MojAndroid

Vybrané smartfóny čínskeho výrobcu Huawei by už v dohľadnej dobe mohli obsahovať pozoruhodný prvok – okrúhly displej umiestnený okolo zadného fotoaparátu. Informuje o tom portál LetsGoDigital, ktorý vychádza z čerstvo udeleného patentu.

Podobné patenty väčšinou prezentujú víziu budúcnosti, na ich praktické využitie čakáme roky a neraz sa ani nedočkáme. V prípade tejto technologickej vychytávky to však vyzerá celkom nádejne.

Huawei patent získal 20. marca, no o udelenie požiadal už v polovici minulého roka. Podstatné je to, že okrem strohého popisu obsahuje 15 produktových snímok s ukážkami praktického využitia dotykovej plochy úzkeho displeja, k čomu sa pridávajú aj dodatočné popisky.

Tieto skutočnosti naznačujú, že ide o vec, ktorej sa inžinieri venujú už nejaký ten čas. Aktuálne sa preto dosť odvážne špekuluje, že netradičný displej by sa mohol prvýkrát objaviť v rámci očakávanej rodiny Huawei Mate 40. Ako pravdepodobný kandidát sa javí výkonný model Huawei Mate 40 Pro.

Celá myšlienka vychádza z toho, že okrúhly displej okolo šošoviek fotoaparátu bude využívaný pre dotykové ovládanie bežných funkcií smartfónu, ako aj pre zobrazovanie základných informácií.

Viacero možností využitia

Napríklad sa tu zobrazí upozornenie na prichádzajúci hovor, ktorý môže používateľ pomocou dotykového gesta prijať, zrušiť alebo naň reagovať sms správou. Ďalej sa tu bude zobrazovať obsah prijatých správ, aktuálny čas či upozornenie na zvoniaci budík. Chýbať ale nemá ani ovládanie priblíženia pri fotení, úprava úrovne hlasitosti alebo dokonca gesto pre posun strán pri čítaní textu.

Huawei to podľa všetkého má poriadne prešpekulované a snaží sa docieliť aby jednotlivé gestá pôsobili veľmi intuitívne. Nápad je to rozhodne zaujímavý, no až reálne používanie ukáže, do akej miery je to vlastne praktické.

Minimálne zobrazovanie upozornení vyzerá lákavo. Patent však ukazuje použitie dotykového ovládania aj pri klasickom držaní smartfónu, kedy človek pozerá na displej, a to už určite bude vyžadovať trochu cviku. Vyriešiť bude potrebné aj ochranu tohto displeja.

Náš tip
Huawei AppGallery: Aký je obchod s aplikáciami od Huawei?

26.3.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+