Vývojári dostávajú do rúk zariadenie založené na platforme ARM. Vznikla v spolupráci spoločností Google a Huawei a ide o hrubý hardvér, konštrukciu určenú pre vývojárov, ktorá môže istým spôsobom pripomínať populárne zariadenie Raspberry Pi.
Huawei toto zariadenie nazýva HiKey 960. Na platforme ARM ponúka najnovší osemjadrový procesor HiSilicon Kirin 960, GPU Mali-G71, 3 GB RAM či 32 GB úložného priestoru. Toto hardvérové zariadenie obsahuje výbavu na približne rovnakej úrovni ako súčasné smartfóny.
Zariadenie obsahuje dva porty USB 3.0, jeden port USB typu C, Wi-Fi a tiež Bluetooth vo verzii 4.1. K dispozícii bude tiež plnohodnotný HDMI konektor, ktorý podporuje rozlíšenie 1920 x 1080 pixelov. Vstavaný GPU čip je však schopný spracovávať obrazovú zložku až v rozlíšení 4K. HiKey 960 bude obsahovať aj voľné piny pre prispôsobenie samotnými vývojármi.
Operačným systémom je v prípade HiKey 960, ale aj slabšie vybavenej verzie HiKey 620 open-source Android s oficiálnou podporou zo strany Google. Cena za zariadenie HiKey 960 predstavuje približne 240 dolárov. Začiatkom mája sa dostane do predaja v prvej vlne pre USA, Európsku úniu a Japonsko.
Zdroj: phonearena
S tou cenou to môže byť len sotva konkurencia pre RPi ?.
radsej pojdem do takejto masiny s plnou podporou ako do sračky typu malina za 50 eur
Vždy záleží na čo to chceš použiť.
Áno, lebo Huawei je záruka podpory a kvality :D
Mimochodom, kde si nabral ten pocit, že RPi má slabú podporu?
no porovnavat to s Androidom asi nebudeme že :)
A s čím teda keď to beží na Androide?
Beží na tom Android-AOSP a iné distro Linuxu ako napríklad Armbian a nájdu sa ešte nejaké distro čo pre neho sa urobia porty ;-)
Zdá sa , že nerozumieš podstate toho, čo som napísal. Ja ti nekážem kupovať, jedno alebo druhé. No toto konkurencia pre malinu nie je. Pretože malina je open source projekt, bez OS za ,,babku” s využitím od edukatívnych účelov, cez kutilské vynálezy, až po multimediálne centrum. Nie je to Android krabička, bez krabičky za $240.
Ja osobne používam maliny od jednotky a tá trojka je už výkonovo slušná a ako multimediálne centrum je to najlepšie čo sa dá kúpiť za tie prachy. A podpora u maliny? Myslím, že si robíš, srandu, lebo nič nemá za sebou tak obrovskú komunitu ako je RPi :) .
mozes tam sice nahrat android ale rootu sa nezbavis :) takze telku od magia, pripadne horizon go nerozbehas, takze radsej investujem do android boxiku, nainstalujem poho appky, kupim z ciny ovladac za 5 eur (ak v baleni nieje) a pozeram telku, pripojit disky nieje problem (ntfs zvlada bez problemov)… kodi je dobre pre toho kto pouziva addons, inac je to des a hroza s tym pozerat, perfectplayer je light jednoduchy, svizny a ucinny (nahadzem playlist, loga a epg a fičim)
Za 240€ sa ti rozhodne taká mašinka akou to plánuješ mať neoplatí. A rozhodne to nieje konkurencie pre malinu :D. Sxe má pravdu v tomto. Malina je skutočne pre kutilov, edukatívnosť, dokonca sa to využíva aj v officoch na kódenie, robotika atď. atď.. PI má obrovskú podporu komunity a je rozhodne na pováženie, ktoré zariadenie jej má viac. Či android alebo malina (inak napísané Unix a momentálne aj WIN). Je rozdiel dať do 40€ za RPi a rozdiel 240 do tohoto. Skutočný majstri dokážu vytrieskať z RPi maximum za malú koštovku. Google sa asi snaží pretekať ale tam kde nik s ním ani nezávodí.
super tak si kupim malinu a budem sa z toho tesit ze mozem kutilovat a experimentovat a edukativne sa vzdelavat, no co z toho ked si telku cez to nepozrem :D
alebo doplatim viac nahodim appku a pozeram :D
na multimedia su ine zariadenia a neporovnatelne lacnejsie. Maju dialkac, krabicku, priestor na disk, … proste komplet.
Toto je koli cene zbytocne zariadenie. Za tie prachy si uz rovno kupim prtavy notebook s HDMI napr. Lenovo IdeaPad 100S ktory stoji kolo 180-190€.
jop to mas pravdu su lacnejsie, dokonca nieje problem zohnat boxik s androidom za cenu nižšiu než malina :)
Potom nechápeš zmysel maliny a jeho hardvéru. Potom tu nefabuluj :). Inak rPI je tiež multimediálne zariadenie len treba vedieť. A za 240 si radšej už kúpim xbox one než toto. Takže znova budem tvrdiť, že to nieje konkurent pre malinu ani s náhodou :).
netvrdim ze to nieje multimedialne zariadenie ale si daleko viac obmedzeny… proste vela appiek na tom nespustis co sa tyka telky
To je síce možné, len ide o to, že práve rPI je všestrannejšie zariadenie a nieje určené pre konkrétnu “jednotku vykonávania”. Mne práve beží cloud server a webový server na PI3. Niektorí ľudia z toho majú robota, iný cez to ovláda celý dom a ďalší zasa uzamykanie miestností alebo secure system. A ak budem chcieť nahodím tam systém, ktorý mi jednoducho multimédiá bude podporovať a bude tam toho mrte. Totiž komunita u tohoto produktu je naozaj obrovská a ako som spomínal ide to cez školy, firmy až po domácich kutilov. A pre to bude aj viac využívaná ako toto zariadenie, ktoré stojí toľko čo nový telefón a komunitu robia aj bežný ľudia a vývojári, ktorí nebudú ochotní vyhadzovať prachy za niečo také predražené. Malina je rozhodne dostupnejšia. Pri rPI som sa ale rozhodne necítil nijak obmedzený. A pre konkrétne veci čo potrebuješ sa dá nájsť toho veľa. Musíš len vedieť čo chceš a vedieť s tým narábať.
A zrovna tieto “dosečky” sú určené práve pre kutilské práce len než na to aby sa hrali na multimédiá.
Za menší peniaz si totiž zaistíš aj xbox one, čo plne nahradzuje akékoľvek multimediálne centrum a navyše tam môžeš smažiť aj hry a nie práve 100% využiteľná doska za 240€.
Osobne mi je jedno čo si kto kúpy a načo to bude používať, ale rozhodne treba obhájiť na čo slúži Raspberry poprípade tieto plošáky a aby sa tu nevytvárali fabulácie alebo dokonca o podporách.
Plus moja otázka smeruje na teba z čoho usudzuješ že pri užívaní maliny budeš viac obmedzený? To je proste len nevodomosť. Inak android beží na linux jadre.
Navyše podľa mňa ani nechápeš načo slúži a k čomu je dobré rPI.
Ty si ale absolútne vôbec nepochopil o čom tieto zariadenia sú. Píšeš tu len o multimediálnom využití, no to bude len okrajové využitie danej platformy. Takéto “hračky” slúžia primárne na experimentovanie, vzdelávanie sa, vývoj,…
Ja osobne som ešte nikdy nemal na maline android. Vždy používam nejakú distribúciu s kodim, teraz už dlho OSMC. Kodi mi vyhovuje na všetky účeli, krásne si načítava knižnicu, nemám s tým problém.
Ja TV moc nekukám a keď, tak mám Skylink. V budúcnosti plánujem poriešiť aj to cez malinu, SAT>IP protokol a TVheadend server, ktorý mi pôjde tiež na maline.
Ale samozrejme, ty používaj čo ti vyhovuje, nebránim ti v tom. Len stále tvrdím, že toto nie je konkurencia pre malinu. Hlavne kvôli tej vysokej cene, ale aj kvôli Androidu.
to ja ti tvrdim ze je to konkurencia ak to chces pouzivat na to čo ja :)
Pre teba ako jednotlivca možno áno, ale globálne určite nie.
“…HiKey 960 bude obsahovať aj voľné piny pre prispôsobenie samotnými vývojármi…”
“…HiKey 960 comes with a variety of pins, so developers can hook up whatever they want to the board…”
Takto to dopadne, ked to preklada clovek, ktory sa v tom nevyzna!
az tak mimo to nie je. V podstate je pravda, ze ide o prisposobenie. Vyvojar si takto prisposobi zariadenie pridanim dalsich komponentov, alebo rozhrani.
“prisposobenie” a “pripojenie” urcite nie je to iste…
ved to ani nie je doslovny preklad