MojAndroid

Virtuálne sme sa dostali do čínskeho Shenzenu, kde nám Huawei ukázal príklady rôzneho využitia 5G sietí v praxi. Čínska spoločnosť na tieto účely zriadila špeciálny priestor s názvom Galileo Hall. Hneď pri vstupe sme mali možnosť vidieť najdôležitejších ľudí, ktorí sa v minulosti významne podieľali na vývoji nových technológií.

huawei-galileo-5g

Zaujímavosťou je, že tam nechýbal napríklad ani Steve Jobs. Následne sme vošli do hlavnej miestnosti, ktorá vyzerá, akoby bola z budúceho storočia. Rozdelená je do piatich hlavných častí, ktoré dostali pomenovanie po planétach Slnečnej sústavy:

  • Mars (sila)
  • Saturn (spolupráca, fungovanie ekosystému)
  • Jupiter (vývoj)
  • Venuša (skvelá, nová generácia sietí pre lepší život)
  • Merkúr (komerčné účely využitia)

V strede miestnosti je umiestnená planéta Zem, ktorá sa pomaly otáča. Predstavuje svet, ktorý je kompletne prepojený 5G technológiou. V úvodnej časti prehliadky sme mali možnosť vidieť anténu, ktorú vyvinula spoločnosť Huawei. Váži len 28 kilogramov a dokáže ju zdvihnúť jeden človek.

huawei-galileo-5g

Rôzne možnosti využitia

Medzi hlavné výhody sietí 5. generácie patria nielen vyššie prenosové rýchlosti, ale aj nižšia latencia. To nám otvára viaceré možnosti využitia v rôznych oblastiach. Či už ide o herný priemysel, zdravotníctvo, dopravu a podobne.

Vďaka vyšším rýchlostiam nie je problém sledovanie 8K prenosu. Napríklad pri sledovaní športového podujatia je možné napríklad rozdelenie obrazovky na viac častí a sledovať na nich napríklad konkrétnych hráčov.

huawei-galileo-5g

5G má nesporné výhody aj v rámci IoT (Internet of Things), teda smart zariadení, ktoré medzi sebou dokážu komunikovať. V ukážke sme tiež mohli naživo vidieť robota, ktorý dokáže na kartu vygravírovať text, ktorý mu zadáte.

Cena 5G smartfónov rapídne klesá

Spomenuté bolo aj to, že zatiaľ čo v minulom roku prvé 5G smartfóny stáli viac ako 1200 eur, dnes už kúpime modely aj za 300 eur. Takéto rapídne znižovanie cien 5G smartfónov je možné vďaka rýchlo napredujúcemu vývoju. Pre porovnanie, podobné zníženie cien 4G smartfónov trvalo asi trikrát dlhšie.

huawei-galileo-5g

V neposlednom rade sme mali možnosť vidieť porovnanie rýchlostí 4G a 5G, to ale pre nás nebolo ničím novým, keďže tieto testy sme už niekoľkokrát robili aj naživo na Slovensku.

Náš tip
Android 11 môžete neoficiálne nainštalovať na tieto smartfóny
25.11.2020

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+