MojAndroid

Asi každý majiteľ nových smartfónov značky Huawei vie, že im kvôli zákazu USA chýbajú Google aplikácie a práve z tohto dôvodu vyvíja výrobca vlastný systém. Čínska spoločnosť teraz dokonca podľa portálu GSMarena začala s distribúciou beta verzie HarmonyOS 2.0 pre vybrané modely.

K vývoju vlastného systému prinútila Huawei strata Google aplikácií

Pred rokom a pol vydalo americké ministerstvo obchodu zákaz predávať americké technológie spoločnosti Huawei. Okrem straty množstva dodávateľov komponentov stratili nové Huawei smartfóny certifikáciu Googlu. To znamená, že mohli využívať len otvorenú verziu systému Android(AOSP) bez Google aplikácií a obchodu Google Play. Čínska spoločnosť reagovala tým, že rozbehla vlastný obchod s aplikáciami AppGallery a oznámila vývoj vlastného systému. Prvá verzia HarmonyOS bola síce určená len pre smart televízory, ale druhú môžu využívať aj smartfóny a tablety.

Beta verzia je dostupná pre štyri smartfóny a jeden tablet

Beta verzia HarmonyOS 2.0 by mala byť dostupná formou OTA updatu pre smartfóny Huawei P40P40 ProMate 30 (vrátane 5G verzie) a Mate 30 Pro (vrátane 5G verzie). Okrem smartfónov ale výrobca myslel aj na tablet Huawei MatePad Pro (Wi-Fi, LTE a aj 5G model). Aby ste aktualizáciu získali, tak sa musíte najprv zaregistrovať na tejto webovej stránke v čínskom jazyku, Po registrácii obdržíte konfirmačný e-mail a následne by pre vaše zariadenie mala byť aktualizácia k dispozícii.

Majiteľov týchto zariadení určite poteší, že aj v prípade inštalácie beta verzie HarmonyOS 2.0 sa môžu bez problémov vrátiť k systému Android s nadstavbou EMUI 11. Práve nadstavba EMUI 11 bola predprípravou na nový systém a má s nim spoločnú väčšiu časť kódu. Jeho grafické rozhranie je ale odlišné, čo je aj výhoda, pretože je prispôsobiteľné pre rôzne typy zariadení. Dá sa jednoducho aplikovať na smartfóne, tablete, smart televízore alebo dotykovom displeji v automobile.

HarmonyOS 2.0 dokáže samozrejme spúšťať Android aplikácie, ale okrem nich by mal mať k dispozícii aj vlastné aplikácie. Huawei vydal pre vývojárov IDE plus emulátor na testovanie aplikácií a navyše pre nich vyhlásil developerskú súťaž v hodnote 230 tisíc dolárov. Dokonca nedávno začal lákať na HarmonyOS aj konkurenčných výrobcov, aby rýchlejšie rozšíril jeho podiel na trhu.

Náš tip
Qualcomm Snapdragon 678: Výkonnejšia a efektívnejšia stredná trieda
17.12.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+