MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Skvelá výbava s niekoľkými muchami

HTC U12+ je plne vybaveným smartfónom, ktorému po stránke konektivity nechýba vôbec nič. K mobilnému internetu sa vďaka LTE-A (5CA) Cat18 pripojíte s rýchlosťami až do 1200 Mbps, takže oproti súčasným možnostiam našich sietí máte ešte bohatú rezervu. Wi-Fi je podporované v kompletnom rozsahu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou dual-band pripojenia. Pri používaní nám nechýbala absolútne žiadna forma pripojenia, no niektorých používateľov možno nepoteší absencia FM Rádia. To je však pri mnohých súčasných vlajkových lodiach už niekoľko rokov bežné.

Pochváliť tiež môžeme kvalitu a stabilitu všetkých druhov pripojenia. Rovnako chválime aj to, že telefón je štandardne dostupný v dual SIM verzii. Počas celého testovania sme ho používali s dvomi SIM kartami a ani raz nenastal žiaden problém. Správa kariet je jednoduchá a intuitívna tak, ako na väčšine súčasných zariadení.

Špeciálne môžeme pochváliť výborné tlmenie ruchu pri telefonátoch, kde zohráva rolu štvorica mikrofónov v tele telefónu, ako aj kvalitný reproduktor slúchadla.

Pri testovaní sme však objavili aj jednu chybičku krásy, ktorou bolo nestabilné GPS pripojenie. Na miestach, kde iné zariadenia majú úplne bezproblémový signál, nám počas navigácie GPS na HTC U12+ často vypadávalo. Ak by sme sa pohybovali po neznámych miestach, určite by sme neboli nadšení. Počas 15-minútovej jazdy nám niekedy GPS vypadlo aj dva-trikrát na niekoľko sekúnd, čo naozaj nie je najpríjemnejšie.

Okrem toho sme z nejakého dôvodu mali problémy aj s pripojením k Android Auto. Táto služba u nás ešte oficiálne dostupná nie je a pod problémy sa mohlo podpísať viacero faktorov, a tak to nepripisujeme výlučne telefónu.

Fotoaparát: Patrí k absolútnej špičke

HTC U12+ sa pýši najlepšie hodnoteným duálnym fotoaparátom v rebríčku portálu DxOMark. Viac bodov získal iba Huawei P20 Pro, ktorý má trojitý fotoaparát. Hoci tento rebríček nie je vždy priamoúmerný tomu, čo my zistíme počas nášho testovania, na fotoaparát na novom HTC sme sa tešili. A neboli sme sklamaní.

Vzadu nájdeme duálny fotoaparát pozostávajúci z 12MP hlavného snímača (f/1.8, 1,4-mikrónové pixely) a 16MP sekundárneho (f/2.6, 1,0-mikrónové pixely). Fotoaparát má optickú stabilizáciu a podporu 2-násobného bezstratového zoomu. Nechýba PDAF či laserové zaostrovanie, skrátka všetky funkcie a fičúry, ktoré sa majú postarať o kvalitné snímky.

Samotný hardvér však nestačí. HTC ale robí veľmi dobrú robotu aj na poli spracovania snímkov. HTC U12+ je schopný produkovať skutočne nádherné fotografie, plné farieb a detailov s veľmi dobrým vyvážením bielej a prirodzenými farbami. Vo väčšine prípadov tiež volí dobré nastavenie expozície, no v náročnejších situáciách sme zachytili viacero snímok, ktoré boli preexponované.

Telefónu sa darí aj v horších svetelných podmienkach. Stále si zachováva dobrú úroveň detailov a aj relatívne rozumné odtiene farieb. Určite ide o telefón, ktorý sa nemusíte báť vytiahnuť večer alebo v noci, práve naopak – jeho schopnosťami budete príjemne prekvapení.

Fotografiám s 2-násobným zoomom niekedy chýbajú detaily.

Telefón okrem toho ponúka množstvo šikovných fičúr. K dispozícii je 2-násobný bezstratový zoom, no pri našom testovaní bolo väčšinou vidieť, keď sme spravili priblíženú fotografiu. Jednoducho jej niekedy chýbali detaily a fotografia pôsobila, ako keby bola priblížená iba digitálne. Priamo pri spúšti fotoaparátu nájdete tlačidlo pre aktiváciu portrétového režimu. Ten je naozaj veľmi schopný a robí krásne fotografie s prirodzene rozmazaným pozadím a dobrou separáciou fotografovaného objektu. Tento režim ale využijete najmä pri fotení ľudí, nie pri makro fotografii – od objektu musíte byť aspoň 50 cm, aby bol režim aktivovaný.

Portrétový režim funguje vynikajúco.

Rovnaké vymoženosti nájdeme aj pri natáčaní videa. Štandardne zvláda telefón robiť 4K video s frekvenciou 30 fps a 1080p video s frekvenciou 60 fps. Spomalené video sa ale natáča až s 240 fps pri Full HD rozlíšení, takže to využijete pri rôznych akčných či umeleckých záberoch. Okrem toho telefón disponuje funkciou Sonic Zoom, ktorá dokáže “priblížiť” zvuk na videu. Počas nášho testovania však táto fičúra nefungovala vždy na 100 %, aj keď v lepšie regulovaných podmienkach (nie na ulici) je jej úspešnosť značne vyššia a ponúka naozaj originálny efekt zosilnenia zvuku pri digitálnom priblížení objektu vo videu.

Samozrejme, pri fotoaparáte nechýba ani manuálny režim, ktorý navyše fotografuje do RAW formátu. Na svoje si tak prídu aj skúsenejší fotografi, ktorí môžu z excelentného fotoaparátu vyťažiť maximum. Zároveň je ale aplikácia fotoaparátu dostatočne prívetivá na to, aby jej ovládanie zvládol úplne každý. Neohúri vás množstvom možností, po ruke máte vždy iba tie najdôležitejšie nastavenia. Ak ale chcete, môžete si prejsť všetky nastavenia a odhaliť ďalšie voľby.

Telefónu nechýba 8MP predná selfie kamera, ktorá je tiež duálna. Tu sú funkcie zamerané prevažne na mladších používateľov, ktorí tu nájdu rôzne filtre a AR nálepky známe z rôznych sociálnych sietí a ďalších služieb. Aj tu tak dochádza k sledovaniu hĺbku poľa, čo je využívané práve pri implementovaní týchto nálepiek a filtrov, ale aj k dosiahnutiu rozmazaného pozadia. Tento efekt fungoval celkom dobre, no nijako sa nevymykal normálu. Celkovo je tak fotoaparát na HTC U12+ jednou z jeho najsilnejších stránok. Ponúka kompletný balíček kvality, funkcií a jednoduchosti ovládania, vďaka ktorým sa tento telefón poľahky stane vaším primárnym fotografickým nástrojom.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
29.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+