MojAndroid

Huawei minulý týždeň predstavil svoj najlepší smartfón v histórii. Huawei Mate 20 Pro je naozaj vynikajúce zariadenie, ktoré sme v redakcii už aj detailne otestovali. Výbavou, veľkosťou, ale aj cenou, má novinka od Huawei na trhu viacero konkurentov. Azda tým najväčším je Samsung Galaxy Note 9. Ktorý z tejto dvojice by ste si vybrali vy?

Huawei Mate 20 Pro: Adept na najlepší smartfón roku

Huawei znovu dokázal, že vie robiť fantastické telefóny. Po modeli Mate 10 Pro, ktorý nám učaroval vlani a vynikajúcom P20 Pro z jari tohto roku priniesol model Huawei Mate 20 Pro. Ten je akousi kombináciou týchto dvoch modelov. Novinka tak ponúka exkluzívny dizajn, fantastický výkon a množstvo zaujímavých funkcií.

Telefón ponúka výkonný čip Kirin 980 postavený na 7nm technológii. Čip aktuálne dominuje benchmarkom Android zariadení, ale dôležitejšie je, že ponúka fantastický výkon pri každodennom používaní. Spolu so 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte máte k dispozícii naozaj dosť priestoru na všetko. Ak by sa vám málilo, Huawei prichádza aj s novou NM pamäťovou kartou, ktorú viete vložiť do sekundárneho slotu na SIM kartu.

Telefón ale tiež zaujme krásnym dizajnom v mnohých farebných prevedeniach. V niektorých pritom ponúka textúrovaný povrch na zadnej strane, vďaka čomu zachytáva menej odtlačkov a menej sa kĺže v ruke. Spredu zas zaujme krásny 6,39″ AMOLED displej s QHD+ rozlíšením, zaoblenými rohmi a hranami a výrezom v hornej časti. Telefón síce neponúka 3,5mm jack pre slúchadlá, no nájdeme tu IR vysielač pre ovládanie spotrebičov v domácnosti. Okrem toho, Huawei ako jeden z prvých celosvetových výrobcov implementoval skener odtlačkov do displeja, čo umožnilo dosiahnuť skutočne krásny dizajn a minimálny rámik okolo displeja.

Huawei Mate 20 Pro je však v prvom rade fotomobilom. Hlavný 40MP snímač je doplnený o 20MP širokouhlú kameru, s ktorou toho dostanete do záberu oveľa viac. Okrem toho tu nájdeme aj 8MP fotoaparát s 3-násobným bezstratovým priblížením, 5-násobným hybridným a 10-násobným digitálnym zoomom. Telefón tak toho zvládne naozaj veľa a patrí medzi najlepšie fotomobily súčasnosti, najmä v horšom osvetlení.

Samozrejme, nie všetko je úplne ružové. Mate 20 Pro má pár softvérových chybičiek, ktoré ešte neboli odstránené softvérovou aktualizáciou, no tá by to v budúcnosti mohla vyriešiť. Okrem toho nás pri recenzii nepotešila nekvalitná stabilizácia videa, ktorá vytvára vlnitý efekt. Naopak, obrovskú výhodu oproti konkurencii má Huawei Mate 20 Pro v batérii. Tá má kapacitu 4200 mAh a na jedno nabitie vydrží naozaj extrémne dlho. Okrem toho podporuje bezdrôtové nabíjanie, reverzné bezdrôtové nabíjanie, keď z telefónu spravíte bezdrôtovú nabíjačku, no najmä extrémne rýchle 40W káblové nabíjanie, ktoré telefón nabije z 0 % na 100 % za niečo vyše hodiny. S cenou 999 EUR je na našom trhu priamym konkurentom pre Note 9.

Samsung Galaxy Note 9: Prakticky bez kompromisov

Samsung v súčasnom rade veľmi nemusel vylepšovať recept, ktorý priniesol vlani. Note 9 tak ponúka rovnako krásny a ešte väčší Super AMOLED displej s veľkosťou 6,4″. Kým Huawei má pomer strán 19,5:9, v prípade Note 9 je to 18,5:9. Telefón je tak širší a nižší, čo môže byť problém pre používateľov s menšími dlaňami. Všetko však závisí od vašej vlastnej preferencie. So svietivosťou 1000 nitov a obrovskými skúsenosťami, ktoré Samsung vo výrobe displejov má, však aj Note 9 má v tomto smere o čosi navrch, aj keď rozdiel oproti novému Mate 20 Pro je už veľmi malý.

Vo vnútri telefónu tiká stále jeden z najlepších čipov na trhu – Exynos 9810. Smartfón má tiež 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte, no je dostupná aj 512GB verzia. Okrem toho, Note 9 funguje s klasickými microSD kartami, takže vám bude stačiť pamäťovka, ktorú máte doma – nemusíte investovať do nového formátu od Huawei.

Skener odtlačkov je v tomto prípade na štandardnejšom mieste vzadu, no je pomerne malý a umiestnený dosť vysoko. Revolučnejšie riešenie od Huawei má v tomto prípade na vrch. Kapacita batérie je síce 4000 mAh, no vo výdrži sa Note 9 na Mate 20 Pro nechytá, čo platí aj o rýchlosti nabíjania.

V prípade kamery to už nie je také jednoznačné. Note 9 síce má “iba” dva snímače, no je schopný produkovať skutočne krásne fotografie, a to za všetkých podmienok. Stále je tu k dispozícii 2-násobný optický zoom, pričom oba fotoaparáty majú optickú stabilizáciu. Okrem toho, Note 9 patrí medzi absolútnu špičku aj čo sa týka kvality videa a v tomto smere svojho konkurenta poráža na plnej čiare.

Čo sa týka ceny, situácia je rovnaká – aj Note 9 u certifikovaných predajcov dostanete za zhruba 999 EUR. Jednou veľkou výhodou tohto smartfónu je však stylus. S Pen prešiel veľkou generačnou obmenou, je k telefónu pripojený cez Bluetooth a môžete ho používať ako diaľkový ovládač pre váš smartfón. Samozrejme sú tu k dispozícii aj všetky ostatné skvelé funkcie, na ktoré sme pri tomto styluse zvyknutí. Nechýba teda rýchla poznámka na zamknutej obrazovke, schopnosť rozpoznať vyše 4000 úrovní tlaku a mnohé ďalšie.

Ktorý by ste si vybrali vy?

Tak ako vždy, ani v tomto prípade nie je jasný víťaz. Huawei Mate 20 Pro sme vychválili najmä za množstvo inovácií, ktoré prináša. Na druhej strane, Note 9 má oproti svojmu konkurentovi stále v niektorých smeroch na vrch. Zabudnúť nesmieme ani na softvér. Každému sa páči niečo iné a fanúšikom Samsung Experience UI nemusí sedieť EMUI a naopak. Preto sa pýtame vás – ktorý telefón by ste si vybrali vy? Povedzme, že cena a dostupnosť zariadenia je presne rovnaká, jednoducho sa rozhodujete na základe osobných skúseností, požiadaviek a schopností. Jednoducho nás zaujíma, ktorý telefón sa páči viac vám. Ktorému z dvojice Mate 20 Pro a Note 9 by ste dali hlas? Na túto otázku nemusíte odpovedať iba vo vašej hlave – môžete aj reálne hlasovať v našej ankete. V komentároch pod článkom nám zas môžete dať vedieť váš názor – prečo by ste si vybrali jeden či druhý telefón.

Ktorý z dvojice telefónov by ste si vybrali vy?

Zobraziť výsledky

Loading ... Loading ...
27.10.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+