MojAndroid

Taiwanský výrobca si v posledných rokoch prešiel rôznymi obdobiami. Niektoré boli úspešné viac, iné zas menej. Zdá sa však, že HTC sa len tak nechce vzdať a po minuloročnej vydarenej vlajkovej lodi HTC 10, prináša jej nástupcu. Nový HTC U11 vás síce neohúri bezrámikovým displejom, za to vás nadchne kvalitným konštrukčným spracovaním, excelentným fotoaparátom, či skvelými reproduktormi BoomSound HiFi.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Prémiové slúchadlá aj rýchla nabíjačka

HTC U11 prichádza v krabičke, ktorá nie je len tak na parádu. Používateľ v nej totižto nenájde len samotný smartfón, ale aj ďalšie hodnotné príslušenstvo. Okrem ochranného krytu potešia najmä kvalitné USB C slúchadlá, ktoré svojim zvukovým prednesom uspokoja aj náročnejšieho poslucháča. Ponúkajú skvelé podanie hlbokých tónov, ale aj vyvážené stredy a výšky. Ich prítomnosť v balení určite oceníte. No a čo oceníte je aj pribalená nabíjačka s podporou QuickCharge 3.0, či redukcia z USB C na 3,5 mm audio jack. Vítaným bonusom je potom jemná handrička.

Konštrukcia: Fádny predok, exkluzívny zadok

HTC U11 je z nášho subjektívneho hľadiska jeden z najkrajších telefónov na trhu. Svojim dizajnovým a konštrukčným spracovaním sa veľmi podobá na svojich ďalších súrodencov z modelovej série U. Predná strana je teda viac menej nenápadná a nevýrazná. Naopak, celé snaženie spoločnosti sa sústredilo na zadný kryt. Ten je pokrytý tenkými vysoko reflektívnymi vrstvami, ktoré spolu s jeho zakrivením vytvárajú tzv. liquid glass surface – teda povrch pripomínajúci kvapalinu. Ten je veľmi lesklý a pomerne viditeľne zachytáva odtlačky prstov – aj preto asi výrobca do balenia pridal aj malú handričku pre jeho čistenie.

Zadná strana je tvarovaná tak, aby smartfón čo najlepšie sadol do ruky. K lepšiemu držaniu prispievajú aj zaoblené boky a 2,5D profil predného ochranného skla. Prednú aj zadnú stranu pritom chráni odolný Gorilla Glass 5. Skutočne, s HTC U11 sa manipuluje úplne bez problémov. Jedinú výhradu máme k umiestneniu kapacitných tlačidiel a snímača odtlačkov prstov. Tie sú na náš vkus osadené až príliš nízko. Tiež by sme uvítali, keby HTC pridalo možnosť ovládať telefón pomocou softvérových tlačidiel na displeji. Napriek tomu sme ale s ovládaním telefónu problémy nemali a rýchlo sme si naň zvykli.

Čo sa týka ďalších ovládacích prvkov, tak HTC používa klasickú kombináciu tlačidiel pre ovládanie hlasitosti a zapnutie zariadenia. Nechýba ani slot pre nanoSIM a pamäťovú kartu, či USB C konektor. Ten okrem nabíjania slúži aj pre prenos zvuku. Presne tak, HTC U11, podobne ako aj jeho súrodenci, nedisponuje 3,5 mm audio jackom. HTC však do balenia pridáva kvalitné USB C slúchadlá, ako aj redukciu na starý dobrý audio jack. Nekompatibility s vašimi súčasnými slúchadlami sa tak báť nemusíte.

Prednej strane dominuje veľký 5,5-palcový displej, ktorý dopĺňa rýchly a spoľahlivý a rýchly snímač odtlačkov prstov (ale len do doby, kým nemáte mokré alebo inak špinavé prsty), dvojica kapacitných tlačidiel (podsvietených), ako aj predná kamera, signalizačná LED dióda a telefónne slúchadlo, ktoré zároveň funguje aj ako hlasný reproduktor audio systému HTC Boomsound HiFi. Ten dopĺňa ešte druhý reproduktor v spodnej časti, hneď vedľa USB C konektora. Zadná strana sa stala domovom pre vylepšený 12 Mpix UltraPixel fotoaparát a duálny dvojtónový LED blesk.

Ako sa dnes na vlajkovú loď patrí, HTC U11 ponúka aj odolnosť voči vode a prachu. Ide o prvý smartfón taiwanského výrobcu, ktorý sa môže pochváliť certifikáciou IP67. Smartfón tak už oficiálne odolá aj ponoreniu do vody s hĺbkou 1 meter po dobu 30 minút. Znesie tak bežné nehody a nejaké to zmoknutie. Kúpať sa s ním alebo plávať s ním sa však podobne ako aj pri iných vlajkových lodiach neodporúča.

HTC U11 sa nám veľmi páči. Aj keď po dizajnovej a konštrukčnej stránke sa uberá trochu iným smerom ako Samsung Galaxy S8 alebo LG G6, tak mu to nemáme za zlé. HTC proste nerobí žiadne výstrelky a ostáva verné zaužívaným štandardom. Na druhej strane ale ponúka unikátne prevedenie zadnej strany, ktorým sa od svojho okolia dokonale odlišuje. Nás potešilo, že HTC U11 vyzerá naozaj dobre a výborne sa s ním manipuluje. Menšie výhrady máme k nižšiemu uloženiu kapacitných tlačidiel s snímača odtlačkov prstov, ako aj k zadnej strane, ktorá je magnetom na odtlačky prstov. Dá sa však pomerne ľahko vyčistiť.

Náš tip
HTC U11: Vyskúšali sme horúcu novinku od HTC. Toto sú naše prvé dojmy + VIDEO

Edge Sense

Absolútnou novinkou, ktorú aktuálne nenájdete asi v žiadnom inom smartfóne, je funkcia edge sense. Tá prináša možnosť ovládať zariadenie stlačením v ruke. Tlak je snímaný senzormi v spodnej časti smartfónu. Pomocou nich môžete spustiť ľubovoľnú aplikáciu alebo spraviť fotografiu či screenshot. Pomocou stlačenia môžete jednoducho zapnúť/vypnúť svietidlo, spustiť nahrávanie hlasu, prípadne aktivovať WiFi Hotspot. To všetko aj pri vypnutom displeji. Zapnúť sa dá tiež rozšírený režim, pri ktorom môžete jednotlivé úkony priradiť krátkemu alebo dlhšiemu stlačeniu.

Čo sa týka využiteľnosti tejto funkcie, tak tá záleží na každom jednom používateľovi. My osobne sme Edge sense využívali najmä na rýchle spúštanie fotoaparátu, prípadne baterky pri vypnutom displeji. To, na čo ho budete využívať vy je už len na vás. Trochu nás ale sklamalo, že HTC neumožňuje pokročilejšiu správu akcií a ponúka len niekoľko preddefinovaných úkonov. Napriek tomu vnímame túto funkciu ako vítaný doplnok, určite nie však ako funkciu, pre ktorú by ste tento smartfón museli vlastniť.

Doplnené: HTC krátko po spustení predaja zverejnilo video, v ktorom avízovalo zmeny vo funkciách Edge Sense. Po novom budete môcť prostredníctvom stlačenia na bokoch telefónu vykonávať rôzne akcie v ďalších aplikáciách. Napríklad, stlačením sa budete môcť prepínať medzi náhľadmi kalendára, zodvihnúť alebo ukončiť hovor, priblížiť mapy alebo fotografie, prípadne zrušiť alarm alebo pozastaviť Youtube video.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
25.6.2017

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+