MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej – dokonale napĺňa očakávania

Ak ste už v minulosti mali dočinenia s prémiovými IPS displejmi, zrejme viete, čo môžete od Huawei Mate 9 očakávať. My vás len ubezpečujeme, že vaše očakávania budú do bodky naplnené. Telefón ponúka 5,9“ LCD panel, ktorý má oproti AMOLED displejom vlastné výhody aj nevýhody. Podanie farieb je v tomto prípade veľmi reálne a nemusíte sa báť žiadneho výraznejšieho skreslenia. Farby sú ale dostatočne živé a sýte na to, aby ste si na telefóne mohli užiť všetky druhy multimédií, vrátane prezerania či upravovania fotografií. Oceňujeme aj vynikajúci kontrast, ktorý je dosiahnutý aj skutočne hlbokou čiernou. Tá síce nie je až na takej úrovni ako pri AMOLED displejoch, no veľmi sa k nim približuje.

huawei-mate-9-testujeme-4_vysledok

Telefón je na tom veľmi dobre aj s maximálnym jasom. Používanie na priamom slnku je viac než pohodlné, a to aj vďaka funkcii, ktorá na priamom svetle mení kontrast displeja a zvyšuje tým jeho čitateľnosť. Táto funkcia bola v minulosti dosť agresívna a výrazne ovplyvňovala farby na displeji. Teraz ale vyzerá oveľa praktickejšie a aj my sme ju počas testovania s obľubou používali. Veľmi dobre fungovalo aj nastavenie adaptívneho jasu, iba v úplnej tme sme si museli jas nastavovať manuálne, pretože telefón uprednostňoval pre nás vysoké hodnoty.

huawei-mate-9-testujeme-7_vysledok

Vzhľadom na to, že Mate 9 funguje so systémom Android 7.0 Nougat, samozrejmosťou je aj predinštalovaný nočný režim. Ten eliminuje modré svetlo a s obľubou túto funkciu využívame na každom smartfóne, kde ju nádeme. Sme radi, že Google ju implementoval už v základnom systéme Android a na Huawei Mate 9 nám fungovala bez akýchkoľvek problémov. Samotnú funkciu si môžete nastaviť – môžete si ju nechať spúšťať a vypínať v pravidelných časoch a môžete si aj prispôsobiť intenzitu tlmenia modrého svetla. Výsledkom je potom viac alebo menej oranžový displej. My sme zvolili konzervatívnejšie nastavenie, ktoré ale aj tak robilo obrovský rozdiel oproti klasickému zobrazeniu bez tohto filtra.

Samozrejmosťou sú aj dokonalé pozorovacie uhly a aj rýchle reakcie displeja. Pri tejto veľkosti by sa teoreticky uživilo aj QHD rozlíšenie, ktoré nám ale vôbec nechýbalo. Všetok text aj obsah bol dostatočne ostrý a ani raz sme nemali dojem, že nám zážitok kazia veľké, resp. čo i len viditeľné pixely. Okrem toho, vyššie rozlíšenie by znamenalo aj väčšiu spotrebu batérie a my vždy radi vymeníme pár, na oko možno až zbytočných pixelov, za ďalšie desiatky minút používania smartfónu denne.

Výkon a pamäť – vlajková loď v pravom zmysle slova

Vlaňajší model Huawei Mate 8 konkuroval tým najlepším smartfónom na trhu a inak to nie je ani v prípade jeho nástupcu. Huawei Mate 9 je vynikajúco vybavené zariadenie, s ktorým sa nebudete musieť obmedzovať v žiadnom smere. Základom je procesor HiSilicon Kirin 960, o ktorom výrobca hovorí, že v AnTuTu porazí aj Snapdragon 820. Naše testy to úplne nedokumentujú, ale to nie je dôležité. Je zrejmé, že výkonovo je tento čip na rovnakej úrovni a niekoľkopercentný rozdiel je aj tak prekrytý, resp. zvýraznený odladením systému. To je v tomto prípade na vynikajúcej úrovni a my môžeme potvrdiť, že Mate 9 patrí medzi najrýchlejšie telefóny, aké nám tento rok prišli pod ruku.

Reakcie sú okamžité, aplikácie sa spúšťajú veľmi rýchlo a expresne rýchly je aj multitasking. Vďaka zabudovanej funkcii systému Android 7.0 Nougat je možné prepínať medzi poslednými dvomi aplikáciami dvojitým ťuknutím na tlačidlo multitaskingu a tento proces fungoval vynikajúco aj vďaka výbornému výkonu telefónu. 4 GB RAM je dostatok na to, aby ste mohli prepínať aj medzi viacerými aplikáciami bez nutnosti ich opätovného načítania. Ak ale bude potrebné ich znovu načítať, urýchli to skutočne svižný osemjadrový procesor.

Telefón je ideálny aj po pamäťovej stránke. Už v základnej verzii ponúka 64 GB vnútornej pamäte, ktorú môžete ďalej rozšíriť microSD kartami až o 256 GB. Aj tí najnáročnejší multimediálni nadšenci si tu tak prídu na svoje, veď kombinácia karty s maximálnou kapacitou a vnútornej pamäte by vytvorila úložisko, ktoré je väčšie ako na počítači, na ktorom práve píšeme túto recenziu. Jediným neduhom môže byť, že výrobca použil hybridný slot na sekundárnu SIM kartu a microSD kartu. To znamená, že nemôžete používať dve SIM karty a microSD kartu zároveň, no už iba samotná prítomnosť microSD slotu je skvelým bonusom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+