MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Batéria: Absolútna špička

Skôr, než sa pustíme do velebenia výdrže batérie na jedno nabitie, musíme výrobcu znovu pochváliť za niečo, o čom sa veľmi nehovorí. Ako sme už spomínali, napriek batérii s kapacitou 4000 mAh je telefón ľahší o 12 gramov ako vlaňajší model. Hmotnosť 178 gramov je pri 6“ displeji a takto veľkej batérii skutočne obdivuhodná. Porovnateľne veľký Samsung Galaxy S8+ má síce trochu väčší 6,2“ displej a hmotnosť 173 gramov, no zároveň má o 500 mAh menšiu batériu. Priamy konkurent Note 8 je zas až o 25 gramov ťažší a batériu má menšiu až o 700 mAh. Huawei tu našiel zlatú strednú cestu – kombinácia veľkosti batérie, rozmerov telefónu a jeho hmotnosti je skutočne skvelá. Telefón vďaka tomu dokonale padne do ruky, no nebude prekážkou ani pri niekoľkohodinovom sústavnom používaní.

A teraz k samotnej výdrži. Tá je jednoducho fantastická. Bez akýchkoľvek problémov môžeme skonštatovať, že spomedzi nami otestovaných vlajkových lodí v priebehu tohto roku patrí Mate 10 Pro prvenstvo, a to s parádnym náskokom. Nový moderný čip, veľká batéria a vynikajúco optimalizovaný systém sa postarajú o výdrž, ktorá je dnes naozaj raritou.

Na mysli máme pohodlné dvojdňové používanie aj pri náročnejšom používaní so zapnutým displejom počas 5-6 hodín. Akýkoľvek jeden náročný deň bude pre Mate 10 Pro hračkou, od rána do večera zvládne na jedno nabitie aj 8 hodín zapnutého displeja. A nie, nepreháňame, telefón naozaj vydrží všetko.

Na priložených screenshotoch môžete vidieť niekoľko reálnych dní počas nášho používania. Prvá séria obrázkov zachytáva dlhý deň, ktorý začal 7:22 ráno a skončil o 00:07 v noci. Počas tej doby sme mali displej zapnutý 5 a pol hodiny a zostávalo nám ešte 17 % batérie. Po celý čas sme mali v telefóne dve SIM karty, neustále sme boli pripojení k Wi-Fi alebo 4G sieti, synchronizovali sme 2 Gmail účty, niekoľko komunikačných aplikácií a sociálnych sietí. Väčšinu času so zapnutým displejom sme strávili prehliadaním sociálnych sietí a internetových stránok, no aktívne sme aj fotografovali a nahrávali videá. Do použitia je zahrnutá aj pol hodina telefonovania.

Ďalší deň je ešte zaujímavejší. Začal 6:55 ráno a skončil 22:36 večer. Displej me mali zapnutý viac ako 3 a trištvrte hodiny, pričom takmer hodinu z toho sme používali navigáciu Waze. Zvyšok znovu tvorili sociálne siete, web a komunikačné aplikácie. Výsledok? 50 % zostávajúcej batérie, fantázia!

A čo cestovanie? Žiaden problém – telefón sme zobrali na tradičný výlet do Prahy vlakom. To znamená častú zmenu signálu a pripojenia k vysielačom, čo výrazne vplýva na výdrž batérie. Aby toho nebolo málo, dokopy asi 6 hodín počas dňa sme mali zapnutý hotspot, ktorý sme aktívne využívali. Popritom sme v priebehu dňa telefón používali štyri hodiny so zapnutým displejom a ďalšie dve hodiny sme počúvali podcasty. Aj napriek tomu sme ho nemuseli v priebehu dňa dobíjať a o pol jedenástej večer sme stále mali 17 % – dosť na to, aby sme Mate 10 Pro ešte mohli zobrať na pivo a nemuseli sa báť toho, že sa nám do polnoci vybije.

Takáto výdrž vám dáva obrovské možnosti použitia, ktoré sú pri iných smartfónoch nedostupné. Jednoducho sa naň môžete spoľahnúť, môžete sa ho snažiť vyšťaviť, aj tak vás podrží.

Mnohí z vás si určite myslia, že za takúto výdrž sa platí pomalým nabíjaním, veď kapacita batérie by to aj odôvodňovala. Opak je však pravdou – rýchle nabíjanie od Huawei s označením Super Charge je skutočne expresné. Z 0 % na 100 % sa dobije za necelú hodinu a pol, takže napriek veľkej batérii sa môžete tešiť na také rýchle nabíjanie, na aké ste zvyknutí pri iných vlajkových lodiach.

Huawei Mate 10 Pro: Záverečné hodnotenie

Kategória tabletofónov už nie je taká výnimočná ako kedysi. Dnes už aj bežná vlajková loď dosahuje veľkosť displeja do 6″, a tak každý, aj väčší telefón, môžeme porovnávať s ostatnými na trhu. Pomáha tomu aj zmenšovanie rámiku okolo displeja. Takto vznikol aj nový Huawei Mate 10 Pro – kedysi hrdý zástupca triedy tabletofónov a konkurent radu Samsung Galaxy Note, dnes plnohodnotná vlajková loď, ktorá sa stavia oproti všetkým lepším smartfónom na trhu. Nie len to – Huawei Mate 10 Pro ich aj v mnohých smeroch prekonáva.

Najlepšie na tom je, že telefón prakticky nemá slabiny. Má krásnu a kvalitnú konštrukciu. Výkonom patrí k absolútnej špičke, fotoaparát je jeden z najlepších na trhu a poteší aj množstvo premyslených detailov od výrobcu, či po hardvérovej alebo softvérovej stránke. Prítomnosť umelej inteligencie je bonus, bez ktorého síce mnoho používateľov prežije, no je to náznak budúcnosti, ktorý pôsobí veľmi zaujímavo. Všetky ostatné prvky telefónu sú vynikajúce – displej je výborný, aj keď nie najlepší na trhu, systém je aktuálny s rozumnými vylepšeniami a extrémne dobre odladený. No a batéria je jednoducho fantastická. S cenou 799 EUR vo verzii so 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte je Huawei Mate 10 Pro rozhodne schopný konkurent aj pre tie najlepšie zariadenia na trhu.

Plusy

+ Krásny dizajn

+ Fantastický výkon

+ Jeden z najlepších fotoaparátov na trhu

+ Špičková výdrž batérie

+ Elegantný a aktuálny operačný systém

+ 128 GB vnútornej pamäte

+ Bonusy (IR vysielač, umelá inteligencia, desktopový režim)

Mínusy

– Nižší grafický výkon

– Nenaplnený potenciál always-on displeja

– Zastaralý launcher

– Otravne silný vibračný motorček

[taq_review]

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+