samotného operačného systému Android pravdepodobne prídu, no oneskorene.

Výrobcovia, ktorí s Googlom spolupracujú, majú prístup k novému operačnému systému ešte pred jeho predstavením, a tak ho môžu testovať na svojich zariadeniach. Huawei dostane prístup až po oficiálnom predstavení systému, čo znamená, že až od tohto momentu môže pracovať na jeho optimalizácii pre jednotlivé zariadenia.

Ak je teda pre vás rýchla aktualizácia na najnovší Android dôležitá, mali by ste možno trochu počkať na to, ako sa situácia vyvinie. Ak samotným aktualizáciám až takú váhu neprikladáte, môžete zariadenia od Huawei bez obáv používať aj naďalej.

Opýtali sme sa ostatných

Na túto kauzu sme sa opýtali aj slovenských operátorov a taktiež aj samotných výrobcov smartfónov. K tejto téme sa väčšinou vyjadriť nechceli, no vnímajú ju veľmi aktívne a taktiež sledujú, ako sa kauza Huawei vyvíja.

K situácii sa nám vyjadril Orange:

“Spolu s našou materskou firmou veľmi pozorne sledujeme vývoj a aktuálnu situáciu, ktorá by mohla nejakým spôsobom ovplyvniť kvalitu portfólia našich produktov, resp. ohroziť bezpečnosť. Naši zákazníci majú dlhodobo na výber zo širokého spektra rôznych značiek smartfónov, pričom telefóny značky Huawei patria stále medzi najobľúbenejšie. Napríklad za mesiac apríl bol najpredávanejším telefónom v Orangei Huawei P Smart 2019.”

“Zákazníkov Orangeu, ktorí aktuálne využívajú zariadenia od Huawei, ubezpečujeme, že ich bez obáv môžu využívať aj naďalej, pričom aj naďalej budú mať  prístup k aktuálnym službám spoločnosti Google. Huawei im aj naďalej bude poskytovať všetky bezpečnostné aktualizácie, ako aj potrebnú starostlivosť. Rovnaký prístup a starostlivosť bude poskytovaná aj pri všetkých aktuálne predávaných zariadeniach Huawei, ktoré sú dostupné v našom portfóliu.”

Alexandra Piskúnová, hovorkyňa operátora Orange Slovensko

Vyjadrenie operátora Telekom:

„Podľa dostupných informácií sa rozhodnutie Google má týkať iba nových uvádzaných modelov. Existujúcich používateľov modelov Huawei sa opatrenie nedotkne, ich zariadenia by mali fungovať ako doteraz vrátane bezpečnostných aktualizácií.”

Michal Korec, hovorca operátora Telekom Slovensko

Operátor nás ubezpečil, že sleduje aktuálne dianie okolo tejto kauzy a priebežne informuje svojich predajcov.

Vyjadrenie operátora O2:

„O2 pozorne sleduje a analyzuje situáciu na trhu. Akékoľvek prípadné kroky a opatrenia budeme vždy robiť s cieľom minimalizácie dopadu na komfort a bezpečnosť našich zákazníkov. V tomto momente podľa dostupných informácií všetky smartfóny a tablety, ktoré sme predali, aj tie ktoré sú aktuálne v predaji, budú plne funkčné. Reálne teda zákazníci túto situáciu na svojich telefónoch nepocítia a budú ich môcť naďalej plnohodnotne využívať.“

Tereza Molnár, Hovorkyňa O2 Slovensko

Vyjadrenie ďalších operátorov postupne doplníme.

Tieto spoločnosti spoluprácu s Huawei neprerušia:

  • Spoločnosť Panasonic Corporation pokračuje v dodávkach pre spoločnosť Huawei na normálnej úrovni. Panasonic to uviedol vo svojom štvrtkovom stanovisku.
  • V dodávkach pre Huawei bude pokračovať aj nemecký výrobca čipov Infineon. Firma to v reakcii na exportné reštrikcie uvalené Spojenými štátmi. Čipy Infineon sú používané v smartfónoch a autách. Spoločnosť uviedla, že väčšiny z jej produktov sa reštrikcie Trumpovej administratívy netýkajú, a preto dodávky budú pokračovať.
  • Pokračovať v dodávkach bude aj spoločnosť TSMC. Týka sa to čipsetu Kirin 980 s bezpečnostnými aktualizáciami, ktorý bude dodávaný v druhej polovici roka. Rovnako nebudú nijako ovplyvnené dodávky nového čipsetu Kirin 985. Spoločnosť Huawei sa nielenže zásobila dodávkami čipov na dlhšie obdobie, ale zároveň vyvinula rozličné čipy pre svoje vlastné použitie.

Ďalšie články k téme kauze Huawei a USA:

Pre aktuálne informácie sledujte podstránku Kauza Huawei a USA.

27.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+