MojAndroid

Profesionálni aj amatérski fotografi majú počas leta o dôvod naviac fotiť so svojím smartfónom. Celosvetová súťaž Huawei Next Image je v plnom prúde a na jej víťaza čaká 10 000 EUR. Okrem toho sa však hrá aj o ďalšie hodnotné vecné ceny. Súťaží sa pritom v šiestich kategóriách, pričom jednou z nich je aj kategória Story Board, v ktorej vytvárate príbehy z deviatich fotografií uložených v koláži.

Tipy a triky pre vytváranie koláži a tzv. Story Boardov

Story Board, alebo jednoducho koláž, je príbeh vyrozprávaný viacerými (v tomto prípade deviatimi) fotografiami, ktoré sú uložené do logického sledu. Viacero fotografií prináša so sebou väčšiu kreatívnu voľnosť, ale zároveň aj niekoľko nových problémov. Tým prvým, ku ktorému sa pravdepodobne dostanete, je nedostatok fotografií. Ak máte v pláne vytvoriť Story Board, určite foťte viac ako obyčajne. Vybrať z fotografovania jednu-dve najlepšie snímky a tie neskôr odprezentovať je oveľa jednoduchšie ako poskladať kompletnú koláž z deviatich fotografií.

Pri fotení tiež myslite na kompozíciu – pri mriežke 3×3 sa často dostanete do situácie, keď budete musieť štandardné fotografie s pomerom strán 4:3, resp. 16:9, výrazne orezávať. Aj preto už pri fotení myslite na to, že s fotografiami budete musieť neskôr agresívne pracovať a pravdepodobne z nich veľká časť ubudne.

Okrem toho nezabúdajte na to, že fotografie by mali spolu ladiť už na prvý pohľad. Vyzerá to oveľa lepšie, ako keď je každá fotografia diametrálne odlišná od tej ďalšej. Skúste preto kombinovať komplementárne farby, ktoré sa k sebe prirodzene hodia. Komplementárne farby sú uložené vo farebnom kruhu (na obrázku vyššie) tesne pri sebe a aj v koláži vyzerajú takéto fotografie krajšie. Prípadne môžete jednoducho zvoliť veľmi podobné odtiene tej istej farby a dosiahnete podobný efekt. Šikovným trikom ako dosiahnuť uniformitu farieb na obrázku, je použiť všetky fotografie čiernobiele.

Okrem samotnej fotografie musíte pri vytváraní koláží myslieť oveľa viac na to, čo chcete výsledkom povedať. Zo samotného názvu Story Board je zrejmé, že koláž má rozpovedať nejaký príbeh. K tomu môžete použiť viacero nástrojov, veľmi obľúbené je zachytávanie rôznych emócií na tvárach ľudí a prezentovať takto určitý názor či charakteristiku spoločnosti. Zároveň môžu byť fotografie v Story Boarde uložené chronologicky a skutočne tak opisovať nejaký príbeh. Je iba na vás, aký systém rozprávania príbehu pri vytváraní koláží zvolíte, možností je naozaj nekonečne veľa.

Ako využiť vlastnosti smartfónov Huawei P20 a P20 Pro pri fotografovaní koláží?

Ako sme už spomínali, jedným z najlepších trikov pri fotení koláží smartfónom je použitie čiernobielych fotografií. V tomto smere vám modely Huawei P20 a P20 Pro môžu extrémne pomôcť, keďže disponujú samostatným monochromatickým senzorom. Ten, keďže nezachytáva farby, dokáže oveľa lepšie zachytiť detaily fotografií.

Pri vytváraní koláží tiež oceníte pokročilé editačné schopnosti v smartfónoch Huawei. Priamo v galérii môžete fotografiu orezávať tak, aby nadobudla vami zvolený pomer strán. Okrem toho môžete upravovať aj množstvo ďalších prvkov fotografií a aplikovať na ne filtre. To je tiež veľmi šikovný spôsob, ako dosiahnuť celistvosť výslednej koláže – použitie rovnakého filtra.

Ide v podstate o iteráciu triku s čiernobielymi fotografiami, no tu máte oveľa viac možností. Ďalšou užitočnou funkciou v smartfónoch Huawei je možnosť pridať si fotografie z galérie medzi obľúbené. Pri vytváraní koláží budete často pracovať s desiatkami až stovkami záberov, z ktorých budete postupne vyberať tie najlepšie. Šikovná funkcia označenia fotky srdiečkom vám ju pridá do tejto užšej zbierky záberov, s ktorými potom budete môcť pracovať oveľa jednoduchšie.

Prečo fotografovať so smartfónom Huawei?

Odpoveď je veľmi jednoduchá – pretože môžete vyhrať fantastické ceny. Globálna súťaž Huawei Next Image odmení najlepšiu fotografiu sumou 10 000 EUR! Neváhajte preto a nahrajte aj vaše fotografie zhotovené smartfónom Huawei priamo na webstránku súťaže, no nezabudnite ich umiestniť do správnej kategórie – Story Board. Okrem toho ale Huawei odmení aj najlepšiu slovenskú fotografiu.

Tú je potrebné nahrať zároveň do našej FOTOmánie, kde nájdete rovnomennú kategóriu a do tej fotografiu umiestnite. Okrem odmien v celosvetovej súťaži tak hráte aj o najlepšiu slovenskú fotografiu, za ktorú víťaz získa nový smartfón Huawei P20. V oboch prípadoch môžete fotografie nahrávať do 20. augusta, takže máte dosť času na to, aby ste prihlásili svoje najlepšie fotografie z celého leta.

Huawei má ale riešenie aj pre tých, ktorí nemajú k dispozícii smartfón tejto značky a nevedia sa tak do súťaže zapojiť. Stačí, keď vyplníte formulár nižšie a možno práve vás vyžrebujeme a vy získate smartfón Huawei P20 alebo P20 Pro na týždeň. Vďaka tomu budete môcť objaviť všetky jeho fotografické schopnosti a keďže ide o jedny z najlepších fotomobilov súčasnosti, automaticky získavate výhodu v súťaži.

Formulár už neprijíma ďalšie príspevky.

6.8.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+