MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém – lepší ako kedykoľvek predtým

Tak, ako prešiel vývojom hardvér smartfónov Huawei, sa v priebehu času zdokonaľoval aj systém. Nadstavba EMUI 5.0 postavená na systéme Android 7.0 Nougat je tým najlepším, čo sme doteraz mohli v smartfónoch Huawei vidieť. Už posledná generácia telefónov Huawei disponovala užitočnou nadstavbou, ktorá teraz prešla drobnými zmenami a je ešte lepšia. Stále platí, že od čistého Androidu má ďaleko. Dobrou správou ale zostáva, že pridané funkcie a možnosti sú v drvivej väčšine užitočné a skutočne pridávajú hodnotu celému systému, ako aj samotným používateľom.

Samotnou kapitolou je v prípade EMUI 5.0 uzamykacia obrazovka. Huawei aj tu implementoval svoju ikonickú funkciu automatickej zmeny pozadia zamknutej obrazovky pri každom odomknutí zariadenia a my sa veru nesťažujeme. Ide o drobnosť, ktorá ale má výrazný vplyv na celkový zážitok z používania. Samozrejme, funkciu môžete vypnúť, alebo si ju dodatočne prispôsobiť. Do albumu, z ktorého sa čerpajú obrázky pre pozadia, môžete pridať ďalšie obrázky, alebo si vytvoriť kompletne vlastnú sériu obrázkov. Potešilo nás aj vylepšenie zhotovovania screenshotov. Hneď po odfotení obrazovky je možné obrázok orezať alebo inak upraviť a následne zdieľať, čo je veľmi praktické a túto funkciu sme počas testovania použili hneď niekoľkokrát.

Zmenami prešla aj domovská obrazovka. Po dlhých rokoch Huawei konečne vyhovel žiadostiam používateľov a umožnil im zobraziť si na domovskej obrazovke menu s aplikáciami. To funguje tak ako v čistom systéme Android a vo vrchnom riadku ukazuje štyri najpoužívanejšie, resp. odporúčané aplikácie, pričom ostatné sú uložené vo vertikálne orientovanom abecednom zozname.

My sme ale väčšinu času používali štandardné zobrazenie. Nemali sme na to žiaden špecifický dôvod okrem toho, že menu s aplikáciami sme objavili až po niekoľkých dňoch používania, keď sme už v štandardnom režime mali prispôsobené priečinky a ikony na pracovných plochách a nechceli sme celý proces absolvovať odznova. Výhodou zobrazenia bez menu s aplikáciami je možnosť pridať do docku s aplikáciami až päť rôznych ikon miesto štandardných štyroch, čo je pre nás skutočne pratkické.

Ako by ste mohli predpokladať, domovské obrazovky je možné prispôsobiť presne podľa vašich predstáv. Môžete zmeniť prechody, rozloženie ikon a rôzne ďalšie nastavenia. Výsledkom je dokonale presonalizované zariadenie, ktoré funguje presne tak, ako chcete. Nás potešilo aj to, že všetky tieto funkcie nebijú do očí v prípade, že ich nepotrebujete, no zároveň sú dostatočne dostupné na to, aby ste ich nemuseli dlho hľadať – stačí dlho podržať prst na prázdnom mieste na domovskej obrazovke.

Menšími grafickými a funkčnými úpravami oproti predchádzajúcej verzii EMUI prešla aj notifikačná lišta. Ikony tu teraz majú pekný modrý vzhľad. Po prvom stiahnutí lišty sa zobrazí 5 ikon a lišta pre nastavenie jasu. Po druhom stiahnutí lišty sa zobrazí 20 ikon, ktoré môžete vybrať a zmeniť im umiestnenie v jednoduchom nastavení. Keďže máme dočinenia so systémom postavenom na Androide 7.0 Nougat, máme tu k dispozícii aj špeciálne funkcie a do zoznamu s rýchlymi nastaveniami si môžeme umiestniť aj skratky aplikácií. My sme si sem preto dali šikovnú skratku pre pridávanie úloh do aplikácie Todoist.

Skutočnú nádielku možností nájdeme v štandardnej sekcii Nastavenia. Tu si môžete nastaviť skutočne všetko, počnúc štýlom domovskej obrazovky (s menu s aplikáciami alebo bez) a končiac funkciami skeneru odtlačkov prstov. Funkcií a možnosti je tu naozaj veľa a drvivá väčšina z nich bola dostupná aj v predchádzajúcej verzii systému EMUI. Medzi tými praktickejšími funkciami sme našli možnosť zmeniť usporiadanie tlačidiel v navigačnej lište či možnosť vytvorenia paralelnej aplikácie pre tituly ako WhatsApp či Facebook. Vďaka tomu môžete na jednom zariadení používať tú istú aplikáciu s dvomi rozdielnymi účtami a hoci ide o zaujímavú funkciu, určite je využiteľnejšia skôr na tabletoch v domácnosti ako na telefónoch.

Aj v menu s nastaveniami je pritom vidieť, že máme dočinenia s Androidom Nougat. Hoci ikony a rozloženie jednotlivých sekcií je oproti čistému Androidu výrazne pozmenené, naľavo nájdeme ukryté výsuvné menu. Vďaka tomu môžete zobraziť základnú ponuku s nastaveniami, aj keď sa aktuálne nachádzate niekoľko úrovní hlboko v niektorej zo sekcii. Táto šikovná, no pritom veľmi jednoduchá funkcia, vám môže často ušetriť aj štyri až päť stlačení tlačidla Späť.

Potešilo nás aj to, že počet predinštalovaných aplikácií nebol vôbec nadmerný. Okrem aplikácií od Google a štandardných nástrojov ako Hudba, Videá či Kalendár tu nájdeme aj kancelársky balík WPS a šikovnú appku Zdravie. Žiaľ, Huawei tu nešiel úplne s dobou a stále tu nájdeme duplicitné aplikácie k tým od Google. Tituly ako Kalendár, E-mail či Poznámky skutočne nie sú nutnosťou.

Celkovo ale patrí systém EMUI 5.0 medzi naše najobľúbenejšie. Ak by sme si mohli vybrať, neváhali by sme a určite by sme zvolili čistý Android. Pravdou ale je, že Android v podaní Huawei nie je horší, je iba iný. Okrem grafických zmien pridáva aj rôzne extra funkcie, ktoré v čistom Androide nenájdete. Dobrou správou je, že väčšina z nich je skutočne užitočná a vieme si predstaviť aj to, že by sme si na ne zvykli tak, že by sme na iný systém prechádzali ťažko. V priebehu nášho testovania sme sa ale do takéhoto štádia nestihli dostať, no po celý čas nás systém EMUI 5.0 bavil a vôbec nás tieto zmeny nevyrušovali.

Multimédiá – aj telefón môže byť multimediálnym centrom

A myslíme to doslova. Huawei Mate 9 má všetky papierové predpoklady na to, aby nahradil vaše primárne multimediálne zariadenie. Veľký a pekný displej, dostatok výkonu, slušný reproduktor a batéria s dlhou výdržou spôsobia to, že pri väčšine úkonov sa vám nebude chcieť vyberať váš počítač a tablet pravdepodobne prestanete používať úplne. Presne to je poslanie tabletofónov a Huawei Mate 9 ho napĺňa do bodky.

huawei-mate-9-foto_-10_vysledok

Ako sme už spomínali, displej patrí medzi nadpriemerne dobré. Nie je najlepší na trhu, no je viac než dostatočný. Užijete si na ňom prácu s multimediálnymi aplikáciami, ale aj prezeranie fotografií či sledovanie videí a filmov. Nechýba 3,5-milimetrový jack, aby ste filmami a seriálmi nemuseli rušiť vaše okolie. Ak ste ale sami, zrejme nebudete veľmi frfľať ani na reproduktor. Ten môžeme bez problémov označiť za jeden z najlepšách, aký sme kedy videli na telefóne s umiestnením v spodnej hranie. Je to neuveriteľné, ale aj tento miniatúrny reproduktor ponúka určitú hĺbku, na ktorú skutočne nie sme v tejto kategórii zvyknutí. Predné stereo reproduktory nás už veľakrát prekvapili svojou hlasitosťou a relatívnou kvalitou, no reproduktory v spodnej hrane sú dlhodobo na rovnakej úrovni. Huawei Mate 9 tu ale vyniká. Stále je možné ho zakryť, no väčšinou vám na to nebude stačiť jeden prst a aj pri hraní hier v režime na šírku budete zvuk počuť bez väčších problémov.

Ako sme už spomínali vyššie, výkonu má telefón na rozdávanie a umožní vám využívať všetky druhy multimédií vrátane hier. Vďaka skvelej výdrž na batériu, o ktorej budeme hovoriť neskôr, si budete môcť bez problémov užiť všetky tieto multimediálne funkcie veľmi dlhý čas bez potreby pripojenia telefónu k zásuvke. Vďaka kombinácii pekného displeja, dobrého výkonu, slušného reproduktoru a dobrej batérie je tak možné z vášho telefónu spraviť plnohodnotné multimediálne centrum. Na škodu nie je ani skvelá vnútorná pamäť s kapacitou 64 GB a slotom na pamäťové karty. S telefónom tak budete môcť pracovať s prezentáciami, dokumentami a aj tabuľkami, počúvať hudbu a podcasty, pozerať videá, seriály a filmy, hrať hry a na všetko bude telefón skvelý. Huawei Mate 9 je presne takýmto telefónom, ktorému konzumácia multimédií sedí skutočne ideálne.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+