MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Kompromis, ktorý oceníte

Nepovieme nič nové, keď pripomenieme, že predstavenie telefónov Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro bolo dosť kontroverzné. Pro verzia, ktorá by mala byť aspoň v niektorých smeroch nadradená, naopak v niektorých prvkoch zaostáva za klasickou Mate 10-kou. Nemá 3,5mm jack pre slúchadlá a má nižšie rozlíšenie displeja. Kým Mate 10 ponúka 5,9“ QHD displej so štandardným pomerom strán 16:9, Mate 10 Pro má dlhší a užší 6“ displej s FHD+ rozlíšením 1080 x 2160 pixelov. Napriek tomu však displej prináša aj vylepšenia – ide totiž o moderný OLED displej, kým klasický Mate 10 má IPS panel.

To je síce všetko pekné, no dôležité je, ako to vyzerá v praxi. Keďže u nás sa bude predávať iba Mate 10 Pro, klasický Mate 10 sme si mohli vyskúšať iba v demo sekcii tesne po predstavení a nevieme tak zhodnotiť, aké veľké sú rozdiely medzi displejmi. Povedať ale môžeme to, že Mate 10 Pro ponúka veľmi kvalitnú obrazovku, ktorá je ideálna na multimédiá, klasickú prácu s telefónom, ale aj prácu s tabuľkami či dokumentami. Vďaka tomu, že je telefón vyšší a užší, je tiež skvelý na multitasking s dvomi aplikáciami na jednej obrazovke. Ani raz sa nestalo, že by nám chýbalo vyššie rozlíšenie. Rovnako sme ani raz neboli schopní spozorovať pri bežnom používaní pixely a hoci by sme sa za QHD rozlíšenie nenahnevali, oceňujeme pridanú hodnotu v podobe dlhšej výdrže na jedno nabitie. K tomu sa ale dostaneme neskôr. Určite si to ale nenechajte ujsť, o výdrže batérie tohto skvelého telefónu by sme dokázali napísať samostatný článok.

Čo sa týka ostatných kvalít displeja, tu nemáme žiadne veľké výhrady. Pozorovacie uhly sú dokonalé, vynikajúci je aj maximálny jas a používanie v exteriéri – tu telefón konkuruje tým najlepším na trhu. Displej dokonca disponuje funkciou HDR, ktorú využijete v čoraz väčšej ponuke videí, seriálov a filmov z rôznych služieb. Samozrejme, tieto služby musia ponúkať svoj HDR obsah aj pre Huawei Mate 10 Pro, čo ale nie je vždy samozrejmosťou. Ani v aplikácii YouTube sme nenašli žiadne podporované HDR videá, ktoré na iných zariadeniach s HDR displejom zobrazia možnosť prehrania videa s touto technológiou.

Kde možno trošku zaostáva je zobrazovanie farieb. Tie sú síce pomerne realistické, no niekedy možno nie je trošku saturácie navyše úplne na škodu. Určite si nájde svojich fanúšikov, no podľa nášho názoru za špičkou ešte trošku zaostáva. Toto ale rozhodne nie je rozhodujúci faktor medzi Huawei Mate 10 Pro a ostatnými vlajkovými loďami na trhu. Displej je viac ako výborný a to, že nie je najlepší v tomto smere, vynahradzuje telefón v iných, možno ešte dôležitejších kategóriách.

Potešil nás aj kvalitný nočný režim, vďaka ktorému je aj používanie telefónu za tmy jednoduchšie a pohodlnejšie pre oči. Tento režim je možné spúšťať podľa plánu, no ocenili by sme aj možnosť spúšťať ho podľa aktuálneho západu a východu slnka. To je ale iba naša osobná preferencia – zvykli sme si aj na dopredu nastavený režim.

Výkon a pamäť: Špičkový procesor, horšia GPU

Huawei Mate 10 Pro je vybavený najnovším čipom HiSilicon Kirin 970, RAM s kapacitou 4/6 GB a vnútornou pamäťou so 64/128GB kapacitou. My sme mali na testovanie výkonnejší model v konfigurácii 6 GB/128 GB a výsledok stál rozhodne za to.

Čísla benchmarkov hovoria samé za seba, no telefón napriek tomu prekvapil svojou fantastickou rýchlosťou. Bez pochýb môžeme povedať, že ide o jeden z najrýchlejších Android smartfónov na trhu. Či sa jedná o spúšťanie aplikácií, načítavanie veľkých súborov alebo akúkoľvek náročnú operáciu, telefón zvládne všetko bez akýchkoľvek problémov.

Kapitolou samou o sebe je fantastický multitasking – bežne sa nám stávalo, že sme mali otvorených 15+ aplikácií súčasne a každú sme mohli otvoriť bez akéhokoľvek dodatočného načítavania. Toto nezvládne ani veľa ďalších smartfónov na trhu so 6 či viac GB RAM. Nevieme presne povedať, či ide o výhodu systému Android 8.0 Oreo, ktorý je v telefóne predinštalovaný, alebo je to dôsledok skvelej optimalizácie nadstavby EMUI, no výsledok je vynikajúci.

Zaujímavé je rozhodnutie spoločnosti nepoužiť v štandardnom dual-SIM modeli aspoň hybridný slot na microSD kartu. Nám osobne to neprekáža – 128 GB pamäte je dvakrát viac, ako potrebujeme k plnohodnotnému používaniu telefónu, no určite sa nájdu používatelia, ktorým bude obľúbený slot chýbať.

Jedinou nevýhodou v smartfóne Huawei Mate 10 Pro je slabší výkon grafickej karty Mali-G72 MP12. Nevieme s určitosťou povedať, či sú populárne hry jednoducho lepšie optimalizované na grafické čipy Adreno, no herný výkon smartfónu zaostal za našimi očakávaniami. Hoci sme spustili všetky hry, ktoré sme testovali, stretli sme sa s opakovanými zaváhaniami a drobnými seknutiami. Našťastie, problémy neboli natoľko veľké, že by boli hry nehrateľné, no s niečím podobným sme sa na vlajkových lodiach v tejto cenovej kategórii nestretli. Ak je pre vás smartfón zároveň hlavným zdrojom hernej zábavy, možno tu narazíte na drobný problém. Ak sa ale na telefóne hráte iba veľmi ojedinele a nie tie najnáročnejšie hry, tieto drobné zaváhania vám určite nepokazia inak fantastický dojem Mate 10 Pro.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
2.11.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+