MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Vylepšené 4G pripojenie a aj raritný IR vysielač

Hoci každá vlajková loď súčasnosti ponúka plnohodnotnú výbavu konektivity, aj tu sa nájdu rozdiely. Ukazuje nám to aj Huawei Mate 10 Pro, ktorý zachoval takú ojedinelú funkciu, akou je infraport. Tým, s pomocou predinštalovanej či vami obľúbenej aplikácie, môžete ľahko ovládať spotrebiče v domácnosti. Hoci mnohí používatelia toto v praxi nevyužijú, snímač pri bežnom používaní nijako neprekáža a jeho použitie určite chválime.

Okrem toho ponúka telefón aj niektoré skutočne praktické funkcie. Ide o plnohodnotný Dual-SIM smartfón, ktorý nielenže v oboch slotoch podporuje LTE pripojenie, ale dokonca môžete pri telefonáte z jednej karty používať internet z druhej. Ide o skvelú funkciu, ktorú oceníte napríklad pri dlhších telefonátoch, keď niečo vybavujete a potrebujete pritom prístup na internet a akurát nie ste v pokrytí Wi-Fi siete. Hoci takáto situácia nenastáva denne, keď príde, určite atraktívnu funkciu oceníte.

Okrem toho Huawei Mate 10 Pro disponuje extrémne rýchlym pripojením k 4G Cat18 s rýchlosťami do 1200 Mbps, takže je zabezpečený aj do budúcna. Nechýba štandardné pripojenie k HSPA, GPRS a EDGE či dvojkanálová Wi-Fi s podporou 5GHz sietí. Bez akýchkoľvek problémov fungovalo aj GPS a samozrejmosťou v tejto kategórii je aj NFC.

Trošku nás zamrzelo použitie staršieho Bluetooth v4.2, keď väčšina súčasných vlajkových lodí ponúka v5.0. Hoci aktuálne veľké benefity neuvidíte, ide o výbornú funkciu najmä do budúcna.

Čo sa kvality pripojenia týka, nemáme absolútne žiadne výhrady. Po celý čas sme telefón používali s dvomi SIM kartami a všetko fungovalo ako malo. Prepínanie medzi preferovanými kartami zvládne vstavaný nástroj ľavou zadnou a nemali sme absolútne žiadne problémy so žiadnym druhom signálu. Vynikajúce boli aj telefonáty, kde znovu pomohli ruchové mikrofóny, vďaka ktorým nás druhá strana počula čisto aj napríklad v spomínaných veterných podmienkach.

Fotoaparát: Tak toto čakal iba málokto

Už pred predstavením smartfónu Huawei Mate 10 Pro bolo zrejmé, že výrobca sa bude snažiť vylepšiť aj fotoaparát na svojej vlajkovej lodi. Naozaj málokto ale čakal, že telefón ponúkne takýto kvalitný foťák, ktorý v mnohých smeroch predbieha aj konkurenciu renomovaných značiek.

Najskôr si objasnime špecifikácie fotoaparátu. Nájdeme tu duálny 20+12MP fotoaparát s certifikáciou Leica, pričom oba fotoaparáty ponúkajú svetelnosť f/1.6. Znovu sa stretávame s kombináciou monochromatického a farebného senzoru, čoho výsledkom by mali byť ostrejšie fotografie, ale aj rôzne atraktívne funkcie.

Medzi tie patrí napríklad efekt rozmazaného pozadia či 2-násobný bezstratový zoom. K týmto funkciám sa dostaneme neskôr, najskôr musíme vychváliť fotoaparát ako taký. Ten je totiž schopný produkovať špičkové fotografie porovnateľné s najlepšími fotosmartfónmi na trhu. Fotografie majú vynikajúcu úroveň detailov, za čo zrejme vďačíme práve 20MP monochromatickému senzoru. Okrem toho ale ponúkajú aj dobrý dynamický rozsah a fantastické výsledky v tme a horšom osvetlení. Skvelo funguje aj optická stabilizácia, ktorá okrem videí pomáha práve pri fotografiách v horších svetelných podmienkach.

Galéria fotografií:

Zachytené fotografie sú naozaj veľmi pekné a mnohým z nich nemáme čo vytknúť. Nie úplne každá fotografia je ale stopercentná. Občas sa nám stalo, že niektoré fotografie pôsobili celkovo tmavým dojmom, čo malo za následok aj neprirodzené farby. V drvivej väčšine prípadov však stačí jednoducho stlačiť spúšť a dočkáte sa fantastického výsledku.

Ukážka rôznych efektov dosiahnuteľných s režimom Široká clona

Môže za to aj implementácia umelej inteligencie. Tá totiž dokáže rozoznať scénu, ktorú fotíte a tomu prispôsobí nastavenia postprocesu fotografie. Fotoaparát napríklad sám rozozná, keď fotíte jedlo, krajinu, text, alebo mačku či psa. Musíme uznať, že toto rozoznávanie funguje skutočne skvele. Samotné aplikované úpravy nie sú nijako drastické, ale sú použité s citom. Je vidieť, že tu hrala rolu aj spoločnosť Leica, ktorá bola celý čas súčasťou vývoja fotoaparátu po hardvérovej aj softvérovej stránke.

Predný fotoaparát má rozlíšenie 8 MP a svetelnosť f/2.0. Znovu ide o nadpriemerný snímač schopný robiť veľmi pekné fotografie. Nás prekvapil naozaj veľmi dobre fungujúci efekt rozmazaného pozadia aj pri použití jediného predného fotoaparátu – výsledky niekedy konkurovali tomu, čo dokáže duálna sústava na zadnej strane. Aj tu sa do hry zapája umelá inteligencia, ktorá pracuje veľmi dobre.

Najviac rôznych funkcií ponúkne zadný fotoaparát. Priamo na domovskej obrazovke aplikácie Fotoaparát máte na výber niekoľko základných režimov – Širokouhlá clona, ktorá rozmaže pozadie, Režim portrét, ktorý rozmaže pozadie pri fotografovaní z väčšej vzdialenosti a Pohyblivý obrázok, ktorý zachytí s fotografiou aj krátke video.

Potiahnutím zľava sa však zobrazí obrovská mriežka plná režimov. Je ich tu okrem automatického nastavenia až 13, od čiernobielych fotografií cez nočné zábery a časozberné snímanie až po špeciálny režim pre fotografovanie jedla, ktorý je ale vlastne zbytočný, pretože to zvládne aj umelá inteligencia v telefóne.

Režimy sú naozaj bohaté na funkcie a ponúknu vám množstvo možností ako fotiť atraktívne fotografie, ale aj vyrábať zaujímavé videá, napríklad so spomalením. Skúsenejších fotografov poteší profesionálny režim, ktorý aktivujete potiahnutím drobnej šípky nad spúšťou.

Potiahnutím sprava sa objavia základné nastavenia. Tu si môžete vybrať napríklad aj rozlíšenie videa – to je možné natáčať v 4K rozlíšení s frekvenciou 30 FPS, vo Full HD rozlíšení s frekvenciou 60 FPS alebo 30 FPS a v ďalších nižších rozlíšeniach.

Kvalita videa je znovu na veľmi dobrej úrovni. Stabilizácia funguje dobre najmä pri 1080p rozlíšení, no veľmi kvalitné je aj 4K video. Na testovacej vzorke môžete vidieť jav, ktorý sa pri videu z času na čas objavil tak, ako pri fotografiách. Pri zatiahnutej oblohe boli zobrazené farby trošku nereálne, v tomto prípade presýtené. Úroveň detailov bola však vynikajúca a pochváliť musíme aj fantastický zvuk – najmä pri videu vedľa bytovky fúkal obrovský vietor, no telefón správne nahral iba ostatné zvuky.

Celkovo patrí fotoaparát na Huawei Mate 10 Pro medzi jeho najsilnejšie stránky. V teste portálu DxOMark dosiahol druhé najvyššie skóre 97 bodov, iba jeden bod za rekordom, o ktorý sa postaral Google Pixel 2. Hoci toto nemusí byť pre vás smerodajné, môžete si byť istí, že Mate 10 Pro má jeden z najlepších fotoaparátov na trhu. Oproti spomínanému Pixelu sa napríklad môžete tešiť na obrovskú porciu extra funkcií a fotografických režimov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+