Včera predstavený skladací smartfón s ohybným displejom, Huawei Mate X2, svojou konštrukciou zásadne zmenil filozofiu, ktorú mali jeho predchodcovia. Hardvérovo ide o výborné vybavený smartfón, za ktorý si Huawei pýta aj nemalé peniaze. Jeho hlavným súperom bude model Samsung Galaxy Z Fold2, s ktorým si dnes novinku porovnáme.
Dizajn a konštrukcia: Samsung je menší a pravdepodobne aj odolnejší
Zatiaľ čo predchodca novinky, Huawei Mate Xs, mal len jeden ohybný vonkajší displej, tak novinka má dva – 8-palcový vnútorný ohybný a 6,45-palcový vonkajší. Je to teda rovnaká filozofia, akú využíva aj Samsung Galaxy Z Fold2. Displeje Samsungu majú menšiu uhlopriečku. Hrúbka v zatvorenom stave je ale menšia v prípade Huawei Mate X2 (14,7 mm vs 16,8 mm). Huawei totiž skosil konce jednotlivých polovíc zariadenia tak, aby k sebe lepšie priliehali.

Predchádzajúca generácia dokonca ponúkala ešte menšiu hrúbku, len 11 milimetrov. Dôvodom nárastu hrúbky je sekundárny displej. Ohybný mechanizmus si v prípade Galaxy Z Fold2 prešiel od prvej generácie evolúciou a je odolnejší. To potvrdili aj niektoré testy odolnosti. Huawei tento typ ohýbacieho mechanizmu nasadil po prvýkrát, takže zatiaľ je priskoro hodnotiť.

Z pohľadu dizajnu sú tak obidva smartfóny veľmi podobné. Samsung bude možno vďaka menším rozmerom pôsobiť sympatickejšie. Samsung kryje nové tvrdené sklo Gorilla Glass Victus. Malo by vydržať pád z výšky 1,8 metra v laboratórnych podmienkach. Vodoodolnosť nemá ani jeden z modelov, čo nie je vôbec prekvapujúce.

Displej a zvuk: Huawei ponúka ostrejší obraz, Samsung 120 Hz
Ohybný displej Huawei Mate X2 má 8″ a rozlíšenie 2480 x 2200 pixelov, zatiaľ čo Samsung má 7,6″ a rozlíšenie 2208 x 1768 pixelov. Huawei tak poskytuje väčší a ostrejší obraz. To isté platí aj pre externé displeje. Mobilní hráči ale skôr ocenia displej od Samsungu. Jeho obnovovacia frekvencia je 120 Hz, zatiaľ čo v prípade Huawei len 90 Hz.

O kvalitnú reprodukciu zvuku Huawei Mate X2 sa starajú stereo reproduktory, ku ktorým výrobca neposkytol bližšie informácie. Stereo reproduktory v Galaxy Z Flod 2 vyrobila firma AKG a poskytujú 32-bitový zvukový výstup s frekvenciou 384 kHz. Ani jeden zo smartfónov nemá 3,5 mm jack, takže si slúchadlá pripojíte len cez USB-C konektor alebo Bluetooth.
Výkon a pamäť: Novší 5 nm čipset robí rozdiel
Samsung Galaxy Z Fold2 prišiel na trh ešte koncom minulého leta a preto aj využíva starší 7 nm čipset Qualcomm Snapdragon 865+. Jeho výkon je podľa benchmarkov nižší než výkon novšieho 5 nm čipsetu Kirin 9000, ktorý poháňa Huawei Mate X2. Ten by mal byť kvôli novšiemu výrobnému procesu aj úspornejší.

Operačná pamäť Huawei Mate X2 má bežných 8 GB, zatiaľ čo Galaxy Z Fold2 ponúka 12 GB RAM. Obidva smartfóny majú vnútornú pamäť s veľkosťou 256 GB alebo 512 GB, ale len Huawei ju umožňuje rozšíriť kartami. Bohužiaľ nie klasickými microSD kartami. Podporované sú len NM karty od Huawei, ktoré sú drahšie a na trhu ťažšie dostupné.
Fotoaparáty: Mate X2 má snímač a 10x optický zoom z Huawei P40 Pro+
Samsung Galaxy Z Fold2 má bezpochyby kvalitný fotoaparát. Jeho tri 12-megapixelové snímače odpovedajú tým, ktoré Samsung využíval v posledných dvoch rokoch vo vlajkových modeloch bez označenia Ultra. Nechýba optická stabilizácia obrazu a telefoto snímač s ohniskovou vzdialenosťou 52 milimetrov, čo odpovedá 2x optickému zoomu.

Huawei Mate X2 je ale o niečo ďalej. Hlavný 50-megapixelový snímač jeho fotoaparátu je identický s Huawei P40 Pro+. Okrem 16-megapixelového ultraširokouhlého a 12-megapixelového telefoto snímača s 3x optickým zoomom je tu aj 8-megapixelový periskopický snímač s 10x optickým zoomom.

Optiku vyrobila nemecká spoločnosť Leica. Fotoaparát novinky je tak bezpochyby kvalitnejší a bez problémov na dovolenke nahradí aj kompaktný ultrazoom. Natáčané video v obidvoch smartfónoch môže mať maximálne rozlíšenie 4K pri frekvencii 60 fps. Samsung má navyše aj podporu 1080p videa pri 240 fps.

Rozlíšenie selfie fotoaparátu Mate X2 je 16 megapixelov, čo je viac než 10 megapixelov selfie fotoaparátu Galaxy Fold2. Svetelnosť je v oboch prípadoch priemerných f/2.2. Samsung má selfie fotoaparát v diere vonkajšieho a aj vnútorného displeja. Pokiaľ je pre zákazníka prioritou kvalita fotoaparátu, tak je Huawei Mate X2 jednoznačnou voľbou. Pokiaľ videohovory, tak je ňou Galaxy Z Fold2.
Systém a zabezpečenie: Huawei opäť bez Google aplikácií
Predinštalovaným systémom novinky je Android 10 s nadstavbou EMUI 11. HarmonyOS 2.0 sa tak zatiaľ nekoná. Samsung Galaxy Z Fold2 má najnovší Android 11 s nadstavbou One UI 3.0. Hlavným mínusom Mate X2 nie je len starší systém, ale aj absencia Google aplikácií kvôli zákazu amerického ministerstva obchodu. Tento nedostatok bude pre veľa zákazníkov zásadný.

Obidva smartfóny je možné odomykať pomocou snímača odtlačkov prstov v bočnom tlačidle. K dispozícií je aj možnosť odomknutia tvárou. Novinke ale chýba selfie fotoaparát pri vnútornom displeji, takže táto technológia funguje len s vonkajším displejom. Lepšiu softvérovú podporu zabezpečenia určite poskytne Samsung, ktorý ju tento týždeň rozšíril na rekordné 4 roky.
Konektivita, batéria a cena
Obidva smartfóny podporujú 5G technológiu, LTE, Wi-Fi, Bluetooth 5.x, GPS, GLONASS, GALILEO, NFC a USB-C. Bluetooth je v prípade Mate X2 vo vyššej verzii 5.2 a prítomný je aj infraport. Negatívom je absencia platieb Google Pay pomocou NFC čipu.

Batéria obidvoch modelov má kapacitu 4500 mAh. V Huawei Mate X sa dá nabíjať až dvakrát výkonnejším nabíjaním cez USB-C (55 W vs 25 W). Nabíjanie Galaxy Fold2 je naproti tomu univerzálnejšie, pretože ponúka aj bezdrôtové a reverzné nabíjanie. Záleží na zákazníkovi, či je pre neho bezdrôtové nabíjanie nutné.
Cena Huawei Mate X2 je na čínskom trhu astronomická. V prepočte začína na sume 2300 eur. Mimo Čínu sa smartfón oficiálne nepredáva a je otázne či niekedy bude. Samsung Galaxy Z Fold 2 sa dá v niektorých slovenských eshopoch kúpiť aj za 1500 eur, čo je rozdiel skoro 800 eur.
Verdikt: Huawei má novšie technológie, Samsung podstatne nižšiu cenu
Huawei Mate X2 má bezpochyby vyšší výkon, väčší displej, kvalitnejší fotoaparát s 10x optickým zoomom a rýchlejšie nabíjanie. Vysoká cena, nedostupnosť mimo čínsky trh (zatiaľ) a absencia Google aplikácií sú zápormi, ktoré mnohých zákazníkov odradia.


Samsung je kompaktnejší, univerzálnejší, s bezdrôtovým nabíjaním, lepšou softvérovou podporou a zabezpečením. Plusom je aj dostupnosť na slovenskom trhu, nižšia cena a Google aplikácie vrátane platieb Google Pay. Práve kvôli týmto trom plusom je pre slovenského zákazníka lepšou voľbou.
Zabudnúť nesmieme ani na to, že Samsung už chystá nástupcu, ktorý ponúkne tohtoročné technológie.
Tabuľka parametrov: