MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Nový Android s umelou inteligenciou a desktopovým prostredím

Huawei Mate 10 Pro prichádza na náš trh ako jeden z vôbec prvých smartfónov, ktoré ponúkajú predinštalovaný Android 8.0 Oreo. Systém je už tradične obohatený o nadstavbu EMUI, tentokrát vo verzii 8.0. Zmeny v nadstavbe zo strany výrobcu nie sú oproti predchádzajúcim verziám obrovské, no poteší vynikajúca optimalizácia nových funkcií štandardného systému Android do prostredia EMUI.

Prakticky nezmenená ostala zamknutá obrazovka – tu nájdete štandardné zobrazenie hodín, prejdených krokov a prednastavené automatické zmeny pozadia. Ide o šikovnú fičúru, ktorá nám síce na iných zariadeniach nechýba, no na modeloch Huawei ju nechávame zapnutú. V čase odomykania odtlačkom zamknutú obrazovku aj tak často obchádzame, no keď ju rozsvietime, vždy sa potešíme atraktívnym novým pozadiam.

Už štandardne je zmenený aj launcher, ktorý je od základu bez tlačidla pre menu s aplikáciami, no už niekoľko verzií systému je ho možné pridať cez nastavenia. Vôbec by sme sa ale nenahnevali, keby sa Huawei pozrie aj na túto časť svojho systému a graficky ju prispôsobí novým trendom. Kým menu s nastaveniami či lišta s notifikáciami a rýchlym spustením prešli v poslednej dobe veľkými zmenami, samotný launcher ostáva nezmenený a je pomerne zastaraný. Všetko ale vyrieši alternatívny Nova Launcher, ktorý sme si po niekoľkých dňoch nainštalovali aj my.

Kombinácia Nova Launcheru s ostatnými prvkami EMUI 8.0 bola naozaj fantastická. Jednoducho sme obišli tú časť systému, ktorá sa nám nepáčila a zároveň sme si mohli užívať vylepšenia, ktoré tu ponúka Huawei. To znamená praktická a prispôsobiteľná lišta s rýchlym spustením s množstvo užitočných ikon, prehľadné usporiadanie nastavení s vítanou možnosťou zobrazenia tmavého menu, čo ide ruka v ruke s použitým AMOLED displejom, ale napríklad aj fantastickú implementáciu nových skratiek na ikonách aplikácií na domovskej obrazovke či v menu s aplikáciami. Huawei dokonale optimalizoval svoje vlastné aplikácie, a tak napríklad dlhé stlačenie aplikácie telefón vyvolá vynikajúce skratky pre najčastejšie volané čísla či možnosť rýchlo pridať nový kontakt. Dlhé stlačenie ikony Fotoaparátu zasa vyvolá skratky pre pohyblivú snímku, snímku so širokouhlou clonou, video alebo selfie. Podobne sú optimalizované aj ďalšie aplikácie od výrobcu, čo veľmi chválime.

Zároveň musíme skonštatovať, že systém funguje extrémne rýchlo. Celková práca s nastaveniami, funkciami, prechody medzi obrazovkami a animácie sú extrémne plynulé a používanie telefónu je tak naozaj pohodlné.

Aj v systéme však máme jednu výhradu, ktorú prízvukujeme už niekoľko generácií Huawei smartfónov. Práca s upozorneniami na zamknutej obrazovke je veľmi obmedzená. Upozornenia môžete odstrániť, aj na to však potrebujete vykonať extra námahu a spraviť skutočne dlhé gesto potiahnutia do strany. Krátke gesto nespraví nič, stredne dlhé gesto zobrazí možnosti nastavenia upozornení či možnosť odložiť upozornenie na neskôr. Okrem toho môžete kliknutím na upozornenie prejsť do aplikácie, no to je všetko. Nemôžete s upozorneniami ďalej pracovať, aj keď to systém Android podporuje. Zo zamknutej obrazovky napríklad nemôžete archivovať mail, čo bolo pre nás zo začiatku skutočne frustrujúce. Ide síce iba o detail, no nevidíme dôvod, prečo by Huawei túto funkciu odobral, kým v iných častiach systému pridal zaujímavé možnosti.

Jednou z nich aj základný Always On displej, ktorý je ale ukrytý v nastaveniach bezpečnosti. Tu ho nájdete spolu s ďalšími nastaveniami uzamknutej obrazovky a funguje veľmi dobre, aj keď jeho funkcie sú okresané. Zobrazí iba čas, dátum a batériu, žiadne notifikácie. Stále ale ide skvelý doplnok a výborné využitie AMOLED displeja. Mrzí nás ale, že sa Huawei s touto funkciou viac nepohral. Našťastie, ide o niečo, čo je možné v budúcnosti zlepšiť softvérovou aktualizáciou

Súčasťou nového smartfónu Huawei Mate 10 Pro je aj prítomnosť umelej inteligencie vďaka čipu Kirin 970. Okrem funkcií fotoaparátu sa to prejavuje aj v predinštalovanom nástroji na prekladanie. Ten jednoducho rozpozná reč a preloží ju do vami vybratého jazyka. Nástroj v našom testovaní fungoval pomerne dobre, nie však bezchybne. Na výber je pomerne dosť jazykov, ktoré telefón rozpozná, okrem angličtiny aj francúzština, japončina a mnohé ďalšie. Slovenčinu tu ale nenájdete – tá sa nachádza iba v zozname jazykov, do ktorých je telefón schopný preložiť reč.

V rámci tejto funkcie je k dispozícii aj niekoľko režimov. Slová môžete hovoriť, môžete zadávať text alebo telefón nechať prekladať kompletnú konverzáciu. K dispozícii je aj možnosť rozpoznávania textu objektívom fotoaparátu, ale znovu platí, že telefón zvládne rozpoznať text iba v tých jazykoch, z ktorých vie prekladať aj v režime konverzácie. Prítomnosť tohto nástroja nie je vôbec na škodu a pri cestovaní sa môže hodiť. Veríme ale, že v budúcnosti Huawei vylepší presnosť rozpoznávania jazyka či ignorovanie prízvukov.

Huawei Mate 10 Pro prichádza aj s desktopovým prostredím EMUI Desktop podobným DeX od Samsungu. V tomto prípade ale nepotrebujete žiaden dok, stačí kábel, ktorým prepojíte telefón s monitorom. Pre pripojenie k bežným projektorom budete potrebovať redukciu z USB-C na DVI alebo HDMI, pri moderných monitoroch s USB-C vstupom vám bude stačiť klasický USB-C na USB-C kábel. My sme zatiaľ túto funkciu nestihli dostatočne otestovať, no v budúcnosti tomu budeme venovať samostatný článok.

Multimédiá: Stereo reproduktor, no žiaden 3,5mm jack

Nie je žiadnym prekvapením, že vlajková loď pre rok 2017 je ideálnym nástrojom pre prácu s multimédiami. Aj medzi vlajkovými loďami však nájdeme v tomto smere rozdiely a musíme skonštatovať, že Huawei Mate 10 Pro patrí k tým najlepším multimediálnym nástrojom na trhu. S jedným nedostatkom.

Tým je absencia 3,5mm jacku pre slúchadlá. Na absenciu tohto portu v nových smartfónoch sme si už zvykli. V tomto prípade je to ale trochu iné – veľmi podobne stavaný Huawei Mate 10, ktorý ani nemá označenie „Pro“, tento port má, no na Mate 10 Pro ho nenájdeme. To nás núti myslieť si, že jeho absencia nie je podmienkou pre dosiahnutie takéhoto dizajnu či funkcií, ale jednoducho prispôsobenie sa konkurencii. K dispozícii je aspoň pribalená redukcia a USB-C slúchadlá. Tie nie sú vôbec zlé, no majú zbytočne futuristický tvar, nie sú to klasické silikónové štuplíky. Aj preto sme museli mať hudbu pustenú oveľa hlasnejšie ako sme zvyknutí a v hlučných prostrediach nepomohlo niekedy ani to.

Dosť bolo ale vyplakávania nad chýbajúcim portom, ktorý postupne mizne zo všetkých smartfónov. Bluetooth slúchadlá to jednoducho vyriešia a ak ešte také nemáte, určite si ich zadovážte – do jedného či dvoch rokov to bude primárny spôsob počúvania hudby pri všetkých nových smartfónoch. Potešilo nás ale použitie stereo reproduktoru. Hoci primárny reproduktor je umiestnený stále v dolnej stene, nájdeme tu aj aktívny reproduktor nad displejom.

Ten sa síce svojím výkonom nemôže zrovnávať s tým hlavným, no je to aspoň čiastočné riešenie toho, keď spodný reproduktor zakryjete rukou, čo vôbec nie je ťažké. Táto sústava je tiež pomerne kvalitná, no pri vyššej hlasitosti je citeľné rozostrenie zvuku. To nie je zlé pri pozeraní videí, no pri počúvaní hudby predsa len zrejme uprednostníte spomínané slúchadlá či Bluetooth reproduktor.

Spolu s veľkým displejom a vynikajúcou výdržou batérie, ku ktorej sa dostaneme neskôr, môžeme skonštatovať, že telefón je na multimédiá ako stvorený. Práca s aplikáciami, prehliadanie webu, úprava textov, tabuliek či prezentácií a všetko ostatné je skutočne bezproblémové. Jedinú chybu tu vidíme v nedostatočnej optimalizácií niektorých aplikácií pre úzky a dlhý displej s pomerom strán 18:9. V aplikácii YouTube nie je žiadne tlačidlo orezania videa, a tak si budete musieť zvyknúť na čierne okraje. Trošku tu zamrzí aj spomínaná absencia HDR videí, ktoré napriek prítomnej HDR technológii displeja neprehráte v takomto režime. To sa snáď ale už čoskoro zmení. Dobre optimalizované sú aspoň predinštalované aplikácie vrátane tej na sledovanie videí.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+