MojAndroid

Huawei Mate 20 Pro sme v našej recenzii označili za najinovatívnejšiu vlajkovú loď roka. Prispieva k tomu viacero faktorov, no azda tým najvýraznejším je fotoaparát. Huawei znovu dokázal, že patrí k absolútnej fotografickej špičke a Mate 20 Pro ponúka jeden z najlepších fotoaparátov na trhu.

Ešte flexibilnejší fotoaparát

Huawei so svojím modelom P20 Pro otvoril brány výrobcom do sveta trojitých fotoaparátov. S novinkou Mate 20 Pro však posunul fotografické funkcie v telefóne na úplne novú úroveň. Huawei Mate 20 Pro toho totiž vďaka trom fotoaparátom a skvelému softvéru zvládne oveľa viac, ako by ste si mysleli.

Telefón ponúka fantastický 40MP hlavný snímač, ktorý ale dokáže fotografovať vynikajúce nočné fotografie vďaka spájaniu štyroch pixelov do jedného veľkého, vďaka čomu zachytí oveľa viac svetla. Nájdeme tu tiež spoľahlivý 8MP tele-photo objektív, ktorý zachytí fotografie s trojnásobným bezstratovým priblížením. Novinkou je 20MP ultra-široký fotoaparát, ktorý je ideálny na fotografovanie interiérov, ulíc či veľkých skupín ľudí.

Fotoaparáty tak spolu vytvárajú skutočne vynikajúcu zostavu, s ktorou si poradíte za každých podmienok. K dispozícii máte zoom od 0,6x až po 10x, pričom na bežné použitie stačí aj 5-násobný hybridný a 10-násobný digitálny zoom. Z telefónu sa tak razom stane naozaj pokročilý fotografický nástroj, na ktorý sa budete môcť spoľahnúť za všetkých podmienok.

Fantastické fotografie za všetkých podmienok

Hardvér je ale jedna vec, no výsledky niečo celkom iné. Aj samotnými fotografiami však Huawei Mate 20 Pro patrí k absolútnej špičke na našom trhu. 40MP fotografie sú extrémne detailné a plné farieb. Telefón vynikajúco zvláda vyváženie expozície a fotky sa vyznačujú aj fantastickým dynamickým kontrastom.

Absolútnou špičkou je však telefón pri nočných fotografiách. Tie sú oveľa detailnejšie, farebnejšie a obsahujú menej šumu, ako v prípade konkurencie. Fantastický nočný režim umožní aj pri držaní telefónu v ruke zachytiť pekné fotografie v úplnej tme. Aj všetky ďalšie režimy sú však veľmi praktické a telefón ich má k dispozícii viac než dosť. Portrétový režim funguje výborne, pribudlo dokonca aj portrétové video s mnohými efektmi.

Celkovo patrí Huawei Mate 20 Pro k tomu najlepšiemu ak hľadáte naozaj vynikajúci telefón na fotografovanie. Samozrejme, nechýba pokročilý profesionálny režim, v ktorom môžete fotiť do RAW súborov a manuálne si nastaviť parametre fotografie. Celkovo ide o vynikajúci fotomobil, ktorý poteší aj tých najnáročnejších fotografov.

Predchádzajúce časti seriálu:

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Krásny a praktický dizajn | 1. deň

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Najnovší Android plný funkcií | 2. deň

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Inteligentné a bezpečné odomykanie telefónu | 3. deň

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Displej, na ktorý sa nebudete chcieť prestať pozerať | 4. deň

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Špičkový výkon na prácu aj hranie | 5. deň

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Pamäte aj na rozdávanie | 6. deň

Náš tip
Huawei Mate 20 Pro: Nekompromisná batéria aj nabíjanie | 7. deň

Článok vznikol v spolupráci s internetovým obchodom Alza.sk.

12.12.2018
 • Peter Kmec

  Redakcia, prosím, nočné fotografie ste fotili cez režim “Noc” alebo klasicky cez režim “Fotografia”? Pretože na modely P20 Pro nás trápia problémy s režimom “Noc” a rovnaké neduhy vidím aj na Vašich fotografiách…
  Ďakujem za odpoveď

  • Ako ktore, niektore s rezimom a niektore bez :) V tomto clanku je, myslim, z poslednych dvoch prva bez toho rezimu a druha s nim :)

   • Peter Kmec

    Ďakujem za Vašu rýchlu odpoveď. Ešte by som sa rád spýtal na tretiu fotografiu v galérii (nočná snímka, myslím že je to buď nejaký jarmok alebo trhy) ako je fotená. EXIF data a dĺžka uzávierky to prezradia :)

    Myslím si, že si myslíte správne. Tak nejak by to aj odpovedalo skúsenostiam a realite ľudí z fór(a) Huawei :)

    • Ta bude zrejme bez rezimu – je to fotene z ruky, ziadne rozmazane tela, tam urcite nebola niekolkosekundova uzavierka :)

     • Peter Kmec

      Ďakujem :) Každopádne neduhy Huawei nočných fotografií v poslednom čase tam vidím, takže je to v podstate jedno. Síce stále lepšie ako snímky v zhoršených podmienkach z ROG Phone, ktoré sú v susednom článku, ale “kde sú tie časy”, keď P20 Pro dokázal robiť fotky bez rozmazania.

      Inak k tej dĺžke uzávierky. Režim Noc na Huawei-och je natoľko geniálna vec, že aj pri povedzme 4-6 sekundovej uzávierke dokáže spraviť fotografiu aj bez rozmazania pohybu ľudí. Keďže AI vlastne počas tejto dĺžky uzávierky robí hneď niekoľko snímkov a následne ich spája dohromady s tým, že na neostrých miestach vyberie na jednotlivých fotografiách tie najostrejšie miesta a tie pustí do výslednej fotografie. Tým pádom sa aj pohyb ľudí pri 4-6s uzávierke vlastne stane statickou snímkou. Sám mám v mobile fotografie z nočného režimu, kde bola dĺžka uzávierky aj 5 sekúnd a pohyb ľudí bez rozmazanie, ako keby sa tadiaľ ľudia ani nepohybovali :) Ale dosť bolo teórie :)

      Pardón za román vyššie a ešte raz ďakujem za Vašu odpoveď :)

  • Robert Koren

   o ake neduhy sa jedna , nechsa pozrem na ten svoj

   • Peter Kmec

    Jedná sa o celkové zhoršenie kvality nočnej fotografie. Zlé farebné podanie (všetko je tak nejako do bielo-šeda -> hlavne obloha), neostrosť/rozmazanosť fotografie (najlepšie si to človek všimne napríklad na konároch ihličnatých stromov), splývanie/strata detailov (výborne je to vidieť na trávnikoch alebo zámkových dlažbách), zhoršenie “halo” efektu okolo svetelných zdrojov, etc.
    Na fóre sme si to na P20 Pro všimli už dávnejšie. Preto sa kopa ľudí (a cez víkend sa pravdepodobne k tomu dostanem aj ja) rozhodla spraviť downgrade na FW s číslom B128, kde ešte fotoaparát stál za to :)

+