MojAndroid

Profesionálni aj amatérski fotografi majú počas leta o dôvod naviac fotiť so svojím smartfónom. Celosvetová súťaž Huawei Next Image je v plnom prúde a na jej víťaza čaká 10 000 EUR. Okrem toho sa však hrá aj o ďalšie hodnotné vecné ceny. Súťaží sa pritom v šiestich kategóriách, pričom jednou z nich je aj kategória Hello, Life!, ktorá reprezentuje atraktívne momentky plné emócií, prípadne inšpiratívne fotografie zo života.

Ako fotiť momentky a inšpiratívne fotografie?

Smartfón je už zo svojej podstaty najideálnejšie zariadenie na fotografovanie momentiek. Ako hovorí známe príslovie, “Najlepší fotoaparát je ten, ktorý máme pri sebe.” a o smartfóne to platí odjakživa. Najdôležitejším faktorom pri zachytávaní cenných okamihov je práve pohotovosť a schopnosť fotografovať čo najrýchlejšie.

Aj preto je na momentky najvhodnejší automatický režim fotoaparátu. Dôležitejšie ako kompozícia a farby je jednoducho zvečnenie momentu. Platí to aj pri fotení emócií v každodennom živote. Mimika tváre je skrátka nevypočítateľná a zachytiť ten správny okamih môže byť náročné. Pre takéto prípady je veľmi vhodný režim zhlukového snímania, kedy pri podržaní prsta na spúšti zachytíte sekvenciu fotografií, z ktorých si môžete neskôr vybrať tú najlepšiu.

Aj keď fotíte momentky a ste v zhone, skúste aspoň trochu myslieť na kompozíciu. Tú už totiž dodatočne nedokážete upraviť tak, ako upravíte farby a odtiene na fotografii. Ak je to možné, skúste objekt umiestniť do ľavej alebo pravej tretiny , aby bol záber zaujímavejší.

Do kategórie “momentky zo života” patria bez pochýb aj fotografie detí. Keď fotíte vaše ratolesti, nesnažte sa, aby vždy vyzerali ako z časopisu. Práve naopak – čím prirodzenejšie vyzerá, tým môže byť fotografia krajšia, aj ak by to znamenalo, že má ústa od čokolády či rozstrapatené vlasy.

Niekedy ale môžu byť inšpiratívne fotografie zachytené aj v menšom zhone a tu využijete úplne iné nástroje. Pomôže vám manuálny režim, ktorý vám umožní zachytiť snímku s umeleckejším nádychom. Využijete najmä dlhšiu uzávierku, vďaka ktorej je možné fotiť zábery zachycujúce oveľa viac svetla ako je v skutočnosti k dispozícii. Takto môžete odfotiť aj Mliečnu dráhu či pohybujúce sa hviezdy na oblohe a dosiahnuť originálny umelecký efekt.

Ako fotiť najkrajšie momentky a inšpiratívne fotografie so smartfónom Huawei P20?

Huawei P20 je priam ideálny na fotografovanie momentiek. Spomínaný režim zhlukového snímania je aktivovaný automaticky. Stačí, keď podržíte prst na spúšti a automaticky začnete fotografovať v sekvencii.

Veľkým prínosom je aj rýchle spustenie aplikácie fotoaparátu. To môžete spraviť hneď z uzamknutej obrazovky potiahnutím z pravého dolného rohu a rovno môžete začať fotiť.

Určite oceníte aj extrémne rýchle zaostrovanie a aj spúšť, vďaka čomu vám neunikne ani jeden dôležitý moment.

Pri fotení emócií využijete aj portrétový režim na Huawei P20, ktorý vám pomôže zachytiť skutočne umelecké portréty s rozmazaným pozadím, pričom v popredí ostane zvýraznená emócia.

Ešte viac nástrojov však máte k dispozícii pre inšpiratívne fotografie zo života. Okrem profesionálneho režimu a niekoľkých špeciálnych fotografických módov vyniká fotoaparát v Huawei P20 aj v ďalšej kategórii – v čierno-bielej fotografii. Tu vás poteší samostatný čierno-biely snímač, ktorý sa postará o zachytenie kvalitných čierno-bielych fotografií s množstvom detailov. V kategórii inšpiratívnych fotografií zo života je čierno-biely efekt často tým najlepším ozvláštnením vášho záberu.

Prečo robiť momentky a inšpiratívne fotografie s vaším smartfónom Huawei?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – pretože môžete vyhrať fantastické ceny. Globálna súťaž Huawei Next Image odmení najlepšiu fotografiu sumou 10 000 EUR! Neváhajte preto a nahrajte aj vaše portréty zhotovené smartfónom Huawei priamo na webstránke súťaže, no nezabudnite ich umiestniť do správnej kategórie – Hello, Life! Okrem toho ale Huawei odmení aj najlepšiu slovenskú fotografiu. Tú je potrebné nahrať zároveň do našej FOTOmánie, kde nájdete rovnomennú kategóriu a do tej fotografiu umiestnite. Okrem odmien v celosvetovej súťaži tak hráte aj o najlepšiu slovenskú fotografiu, za ktorú víťaz získa nový smartfón Huawei P20. V oboch prípadoch môžete fotografie nahrávať do 20. augusta, takže máte dosť času na to, aby ste prihlásili svoje najlepšie portréty z celého leta.

Huawei má  riešenie aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón tejto značky a nevedia sa do súťaže zapojiť. Stačí, keď vyplníte formulár nižšie a možno práve vás vyžrebujeme a získate smartfón Huawei P20 alebo P20 Pro na týždeň. Vďaka tomu budete môcť objaviť všetky jeho fotografické schopnosti a keďže ide o jedny z najlepších fotomobilov súčasnosti, automaticky získavatee výhodu v súťaži.

Formulár už neprijíma ďalšie príspevky.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei.

24.7.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+