MojAndroid

Spoločnosť HTC si aj pre tento rok pripravila skutočne atraktívne zariadenie. Rok čo rok sa snaží prinášať fanúšikom vynikajúce telefóny a každý rok čelí tomu najväčšiemu problému – konkurencii. Ani jeden z posledných vlajkových modelov taiwanského výrobcu nebol doslova prepadákom. Problémom však je, že každý používateľ má dnes obrovské možnosti a konkurencia často prináša niečo navyše. HTC sa tento rok snaží zaujať modelom HTC U12+, ktorý je plnokrvnou vlajkovou loďou. Stačí to však na prekonanie gigantov ako Samsung, Huawei či ďalších?

Balenie: UNBOXING VIDEO

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia a dizajn: Jednoduchosť stále funguje

Keď sa pozrieme na súčasné vlajkové lode na našom trhu, nemôžeme si nevšimnúť podobný a často až nerozoznateľný dizajn. Výrobcovia jednoducho v poslednej dobe dosiahli vrchol, čo sa týka spracovania telefónov a sústredia sa na iné vlastnosti a funkcie. HTC ide podobným smerom, no zároveň sa rázne stavia niektorým trendom, ktoré sú medzi fanúšikmi často kontroverzné.

HTC U12+ je azda najsymetrickejší telefón, aký sme za posledné roky držali v ruke. Všetko je dokonale vyvážené a elegantné, nikde nič nevyčnieva a telefón tak pôsobí skutočne uhladene. Ak k tomu pripočítame zmysel pre detail, ktorý je pre vlajkové lode od HTC typický, dostaneme naozaj veľmi atraktívne zariadenie, ktorému chýba akákoľvek výstrednosť. Či je to dobré, necháme na posúdení každého z vás.

Vpredu tak nenájdeme žiaden výrez v displeji. To ale neznamená, že tu výrobca plytval miestom. Práve naopak – v tele s rozmermi 156,6 x 73,9 x 8,7 mm nájdeme veľký 6,0″ displej s minimálnym rámikom po bokoch a veľmi úzkou bradou a čelom pod, resp. nad displejom. Znovu platí, že telefón pôsobí extrémne symetricky. Príjemným prekvapením sú rohy displeja, ktoré nie sú zahnuté. Každý pixel sa predsa ráta. Nad displejom potom nájdeme hneď dvojicu predných kamier, slúchadlo s reproduktorom, štrbinku mikrofónu a v stave nečinnosti úplne neviditeľnú farebnú notifikačnú LED diódu. Tá je pomerne jasná a pri upozorneniach bliká naozaj intenzívne, čo môže byť v niektorých prípadoch trošku rušivé. Najmä, ak pozeráte video v tme, príde vám upozornenie a vy nad ním nevykonáte žiadnu akciu, do očí vám bude blikať ostré zelené svetlo.

Sklo okolo displeja je pekne zahnuté a vytvára plynulý prechod k rámu zariadenia. Ten býva najnudnejšou časťou konštrukcie telefónu, no tu je to inak. Okraje telefónu sú citlivé na tlak a prichádzajú s vynovenou technológiou Edge Sense 2. Tej sa ale budeme venovať v samostatnej časti recenzie. Táto funkcia je však pomerne nenápadná a na prvý pohľad je rám telefónu úplne klasický. Napravo nájdeme všetky ovládacie tlačidlá, naľavo zas zásuvku pre microSD, resp. SIM karty. Hore je drobná štrbinka mikrofónu, dole nájdeme jej dvojičku, USB-C konektor a štrbinku reproduktoru.

Podľa očakávania by ste tu 3,5mm jack pre slúchadlá hľadali iba márne. HTC si to však kompenzuje pribalenými USB-C slúchadlami, ktoré majú dokonca aktívne tlmenie okolitých ruchov. Žiaľ, v balení nenájdeme už ani redukciu z USB-C na 3,5mm jack.

Pojem “symetria” je ideálny aj na opis zadnej strany telefónu. Duálna kamera je tu uložená vodorovne, pod ňou presne v strede nájdeme duálny LED blesk a pod ním skener odtlačkov. Naľavo od fotoaparátov sú potrebné senzory a napravo ďalší mikrofón. Rovnakú drobnú štrbinku nájdeme ešte aj celkom dole, pričom aj tieto mikrofóny zabezpečujú funkciu SonicZoom, ktorá umožní zvýrazniť zvuk na videu pri priblížení záberu.

Okrem nenápadného loga výrobcu je už zadná strana telefónu celá prázdna. Platí to teda aspoň o našej šedej verzii zariadenia. V atraktívnej modrej farbe je vrchná časť zadného krytu priesvitná a odhaľuje niektoré komponenty vo vnútri zariadenia. Je veľká škoda, že tento podarený estetický prvok nie je dostupný v každom farebnom prevedení.

Edge Sense 2 a žiadne tlačidlá: Aké je to v praxi?

Ako sme už spomínali, jednou z najzaujímavejších funkcií telefónu je jeho konštrukcia, resp. rám. Ten je totiž citlivý na tlak a výrobca sa s touto funkciou tento rok poriadne vyhral. Okrem programovateľných stlačení telefónu (dlhé, krátke) si môžete nastaviť funkciu aj pre dvojité poklepanie.

Čo je ale najzaujímavejšie, HTC sa úplne zbavilo klasických hardvérových tlačidiel. Tie boli vystriedané práve funkciou Edge Sense. Tlačidlá sú na ráme znázornené, nie je možné ich fyzicky stlačiť. Keď sa ich silnejšie dotknete, zaregistruje to citlivý rám a vykoná presne takú funkciu, na ktorú sú tlačidlá určené.

Tento systém pôsobí trošku kostrbato a žiaľ, naše skúsenosti nie sú úplne najpozitívnejšie. Vo väčšine prípadov všetko funguje ako má – po stlačení tlačidla telefón špeciálne zavibruje, čo trošku imituje skutočné stlačenie, nie však dokonale. Okrem toho, medzi stlačením tlačidla a zaregistrovaním akcie je pomerne dlhá odozva. To znamená, že ak napríklad chcete rýchlo opätovne stláčať tlačidlá hlasitosti, nepodarí sa vám to. Po každom stlačení musíte asi pol sekundy počkať a následne môžete stláčať znova. Okrem toho, tlačidlá sa stláčajú skutočne ťažko v prípade, že máte telefón položený na stole. Pri takomto uchopení totiž väčšinou vyvíjame na konštrukciu telefónu iba minimálny tlak a nie vždy to dokáže HTC U12+ zaregistrovať.

Najväčším problémom však boli náhodné stlačenia tlačidiel. Často sa nám tak menila hlasitosť, aj keď sme nechceli. Niekoľkokrát sme dokonca spravili screenshot obrazovky spoločným stlačením tlačidla napájania a tlačidla pre zníženie hlasitosti a vôbec sme to nemali v pláne. Najčastejšie sme pritom aktivovali práve dvojité poklepanie po hrane telefónu, ktoré v našom prípade rozsvecovalo LED diódu. Toto nám pri používaní naozaj prekážalo a ani po niekoľkých dňoch sa nám nepodarilo tento neduh úplne eliminovať či ignorovať.

Edge Sense 2 však prináša aj niekoľko skutočne užitočných funkcií. Sami si môžete naprogramovať, čo spraví krátke i dlhé stlačenie telefónu v ruke. Zvlášť tiež môžete priradiť akciu dvojitému poklepaniu na stranu telefónu. My sme pri krátkom stlačení spúšťali fotoaparát, pri dlhom hlasového asistenta a dvojité poklepanie nám zasa rozsvietilo LED diódu na zadnej strane. Ak chcete, dvojitému poklepaniu môžete priradiť funkciu zmenšenia prostredia telefónu – ak poklepete na pravú stranu, displej sa zmenší smerom doprava, ak na ľavú, tak opačne.

Ďalšou skvelou funkciou je inteligentné otáčanie telefónu. To rozozná uchopenie a na základe toho povolí, resp. zakáže zmenu orientácie displeja. Ak napríklad surfujete po internete či sociálnych sieťach v posteli a pretočíte sa, telefón vie, ako ho držíte a nezmení orientáciu displeja. Ak ale začnete pozerať video a telefón uchopíte za hornú a dolnú časť, automaticky otočí displej. Táto fičúra fungovala skutočne veľmi dobre a rieši odveký problém, ktorý so smartfónmi máme. Škoda len, že so sebou prináša toľko negatív počas bežného používania.

Skener odtlačkov a odomknutie tvárou: Rýchlosť na prvom mieste

HTC neupustilo pri svojej vlajkovej lodi od klasických zabezpečovacích prvkov, a tak na zadnej strane nájdeme skener odtlačkov prstov. Ten je expresne rýchly a presný a absolútne mu nemáme čo vyčítať. Hoci skener nedisponuje množstvom extra funkcií a nedokážete ním stiahnuť notifikačnú lištu či presúvať sa v galérii, obsahuje, podľa nás, najužitočnejšiu funkciu – možnosť stlačenia spúšte fotoaparátu pri fotení selfie. Vďaka tomu môžete telefón uchopiť pevne a stále dočiahnuť na spúšť, ktorá je pri fotení selfie na veľmi neprirodzenom mieste. Oveľa jednoduchšie je ukazovákom dotknúť sa skeneru odtlačkov na zadnej strane.

Okrem toho telefón disponuje aj možnosťou odblokovania tvárou. Táto možnosť už nie je taká bezpečná ako skener odtlačkov, no napriek tomu sa telefón nikdy neodomkol nikomu inému ako nám, takže na bežné používanie určite postačí. Okrem toho, skenovanie tváre je expresne rýchle. Po stlačení tlačidla odblokovania nemáte šancu prečítať si upozornenia na obrazovke, pretože telefón je okamžite odblokovaný. Na naše počudovanie táto možnosť fungovala celkom dobre aj v horších svetelných podmienkach okrem úplnej tmy, keď našu tvár osvetľovalo iba svetlo displeja telefónu.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

29.6.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+