MojAndroid

Spoločnosť Huawei predstavila v rámci veľtrhu IFA 2018 čipset Kirin 980. Najnovšie srdce mobilných zariadení nielen posúva ponímanie výkonu na novú úroveň, ale tiež predznamenáva ďalší vývoj v oblasti mobilnej umelej inteligencie.

Kirin 980 je prvý komerčný čipset na svete so 7nm produkovaný výrobnou technológiou od spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturer (TSMC). Spája najvyšší výkon v top triede so širokými možnosťami konektivity a pozoruhodným výkonom spracovania Dual NPU AI.

“Minulý rok sme svetu ukázali potenciál umelej inteligencie v smartfóne s modelom Kirin 970. Tento rok prichádza jeho pokračovateľ – všestranný čipset, ktorý nielenže ponúka výnimočné schopnosti umelej inteligencie, ale prináša aj špičkový výkon,” povedal počas prezentácie novinky Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group. “Model Kirin 980 je vybavený úplne novým procesorom, GPU a duálnym NPU. Je to nekompromisný motor pre ďalšiu generáciu špičkových produktov.”

Prvý procesor vyrobený 7 nm technológiou

7nm technológia od spoločnosti TSMC umožňuje čipsetu Kirin 980 skombinovať 6,9 miliárd tranzistorov s rozmermi 1 cm2, čo predstavuje 1,6-násobok v počte tranzistorov oproti predchádzajúcej generácii. V porovnaní s 10-nanometrovým procesorom prináša o 20 % vyšší výkon a 40 % zníženie spotreby energie čipu. Jadrá tohto procesora sú o 75 % výkonnejšie a o 58 % efektívnejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Kirin 980 umožňuje rýchlejšie spustenie aplikácií, lepší multi-tasking a všeobecne príjemnejší užívateľský zážitok.

Procesor obsahuje aj novú grafickú jednotku Mali-G76. Tá ponúkne o 46 % vyššiu výkonnosť pri spracovaní grafiky s o 178 % vyššou energetickou účinnosťou oproti predchádzajúcej generácii.

Druhá generácia umelej inteligencie

Duálny neurálny procesor v Kirin 980 zdokonaľuje i AI na zariadení v zmysle vyššej výkonnosti a druhej generácie umelej inteligencie v telefónoch. Vďaka synergii dvoch NPU dokáže rozpoznať obraz rýchlejšie ako by dokázali dva samostatné procesory.

Fotografické vlastnosti

Kirin 980 dosiahol rýchlosť spracovanie 4 600 snímok za minútu, čo je o 120% viac v porovnaní s predchodcom. Okrem 46 percentného nárastu rýchlosti spracovania dát v porovnaní s jej predchodcom ponúka aj lepšiu podporu pre konfigurácie viacerých fotoaparátov v jednom smartfóne. Prináša tiež úplne novú technológiu reprodukcie farieb HDR, ktorá dokáže manipulovať s kontrastom či vyzdvihnúť objekty na rôznych miestach záberu. Kirin 980 navyše využíva riešenie Multi-pass, ktoré redukuje šum bez strát v detailoch obrazu,
čo výrazne pomáha pri scénach s nízkym osvetlením.

Huawei AI Cube

Huawei AI Cube je inteligentný reproduktor s podporou hlasovej asistentky Alexa a zároveň 4G router v jednom. Novinka je tiež oficiálnym debutom spoločnosti Huawei na formujúcom sa trhu s inteligentnými reproduktormi.

“Ako spoločnosť s vedúcim postavením v technologickom odvetví sa Huawei zaviazala poskytovať bezproblémové možnosti konektivity a užívateľských zážitkov. Za týmto účelom aktívne posilňujeme produktové portfólio a rozširujeme škálu zariadení s technológiou AI, pričom AI Cube je najnovším prírastkom,” povedal Richard Yu, CEO Huawei Consumer Business Group na oficiálnej prezentácii. “Ide o reproduktor s umelou inteligenciou, ktorý sa môže pochváliť celou sériou inovatívnych funkcií.”

Reproduktoru nechýba pripojenie WiFi ani LTE, čím spĺňa vysoké nároky na konektivitu, ktoré sa od takéhoto zariadenia očakávajú. Dokáže spolupracovať aj s hlasovou asistentkou Alexa od Amazonu. Používatelia môžu komunikovať s Alexou prirodzene a prostredníctvom svojho hlasu získať prístup k viac ako 50 000 schopnostiam Huawei AI Cube. Výrobca sľubuje vysokokvalitný čistý zvuk a basy bez skreslenia.

Základné parametre:

  • rozmery: priemer základne 116 mm, výška 218 mm
  • hmotnosť: 900 gramov
  • konektivita: WiFi, LTE (4G)
  • výkon reproduktora: 15 W
  • vstup pre 4 mikrofóny

Ďalšie články k téme:

Náš tip
Huawei Mate 10 Pro dostáva GPU Turbo balíček | AKTUALIZÁCIA
Náš tip
Huawei Mate 20 Lite oficiálne: 6,3″ displej, Kirin 710 a 3750 mAh batéria
31.8.2018
Zdroj: tlačová správa

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+