MojAndroid

HTC U11 je oficiálne predstavený. Poznáme jeho špecifikácie, vzhľad a všetky nové vychytávky, ktoré ponúka. Jedna vec je však o zariadení písať a druhá vec si ho aj vyskúšať. My sme túto možnosť mali ešte pred oficiálnym predstavením a dnes vám prinášame naše prvé dojmy.

Dizajn a konštrukcia

HTC U11 je z nášho subjektívneho hľadiska jeden z najkrajších telefónov na trhu. Svojim dizajnovým a konštrukčným spracovaním sa veľmi podobá na svojich ďalších súrodencov z modelovej série U. Zadný kryt je teda veľmi lesklý a pomerne viditeľne zachytáva odtlačky prstov – aj preto asi výrobca do balenia pridáva malú handričku pre jeho čistenie.

Celá zadná strana je pekne tvarovaná tak, aby zariadenie dobre sadlo do ruky. K lepšiemu držaniu v ruke prispievajú aj zaoblené boky na prednej a zadnej strane. Samozrejme, unikátny dojem dotvára aj samotné farebné prevedenie. Asi najpraktickejšie a najkrajšie sa javia byť varianty v striebornom a čiernom prevedení, kde odtlačky a mastnotu vidieť najmenej. K dispozícii budú ale aj ďalšie farebné verzie, vrátane modrej (dobre známa už aj z predchádzajúcich modelov HTC U Play a U Ultra), bielej a červenej.

Čo sa týka ďalších ovládacích prvkov, tak HTC používa klasickú kombináciu tlačidiel pre ovládanie hlasitosti a zapnutie zariadenia. Nechýba ani slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu, či USB C konektor. Ten okrem nabíjania slúži aj pre prenos zvuku. Presne tak, HTC U11, podobne ako aj jeho súrodenci, nedisponuje 3,5 mm audio jackom. Našťastie, z počúvania hudby nemusíte mať dilemu. HTC do balenia totižto pridáva aj kvalitné USB C slúchadlá s aktívnym potlačením okolitého hluku, pričom súčasťou výbavy má byť tiež redukcia z USB C na 3,5 mm audio jack.

Na obrázkoch (zľava) HTC U v čiernej, striebornej a bielej farbe

Prednú stranu vypĺňa 5,5-palcový displej. Pod ním sa nachádza domovské tlačidlo Home s integrovaným snímačom odtlačkov a dvojica kapacitných tlačidiel, ktoré poznáme už aj z iných zariadení výrobcu. Nad displejom sú situované senzory, predná 16 Mpix kamera a tiež jeden z dvoch reproduktorov audio sústavy BoomSound. Tú dopĺňa ešte druhý reproduktor v spodnej časti, hneď vedľa USB C konektora.  Zadná strana je domovom pre vylepšený 12 Mpix UltraPixel fotoaparát a duálny dvojtónový LED blesk.

HTC po prvýkrát pri svojej vlajkovej lodi uvádza aj certifikáciu IP67. Predchodca HTC 10 síce bol čiastočne odolný voči niektorým vplyvom vody (IP53), určite ste ho však nemohli vystavovať náročnejším podmienkam. HTC U11 však už oficiálne odolá aj ponoreniu do vody s hĺbkou 1 meter po dobu 30 minút.

Ako celok musíme povedať, že novinka vyzerá byť po konštrukčnej stránke naozaj na vysokej úrovni, na čo sme si už ale pri zariadeniach tohto taiwanského výrobcu zvykli. Vďaka menšiemu 5,5-palcovému displeju a menším rámikom je veľkosť zariadenia tak akurát a je rozumným kompromisom medzi HTC U Play a U Ultra, ktorý disponoval už pomerne veľkým 5,7-palcovým zobrazovacím panelom.

Edge Sense

Absolútnou novinkou, ktorú aktuálne nenájdete asi v žiadnom inom smartfóne, je funkcia edge sense. Tá prináša možnosť ovládať zariadenie stlačením v ruke. Tlak je snímaný senzormi v spodnej časti smartfónu. Pomocou nich môžete spustiť ľubovoľnú aplikáciu alebo spraviť fotografiu či screenshot. Funkcií je viacero, v čase keď sme mali ale HTC U11 v rukách, nedisponoval finálnym softvérom a chýbala aj aplikácia pre nastavenie funkcie. Zástupcovia spoločnosti nám však prezradili, že pomocou edge sense bude možné ovládať v podstate akúkoľvek funkciu v ktorejkoľvek aplikácií, a to pomocou akéhosi nahrávača akcií.

Displej a multimédiá

Displej má veľkosť 5,5-palca a je typu Super LCD 5. Rozlíšenie QHD zabezpečuje dostatočne jemné zobrazenie a ako sme už pri tomto type displeja zvyknutí, aj výborné podanie farieb, kontrast a čitateľnosť na priamom slnku. Prvé dojmy z displeja sú viac než pozitívne.

Čo sa týka ďalších multimediálnych funkcií, tak dobrou správou je, že HTC aj tu využíva dvojicu reproduktorov BoomSound. Tie majú podobné rozloženie ako na HTC 10. V prípade modelu U11 výrobca ako ozvučnicu využíva celú prednú stranu telefónu. Vďaka tomu je reprodukovaný zvuk čistý aj pri najvyššej hlasitosti. Z prvého počutia môžeme povedať, že reproduktory hrajú skutočne hlasno a kvalitne. Na bližšie oboznámenie s nimi sme však nemali veľa času, takže podrobnejšiu analýzu vám prinesieme až v recenzii.

Samozrejme, HTC U11 je aj špičkou v reprodukcii audia. Podporuje 24-bitový high-res audio, ako aj personalizované nastavenie slúchadiel, či nahrávanie zvuku vo vysokom rozlíšení. K tomu pomáha aj niekoľko mikrofónov, ktoré sú rozmiestnené v rôznych častiach zariadenia. Pri natáčaní videa zároveň slúžia aj k záznamu 3D audia.

Fotoaparát

HTC 10 disponoval kvalitným fotoaparátom, ktorý v testoch portálu DxOMark získal 88 bodov, čo je rovnako ako dosiahol napríklad Samsung Galaxy S7 edge a Sony Xperia X Performance. V rebríčku ho predbehol jedine Google Pixel, ktorý má na svojom konte 89 bodov. HTC ale urobilo vo fotoaparáte niekoľko zmien, ktoré sa týkajú predovšetkým rýchlosti s akou pracuje. To by podľa spoločnosti malo zabezpečiť, že novinka v bodovom ohodnotení predbehne aj Google Pixel (ten mimochodom tiež vyrába HTC). Prvé fotografie, ktoré sme vytvárali s HTC U11, vyzerali naozaj dobre. Žiaľ, konečný verdikt nad kvalitami fotoaparátu budeme môcť urobiť až po jeho dôkladnom otestovaní. Zatiaľ to však vyzerá veľmi sľubne.

Doplnené: HTC U11 sa oficiálne stal najlepším fotomobilom na trhu. DxOMark mu udelil bodové hodnotenie 90 bodov.

Mimochodom, fotoaparát má Ultrapixel snímač s rozlíšením 12 Mpix, ktorý má 1,4 um veľké pixely a disponuje optikou so svetelnosťou f/1.7, ako aj optickou a elektronickou stabilizáciou obrazu.

Výkon a operačný systém

HTC U11 poháňa najvýkonnejší procesor od Qualcommu – Snapdragon 835. Ten dopĺňa ešte 4 GB operačná pamäť RAM a 64 GB interné úložisko, ktoré môže rozšíriť pamäťová karta microSD s kapacitou do 2 TB. Operačný systém bol pri krátkom testovaní veľmi responzívny a rýchly. HTC si dokonca trúfalo povedať, že s U11-tkou budú rýchlejší ako Google Pixel. Ako operačný systém je použitý Android 7.1.1 Nougat a samozrejme nechýba ani nadstavba Sense.

Záverečné hodnotenie: HTC U11

Toto sú naše prvé dojmy z krátkeho stretnutia s HTC U11. Samozrejme, veľa veci sme nemali možnosť a ani čas otestovať, to nás čaká až v pripravovanej recenzii. Prvé dojmy z vlajkovej lode HTC sú však viac než pozitívne a mohlo by isť o zariadenie, ktoré skutočne niečim zaujme a svojimi kvalitami bude atakovať aj také zariadenia ako Samsung Galaxy S8, LG G6, či Sony Xperia XZ Premium. Cenu nám HTC zatiaľ neprezradilo, no naznačilo, že by mala byť nižšia ako pri Samsungu Galaxy S8. Predpokladáme teda, že cena sa bude pohybovať na úrovni 700 a viac eur. Mimochodom, na Slovensku sa od 1. júna bude predávať čierna a strieborná verzia zariadenia, so 64 GB internej pamäte a 4 GB operačnou pamäťou RAM. Nižšie prikladáme ešte kompletnú fotogalériu zariadenia + video s našimi prvými dojmami.

Doplnené: Poznáme už aj oficiálnu cenovku. Maloobchodná odporúčaná cena je stanovená na 749 eur

FOTOgaléria

16.5.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+