MojAndroid

Jeseň je vo svete smartfónov trochu obrátené obdobie. Kým mnohí predajcovia tovaru a služieb predstavujú svoju vianočnú ponuku, väčšina výrobcov smartfónov sa už chystá na jar, kedy predstaví svoje nové vlajkové lode. Už niekoľko rokov uzatvára toto skoré predvianočné obdobie výstava IFA v Berlíne, predstavenie nových iPhonov a najnovšieho zariadenia z radu Samsung Galaxy Note. Niežeby neboli neskôr na jeseň predstavené ďalšie zariadenia, ale väčšinou už do Vianoc nenarobia dostatok rozruchu.

Niečo podobné sme čakali aj tento rok. Huawei Mate 9 nás vlani veľmi očaril, no k tomu, aby konkuroval najlepším zariadeniam na trhu mu chýbalo trošku šmrncu a elegancie, ktorú ponúkali ostatné zariadenia na trhu. Hoci sme dúfali, že Huawei Mate 10 to zmení, ani sme nedúfali v to, čo sa v skutočnosti stalo. Okrem klasického modelu Mate 10 bol predstavený aj Huawei Mate 10 Pro, ktorý sa bude predávať aj u nás. A odkedy sme ho pár minút po predstavení chytili do ruky, ledva sme ho z nej dokázali pustiť.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Balenie: Prehľadné a elegantné

Balenie zariadenia je veľmi podobné tomu, v ktorom sme vlani našli Mate 9. Luxusná čierna krabička, prehľadne usporiadaný obsah v samostatných označených častiach, fantázia. Okrem veľkého telefónu to znamená rýchly nabíjací adaptér, USB-C kábel, USB-C slúchadlá, nástroj pre výber SIM karty, potrebná dokumentácia a dokonca aj originálne silikónové puzdro. Poteší aj pribalená redukcia z USB-C na 3,5mm jack, vďaka čomu môžete s telefónom používať aj vaše štandardné slúchadlá.

Konštrukcia a dizajn: Krásna zadná strana kradne pozornosť tenučkému rámiku

Tohtoročný trend dizajnu smartfónov je už takmer hodný vlastného patentu – minimálny rámik okolo displeja, sklenená zadná strana so zahnutými hranami a kovový rám. Napriek jednoliatosti takéhoto dizajnu je stále možné s celkovým vzhľadom zariadenia niečo robiť a Huawei všetkým ukázal, ako vo svete podobných smartfónov vyčnievať z radu.

Tým nechceme povedať, že si telefón nepomýlite so žiadnym iným, najmä spredu, kde nemá žiadne výrazné črty. Okrem displeja sa tu nachádza iba drobné logo výrobcu dole a reproduktor, predná kamera a priximity senzor hore. Samozrejme, rámik je skutočne úzky a telefón je vďaka tomu stále ovládateľný jednou rukou.

Ani hrany zariadenia nie sú ničím výnimočné. Tlačidlo napájania a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti je napravo, zásuvka na SIM karty naľavo, dole nájdeme mikrofón, reproduktor a USB-C port a hore okrem mikrofónu poteší IR vysielač. Ten už nevidíme takmer na žiadnej novej vlajkovej lodi a teší nás, že sa preň našlo miesto v novom Mate 10.

Dominantou dizajnu telefónu je jeho zadná strana. Tá, ako sme spomínali, je pokrytá odolným sklom Gorilla Glass so zahnutými hranami. Huawei sa ale pohral s dizajnom, kde použil atraktívny pásik v hornej časti, ktorý je síce ukrytý pod sklom, no zastrešuje diódu blesku, duálnu kameru aj IR snímač pre laserové zaostrovanie. Skener odtlačkov nájdeme vzadu nižšie v strede, teda presne tam, kde patrí a je dosiahnuteľný pohodlne ukazovákom.

Telefón vyzerá naozaj skvelo, no ešte viac to oceníte, keď ho chytíte do ruky. Napriek veľkému displeju a naozaj nadpriemernej batérii nie je ťažký. Má rozmery 154,2 x 74,5 x 7,9 mm a váži iba 178 gramov oproti 190 gramom vlaňajšieho modelu Mate 9. To v ruke bez pochýb ucítite. Pri týchto rozmeroch a hmotnosti naozaj nemôžeme hovoriť o žiadnom monštre, a to napriek veľkému displeju. Toto oceňujeme, no okrem praktickej stránky konštrukcie nás zaujal aj naozaj atraktívny dizajn. Ten sa, samozrejme, nemusí páčiť každému a má aj svoje muchy.

Naša hnedá verzia sa nekamaráti s odtlačkami prstov, aj keď tento problém nie je taký viditeľný, ako napríklad na modeloch Sony Xperia XZ Premium či HTC U11. Pri pravidelnom utieraní tiež nezabudnite na mierne vystupujúce šošovky fotoaparátu, pretože sa okolo nich zvykne nahromadiť nečistota. Tiež sme si všimli, že po dvoch týždňoch používania má náš model niekoľko mikroškrabančekov, a to aj napriek tomu, že ho vo väčšine prípadov máme iba položený na stole a nosíme ho samostatne v prednom vrecku nohavíc. Tieto škrabance sú ale takmer neviditeľné a zbadáte ich iba pod správnym uhlom pri vypnutej obrazovke a ostrom svetle. V ruke nie je telefón ani taký šmykľavý, ako sme najskôr očakávali. Veľmi sa ale šmýka na rovnom, resp. naklonenom povrchu.

Šmykne sa vám z vankúša, ale aj stoličky, takže na to musíte dávať pozor. Pri bežnom používaní v ruke sme s tým však problém vôbec nemali. Čerešničkou na torte je odolnosť voči vode a prachu so štandardom IP67. Vlastnosť, ktorá je pri iných vlajkových lodiach samozrejmosťou, si našla využitie aj tu a veľmi to chválime. Hoci telefóny často nekúpeme, je dobré vedieť, že sa na možno najdôležitejšie zariadenie vo vašom živote môžete spoľahnúť aj v kúpeli či pri bazéne.

Ku spracovaniu telefónu máme iba jednu miniatúrnu výhradu – vibračný motorček vo vnútri. Ten je naozaj silný a pri každom upozornení rozvibruje všetko okolo seba. To je dobre v prípade, že máte telefón vo vrecku a s najväčšou pravdepodobnosťou vibráciu ucítite. Pri položení na stole je však vibrácia skutočne otravná a naozaj by sme privítali možnosť zmeniť intenzitu vibrovania podľa našich predstáv.

Skener odtlačkov: Tradične vynikajúci

Huawei patrí dlhodobo k priekopníkom používania skeneru odtlačkov prstov na Android zariadeniach. Zároveň je v tomto smere už niekoľko rokov prakticky bezchybný, keď vlajkové lode aj dostupnejšie smartfóny už spravidla používajú vynikajúce čítačky odtlačkov.

Inak to nie je ani v prípade modelu Huawei Mate 10 Pro.

Ten ponúka skener odtlačkov na zadnej strane v strede pod dizajnovým pásikom. Sem presne sadne ukazovák vašej ruky. Nemusíte sa tak načahovať za skenerom niekde k hornému okraju zadnej strany, ako je to v prípade niektorých iných smartfónov…

Okrem umiestnenia musíme pochváliť aj samotnú kvalitu skeneru. Ten je extrémne presný a rýchly. Bez obáv môžeme povedať, že je to znovu jeden z najrýchlejších skenerov odtlačkov na trhu. Funguje tak ako má a znovu tu nechýbajú dodatočné možnosti od výrobcu, na ktoré sme si už zvykli.

Gestami na skeneri odtlačkov tak môžete napríklad ovládať notifikačnú lištu či posúvať obrázky v galérii. Znovu platí, že nám sa najviac páčilo gesto, keď pri dlhom priložení prsta spravíte fotografiu. Toto gesto pritom využijete najmä pri fotení selfie, keď môžete telefón držať v štandardnej polohe a jednoducho ukazovákom spravíte fotku. Nemusíte telefón komplikovane prechytávať a riskovať jeho vykĺznutie. Táto funkcia je o to užitočnejšia, o čo väčší je tento telefón.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+