MojAndroid

Spoločnosť Huawei je ideálnym príkladom výrobcu, ktorý sa v priebehu času výrazne vyvíja. Nie je to tak dávno, čo bola čínska firma uložená v povedomí Slovákov ako výrobca dostupných, no menej výkonných zariadení vhodných skôr pre nenáročných používateľov. V poslednom období sa to ale zmenilo. Lacné a neveľmi esteticky atraktívne plasty vystriedali v konštrukcii luxusnejšie materiály. Na rad prišla precíznosť spracovania a vynikajúci pocit pri uchopení zariadenia do ruky. Slabší hardvér vystriedali komponenty, ktoré konkurujú a podľa výrobcu dokonca prekonávajú aj tie najvýkonnejšie zariadenia na trhu. Zlepšil sa aj softvér, ktorý má síce od čistého Androidu stále ďaleko, no zmeny sú pomerne užitočné. Najkvalitnejším reprezentantom novej vizáže spoločnosti je Huawei Mate 9.

Huawei Mate 9

Android 7.0 Nougat5,9 "
HiSilicon Kirin 9601920 x 1080 pixelov
4 GB12 MP RGB + 20 MP monochromatický snímač
64 GB4K

Balenie – luxus na prvý pohľad

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Spoločnosť Apple je známa tým, že dbá na detaily. Dokonca aj balenie ich produktov je ikonické a elegantné. Drvivá väčšina ostatných firiem si nemyslí, že balenie je dôležité. Huawei ale so svojim Mate 9 ukázal, že aj balenie môže mať charakter. Spôsob usporiadania škatule je pritom takmer identický s tým, s akým sme sa stretli pri predchodcovi. To znamená pomerne rozsiahlu škatuľu s nízkym profilom, v ktorej je všetko elegantne uložené. Telefón v jednej časti, v ďalej kábel, slúchadlá, nabíjací adaptér, elegantne uložený nástroj na výber zásuvky na SIM karty a potrebná dokumentácia. Zlaté písmo na čiernej škatuli sme tiež videli už aj vlani. Ešte stále pôsobí veľmi elegantne a dáva tušiť, čo sa ukrýva vo vnútri.

Konštrukcia – veľký fešák

A to myslíme v oboch zmysloch slova. Huawei Mate 9 je veľký telefón, ale aj skutočne atraktívny. Zmien oproti vlaňajšiemu modelu nie je veľa, no nejaké sa nájdu. Celkový pocit z telefónu je ale na rovnakej, ba dokonca možno ešte vyššej úrovni. Z prednej strany by ste bez odborného oka rozdiely hľadali ťažko. Jednoduchá kompozícia ukazuje veľký 5,9“ displej s minimálnymi rámikmi po bokoch a aj veľmi úzkymi rámikmi v hornej a dolnej časti. Vďaka tomu je telefón, podobne ako Mate 8, ovládateľný jednou väčšou rukou. Rozmery 156,9 x 78,9 x 7,9 mm sú na túto uhlopriečku veľmi priateľné. Hmotnosť 190 gramov nie je najnižšia, no vzhľadom na rozmery telefónu a kapacitu batérie to mohlo byť aj oveľa horšie. Isté je, že telefón budete vo vrecku nohavíc cítiť. Ak ale na Mate 9 prechádzate z 5,5“ alebo väčšieho telefónu, nebudete si prakticky vôbec musieť zvykať.

huawei-mate-9-foto_-4_vysledok

Predná strana telefónu je tak veľmi jednoduchá. Nad displejom nájdeme iba mriežku reproduktoru pre telefonáty, proximity senzor a selfie kameru. Pod displejom sa nenachádzajú žiadne hardvérové tlačidlá, iba logo spoločnosti. Displej je pritom pokrytý nešpecifikovaným odolným sklom s 2.5D zahnutím. Na skle je ešte prídavné odolné sklo, ktoré môžete v prípade záujmu odlepiť a nalepiť vlastné. Toto neprechádza do zahnutých okrajov, a tak vytvára na hranách trochu ostrý prechod. Už samotná prítomnosť špeciálneho sklíčka je však veľkým bonusom, ktorý chválime.

Hrany zariadenia nie sú ničím prekvapivé, no to je vlastne dobre. Ak nás tento rok chceli výrobcovia smartfónov prekvapiť zmenami na hranách zariadenia, zväčša medzi ne patrilo odstránenie niektorého z našich obľúbených portov. Napravo tak nájdeme tlačidlo napájania a dvojtlačidlo hlasitosti. V oboch prípadoch ide o prémiové tlačidlá s vynikajúcou odozvou. Umiestnené sú veľmi rozumne. Pri klasickom uchopení telefónu sme dočiahli aj na najvyššie položené tlačidlo pre zvýšenie hlasitosti bez toho, aby sme si telefón museli v ruke presunúť. Naľavo sa nachádza zásuvka pre SIM karty, resp. SIM kartu a microSD pamäťovú kartu. Hore je umiestnený 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a IR vysielač. Dolná stena vyzerá pomerne zaujímavo. Dve agresívne mriežky naznačujú prítomnosť stereo reproduktoru, no pravda je iná. Reproduktor sa nachádza iba za pravou mriežkou. Medzi nimi je umiestnený USB-C port a dve elegantné skrutky dotvárajúce industriálny dizajn.

Kovová zadná strana telefónu je elegantná aj praktická zároveň. Dominuje tu mierne vystúpený pliešok so šošovkami dvoch fotoaparátov. Naľavo hore sa nachádza duálny LED-blesk, napravo zasa štrbinka laseru pre zaostrovanie. Trochu nižšie je umiestnený skener odtlačkov prstov a celkom dole nájdeme už iba logo výrobcu a certifikačné značky.

huawei-mate-9-foto_-2_vysledok

Bočné hrany pritom prechádzajú do zadnej strany zrezaným spádom. Hrany tu ale nie sú veľmi ostré a ide o akýsi kompromis medzi zaoblenými a ostrými hranami. Výsledok je ten, že telefón budete v ruke cítiť a nebude sa vám tak veľmi šmýkať ako pri zaoblených hranách a zároveň vás v dlani nebude rezať tak, ako keby boli hrany úplne ostré.

huawei-mate-9-foto_-3_vysledok
Porovnanie veľkosti Huawei Mate 9 s OnePlus 3 (5,9″ vs 5,5″ displej)

Konštrukcii telefónu tak nemáme absolútne čo vytknúť. Použitý kov je príjemný na dotyk a spracovanie je dostatočne kvalitné na to, aby sa telefón nadmerne nešmýkal. Samozrejme, s určitou stratou trenia tu rátať musíte, no nám sa ani raz nestalo, že by sa nám telefón vyšmykol z rúk alebo by to naznačil.

Hoci Huawei Mate 9 je rozmerné zariadenie, pri takto veľkom displeji spravil výrobca zrejme najviac ako mohol. Telefón sa vďaka tomu drží v ruke dobre a hoci ovládanie dvomi rukami je pri tejto veľkosti jednoznačne pohodlnejšie, ak máte aspoň trochu väčšiu dlaň, prípadné telefonáty či navigáciu na sociálnych sieťach zvládnete aj jednou rukou. Zariadenie tiež vyzerá dostatočne odolne. Za vyše týždeň používania sme tu nezaregistrovali žiadne škrabance či iné nedokonalosti a kovová konštrukcia by tiež mohla v budúcnosti zvládnuť aj trochu nešetrné zaobchádzanie.

Skener odtlačkov – rýchly, presný a s množstvom využití

Huawei patrí medzi priekopníkov biometrickej identifikácie na smartfónoch. Bol jedným z prvých, kto predstavil čítačku odtlačkov na svojom smartfóne. Aj vďaka tomu mal trochu viac času na to, aby ju zdokonalil. Dnes už prakticky všetci výrobcovia ponúkajú skenery odtlačkov, ktoré fungujú dobre, a to bez ohľadu na to, či sú umiestnené vpredu alebo vzadu. Huawei dlhodobo uprednostňujú druhú možnosť a tak je to aj v prípade Mate 9.

huawei-mate-9-foto_-6_vysledok

Skener je bez problémov nahmatateľný a minimálne taký rýchly, ako by ste mohli očakávať. Odomknutie po priložení prsta je prakticky okamžité a ani raz sa nám počas testovania nestalo, že by skener náš odtlačok nerozoznal. Okrem týchto kvalít má aj ďalšie, keďže Huawei je známy tým, že skener odtlačkov nepoužíva iba na odblokovanie.

huawei-mate-9-foto_-7_vysledok

Tak, ako v minulých prípadoch, aj tu slúžiť skener odtlačkov prstov na ďalšie funkcie. Gestom potiahnutia môžete napríklad zobraziť lištu s upozorneniami. Nám sa veľmi pozdávala aj funkcia fotografovania po priložení odtlačku. To sa môže zdať ako hlúposť, no napríklad pri robení selfie ide o skvelú funkciu – je jednoduchšie priložiť prst na skener na zadnej strane ako snažiť sa stlačiť spúšť vpredu. Táto funkcia je ešte praktickejšia aj kvôli veľkosti telefónu, s ktorým sa selfie skutočne nerobia ľahko. Okrem toho je možné skener použiť aj na niekoľko ďalších funkcií, ako napríklad zdvihnúť hovor či zastaviť vyzváňanie budíka, čo už nám ale také praktické neprišlo. Je ale dobré tieto funkcie mať k dispozícii. Stále je to oveľa viac, ako umožňuje so skenermi odtlačkov robiť väčšina konkurencie.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
8.12.2016

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+