MojAndroid
  • Podozreniam na zaujímavé praktiky spoločnosti Huawei momentálne čelí pobočka čínskeho giganta v Česku. Zamestnanci Huawei zbierajú citlivé dáta o úradníkoch a biznismenoch, s ktýrmi vedú obchodné jednania. Informácie následne vpisujú do interného systému, ku ktorému má prístup centrála spoločnosti v Číne.

Dvaja manažéri Huawei, ktorí v spoločnosti pracovali niekoľko rokov, českým reportérom anonymne popísali, ako to prebiehalo. Museli do interného systému okrem obchodných informácií vypĺňať aj detaily zo súkromia. Napríklad to, koľko má zákazník detí, akú sú jeho záujmy alebo ako je na tom finančne. Vyjadrenia týchto dvoch bývalých manažérov prišli nezávisle od seba. O tejto skutočnosti informoval irozhlas.cz.

Údajne získané informácie preberali zamestnanci Huawei aj na poradách s ľuďmi z čínskej ambasády. Mohlo ísť aj o špiónov, avšak to už zdroj nevedel.

“Prístup k informáciám, ktoré sú uložené v tomto CRM systéme je riadený výhradne z vedenia v Číne a dá sa veľmi zložito dohľadať a dokázať, kto k týmto citlivým dátam pristupuje a na čo ich používa,” povedal jeden z manažérov.

Huawei popiera spoluprácu s čínskou vládou

Spoločnosť Huawei niekoľkokrát verejne poprela, že by spolupracovala s čínskou vládou. Avšak povesť čínskeho technologického giganta je už značne naštrbená. Už v roku 2009 bol v Poľsku kvôli podozrenia zo špionáže zadržaný zamestnanec Huawei. Hneď na druhý deň ho spoločnosť prepustila.

Huawei sa nechal počuť, že činy tohto bývalého zamestnanca nemajú s Huawei nič spoločné. Tiež druhý zdroj potvrdil nezávisle na svojom bývalom kolegovi, že k informáciám o obchodných kontaktoch mala prístup aj čínska centrála. Jeho úlohou bolo zisťovať informácie o štátnych úradníkoch, ktorých potom spoločnosť pozývala na konferencie či cesty do Číny.

“Vždy boli vytipovaní vyšší úradníci (riaditelia oddelení a podobne). Interne som potom dostal úlohu doplniť do interného dokumentu osobné údaje o človeku alebo skupine, ktorá by mala ísť na referenčnú návštevu. Tento dokument slúžil pre české vedenie a čínsku centrálu.”

O tejto praxi vraj dlhodobo vedia aj české tajné služby. Podľa nich je to z obchodného hľadiska neštandardné a otázkou je, kde tieto informácie skončia. Civilná tajná služba BIS dokonca kvôli tomu usporadúva pre úradníkov a politikov bezpečnostné školenia. Počas nich BIS varuje, aby si ľudia dávali pozor a uvedomili si, že pri stretnutí s kýmkoľvek môže byť všetko čo povedia zaznamenané a odovzdané “cudzej moci”.

3G sieť na špehovanie občanov Severnej Kórey?

Ako všetci vieme, režim v Severnej Kórei nie je taký, na aký sme zvyknutí u nás. Ide skôr o diktatúru a vodca Kim chce mať všetko pod kontrolou. Takže niečo ako špehovanie občanov nie je v tejto krajine ničím výnimočným. Nové dokumenty, ktoré získal The Washington Post, spájajú spoločnosť Huawei s komerčnou sieťou 3G práve v Severnej Kórei.

Severná Kórea vyžadovala od spoločnosti Huawei to, aby mohla pomocou 3G siete sledovať svojich občanov, o čom Informoval Techcrunch.

Náš tip
Veľké zhrnutie kauzy USA vs Huawei: všetko, čo potrebujete vedieť
23.7.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+